Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-08, 08:41   #76
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
nu mai rade mah si tu...
inca am, ca am avut ambreaju in batista..vroia patinoar. dar acum s-a rezolvat. pun DV si windows vista scrie pe mine
pt detaill, gasetsi alte forumuri

bah..spatele....insemnand...usor spatele..nu tiruri si sate si comune
Am auzit ca la astia cu 4 roate motrice ,vista vine cu 5 ambreiaje de rezerva pana inveti sa pleci
bluey is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 08:43   #77
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

hai nea, ca am invatat sa plec... dar nu prea ma pasioneaza plecari de pe loc. am luat quattro pt curbe... eu vreau sa vad cum stau in mers...
luam lectii de la alte S3 de prin Buc...oamenii care stiu sa plece...dar au uitat sa imi spuna un mic amanunt..ei plecau din 6000 ture fara ESP...si e perfect....dar au uitat sa imi spuna ca au ambreaj sport..si eu nu ))
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 18:28   #78
siadimet

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 543
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

zyx-am bmw 525d -1670 kg masa proprie.163 cp,cutie manuala.
bluey-nu am fisa dyno facuta,dar o sa o arat imediat ce o sa fac,daca e cineva interesat.
siadimet is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 19:31   #79
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

Quote:
Originally Posted by Doc View Post
Bluey: te dai cu mine care cica teoretic ar trebui sa am 6.6s dar m-as mira daca reusesc sa scot vreo 8s cu indemanarea mea.
pot sa ma dau eu cu masina ta?!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 22:47   #80
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

Quote:
Originally Posted by siadimet View Post
zyx-am bmw 525d -1670 kg masa proprie.163 cp,cutie manuala.
bluey-nu am fisa dyno facuta,dar o sa o arat imediat ce o sa fac,daca e cineva interesat.
http://carfolio.com/specifications/m...ar/?car=104115 - get real... ai cantarit-o undeva pana acum?! Presupun ca acele 1670kg sunt cele scrise in talon... Oricum, una peste alta masina cred ca iti fuge bine... din ce vad scris pe aici...
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 00:18   #81
siadimet

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 543
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

ZYX-Da,ma refeream la kg trecute in talon,si de fugit,fuge mai bine decat toate 2,0 tdi cu care am incercat pana acum.daca iti amintesti de 1 mai ,la cursa de la mare,un 530 gri cu kit m cu care te-ai dat tu cu polo,baiatul e din buzau,si sunt in fata lui cu o masina.nu am vazut atunci finalul,dar tu poate ne zici cum a stat cu tine.
siadimet is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 00:27   #82
Doc

Stage 5
 
Doc's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 608
Member of:
[Honda]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

@yoda: daca iti dau masina, ce sanse ar mai avea bluey??? Oricum topicul asta a plecat de la resoftare si schimbare de turbo la 2.0 TDI si a ajuns la BMW-uri, S3-uri si GTi-uri. Ma bucur insa ca este parcurs de aceeasi oameni de calitate pe care ii intalnim mereu la un suc.

Siamed hai cu dyno ala ca deja e lumea curioasa pe aici.
Doc is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 07:24   #83
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

Quote:
Originally Posted by siadimet View Post
...daca iti amintesti de 1 mai ,la cursa de la mare,un 530 gri cu kit m cu care te-ai dat tu cu polo,baiatul e din buzau,si sunt in fata lui cu o masina.nu am vazut atunci finalul,dar tu poate ne zici cum a stat cu tine.
Pai a stat bine, pot spune... pentru un automat - din cate stiu eu. Gen, l-am prins pe la 300m... Dar ma voi scuza, pentru ca atunci aveam ceva mici probleme cu masina. Unii stiu altii nu, dar oricum, mergea bine... Presupun ca ii pleci putin in fata, din cutie.
Legat de kg... cred ca masina ta e pe undeva la 1550kg, maxim 1600... Ma rog, o cantarire ar fi tot timpul binevenita. Spor la modificari! Si, apropo de 2.0 TDI... orice nas isi are nasul lui!
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 07:32   #84
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

Quote:
Originally Posted by Zyx View Post
Pai a stat bine, pot spune... pentru un automat - din cate stiu eu. Gen, l-am prins pe la 300m... Dar ma voi scuza, pentru ca atunci aveam ceva mici probleme cu masina. Unii stiu altii nu, dar oricum, mergea bine... Presupun ca ii pleci putin in fata, din cutie.
Legat de kg... cred ca masina ta e pe undeva la 1550kg, maxim 1600... Ma rog, o cantarire ar fi tot timpul binevenita. Spor la modificari! Si, apropo de 2.0 TDI... orice nas isi are nasul lui!
Da nenea dar parca te bucuri cand vezi ca nasul tau e undeva mai sus si se vorbeste cu respect de el nuuu?
bluey is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 07:37   #85
alecsutu1

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 687
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

http://www.autoweb-france.com/fiches...W_E39_525d.php
difera greutate in functie de echipare si de modul in care se face cantarirea.stock masina nu e cine stie ce.
alecsutu1 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 09:48   #86
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

in legatura cu masina lui siadimed...masina fuge....pe 400 m e greu de batut DE O TRACTIUNE FATA datorita startului. Nu intotdeauna are timp sa recupereze, insa un 2.0 tdi rs chipuit fuge mai tare pe reprize iar uneori chiar il prinde pe 400m(depinde de start si de sofer). Oricum din momentul in care se mai incalzeste afara o sa apara si surprizele.
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 14:38   #87
siadimet

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 543
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

S-a incalzit afara,si surpriza a fost favorabila mie,pt ca am cauciucuri noi,pt ca skoda ma cam alerga asta iarna.acum,de cand cu caldura,are mai mult de recuperat ca sa ma intreaca.pe reprize ma intrece,recunosc,dar eu ma dau de pe loc,numai cu tine m-am dat si din mers.e normal ca o sa-mi gasesc nasul,dar in segmentul 2,0tdi nu cred ca o sa vina prea curand de la 140 de cai.pana atunci ,o sa incerc eu saptamana asta sa montez o turbina de 3,0 d tot de bmw,si daca merge fara modificari,la 4tuning days ma prezint la dimsport pt un upgrade de soft.
siadimet is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 14:44   #88
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

Quote:
Originally Posted by siadimet View Post
S-a incalzit afara,si surpriza a fost favorabila mie,pt ca am cauciucuri noi,pt ca skoda ma cam alerga asta iarna.acum,de cand cu caldura,are mai mult de recuperat ca sa ma intreaca.pe reprize ma intrece,recunosc,dar eu ma dau de pe loc,numai cu tine m-am dat si din mers.e normal ca o sa-mi gasesc nasul,dar in segmentul 2,0tdi nu cred ca o sa vina prea curand de la 140 de cai.pana atunci ,o sa incerc eu saptamana asta sa montez o turbina de 3,0 d tot de bmw,si daca merge fara modificari,la 4tuning days ma prezint la dimsport pt un upgrade de soft.
prezinta-te si fara turbina!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 14:49   #89
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

adica sa vina aspirat...2.5 D...aspirat.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 14:50   #90
siadimet

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 543
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Seat Altea 2.0tdi 140cp Stg3 cu big turbo by DimSport

Pai de unde crezi ca am eu acum soft?ceki mi-a spus ca nu mai are mare lucru de facut la masina daca nu ii modific turbina sau nu o schimb.am ales varianta cu schimbatul,pt ca un prieten de-al meu a schimbat vreo 3 turbine modificate la traian.
siadimet is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -