Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Painting - Airbrush - Viniyls

Painting - Airbrush - Viniyls Locul in care artistii isi expun cele mai reusite creatii in domeniul Painting, Airbrush si Viniyls.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-10-09, 15:46   #1
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

Buna acuma 1 zi am scos masina de la un vopsitor... si surpriza, dupa ce a vopsito a inceput sa crape vopseaua pe aripa,usa stanga, haion si in pic pe praguri ... Vreu sa zic k masina a fost pregatita de mine matuit spritkituita de mine ,kituit rugina si iar spritkituita am dat k spritkit romanesc si am dus o la un vopsitor... el a mai matuit spritkitu odata si a vopsito... problema e ca a crapat in locurile mentionate mai sus... el a spus k se va face toata masina asa... e posibil? as vrea sa ii fac verificarea si asig sa umblu k ea ... oare in kt timp se va scoroji daca se va scoroji? poate o sa va pun si niste poze daca fac rost de aparat . va multumesc

Rog moderatori sa nu ma certe pt scrisul de mess dar ma grabesc k trebuie sa ajung la munca o zi buna
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 23-10-09, 18:44   #2
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

daca ai vopsit`o fara cuptor , si fara o camera cu putina caldurica, si cu vopsea ieftina , da o sa crape si o sa capete aspect de coaja de portocala...
__________________
Dacia Logan 1.4 - B 21 YNE
Fiat Grande Punto 1.2 - CT 25 SSS
Daewoo Tico SL - CT 40 SSM
BMW E30 Coupe 1989 320i - CT 88 SRH

BMW E30 Sedan 1991 320i - CT 50 AID

Peugeot 306 1994 1.8i - CC 6992 CB
topser is offline   Reply With Quote
Old 23-10-09, 18:55   #3
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

crapa doar stratul vopselei sau e crapatura din chit-ul care s-a uscat / tras.
ce culoare , simpla sau metalizat ? lac ? daca se poate ce marca de vopsea . vopseaua(culoarea) e cu intaritor ?
mai mult ca sigur ca a folosit diluantul gresit.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 02:21   #4
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

Quote:
Originally Posted by brownshark View Post
crapa doar stratul vopselei sau e crapatura din chit-ul care s-a uscat / tras.
ce culoare , simpla sau metalizat ? lac ? daca se poate ce marca de vopsea . vopseaua(culoarea) e cu intaritor ?
mai mult ca sigur ca a folosit diluantul gresit.

uite am facut astazi poza la crapatura... e crapata vopseaua doar in locurile unde am dat cu chit:-s si pe aripi otara acolo nu am dat k kit culoarea e un visiniu simplu si e vopsita in incapere ... destul de calduta nu e cuptor dar e ok vopseaua e de la policolor. o sa iti pun o poza sa vezi despre ce e ce zici o sa ramana asa sau o sa crape/scorojeasca in timp toata ? mersi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	100_2314.JPG
Views:	1380
Size:	790.9 KB
ID:	1142677   Click image for larger version

Name:	100_2315.JPG
Views:	675
Size:	739.3 KB
ID:	1142678  
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 14:44   #5
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

up ... stie cineva din ce cauza crapa asa si daca va ramane asa sau se va face toata asa?
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 21:18   #6
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

De curiozitate ai dat cu decanol in locurile respective?
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 21:24   #7
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

Quote:
Originally Posted by nesscar View Post
uite am facut astazi poza la crapatura... e crapata vopseaua doar in locurile unde am dat cu chit:-s si pe aripi otara acolo nu am dat k kit culoarea e un visiniu simplu si e vopsita in incapere ... destul de calduta nu e cuptor dar e ok vopseaua e de la policolor. o sa iti pun o poza sa vezi despre ce e ce zici o sa ramana asa sau o sa crape/scorojeasca in timp toata ? mersi
E posibil sa fi pus prea mult intaritor in chit.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 10:14   #8
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

Quote:
Originally Posted by dexter_20 View Post
E posibil sa fi pus prea mult intaritor in chit.
da sa sti ca si asta e ... eu am pregatit masina si cred ca am pus prea mult intaritor... dar a crapat si in unele locuri unde nu e dat cu chit... si nu cred k a dat cu decanol nu stiu k nu am stat langa el
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 17:54   #9
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

Ai degresat suprafata inainte de a da chit?sau...cu ce anume ai degresat inainte de a vopsi?La ce temperatura a fost aplicat chitul, vopseaua?
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 21:56   #10
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

Quote:
Originally Posted by dexter_20 View Post
Ai degresat suprafata inainte de a da chit?sau...cu ce anume ai degresat inainte de a vopsi?La ce temperatura a fost aplicat chitul, vopseaua?
pai ... nu am degresat inainte de a da cu chit , chitul a fost dat la temperatura de afara... vara 20 25 ... 30 grade ... cam asa cu ce anume a fost degresat inainte de a vopsi nu stiu exact... cu diluant auto . vopseaua a fost aplicata intr o incapede incalzita... cam atata stiu
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 17:22   #11
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

Era bine sa fi degresat cu degresant, nu cu diluant. De care chit ai aplicat? Chit cu fibra,chit de umplere, chit soft? Normal si firesc, inainte de a aplica chitul, pe tabla se aplica un primer acid pentru a proteja metalul. Deci...cauze sunt multe
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 19:44   #12
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

Quote:
Originally Posted by dexter_20 View Post
Era bine sa fi degresat cu degresant, nu cu diluant. De care chit ai aplicat? Chit cu fibra,chit de umplere, chit soft? Normal si firesc, inainte de a aplica chitul, pe tabla se aplica un primer acid pentru a proteja metalul. Deci...cauze sunt multe
si din ce ai vazut u ce zici se va scoroji vopseaua? in cat timp si daca numa acolo sau peste tot... in plus de asta mi a si curso si ... unde e cursa daca bag unghia ramane urma... ce se intampla?
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 21:27   #13
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

Cu timpul se va scoroji (din cauza impuritatilor care vor intra in crapaturi,dar si din cauza variatiilor de temperatura). Cu scursurile e mai simplu,astepti sa se intareasca ar fi bine sa cauti un vopsitor bun, pentru ca necesita putina finete si multa rabdare indepartarea lor. Daca scursurile sunt mici, ele vor disparea la polish, cele mai pronuntate e bine sa le indepartezi cu abraziv fin (P1000 ud) si cu chit fin.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 19:24   #14
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

Quote:
Originally Posted by dexter_20 View Post
Cu timpul se va scoroji (din cauza impuritatilor care vor intra in crapaturi,dar si din cauza variatiilor de temperatura). Cu scursurile e mai simplu,astepti sa se intareasca ar fi bine sa cauti un vopsitor bun, pentru ca necesita putina finete si multa rabdare indepartarea lor. Daca scursurile sunt mici, ele vor disparea la polish, cele mai pronuntate e bine sa le indepartezi cu abraziv fin (P1000 ud) si cu chit fin.
deci in crapaturi se va scoroji pana la urma... cam cat timp dureaza?... scursurile is mari dar... nu ma dereanjeaza sa zic asa
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 20:19   #15
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: NENOROCIRE ,crapa vopseaua pe masina in 2 locuri:-s

Depinde de cat de expusa va fi masina la actiunea mediului exterior. Daca o tii numai in garaj...se vor extinde mai greu. Daca faci cu ea zilnic 400km...se vor extinde mai repede.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -