Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-04-07, 08:50   #16
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

Mai desteapta decat unii useri de pe forum... daca ai fi dat un mic search ai fi aflat cum DSG nu permite supraturarea, schimba viteza cu una care sa reduca turatia motorului la apropierea de turatia maxima

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 28-04-07, 14:18   #17
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

Astia sunt niste BAIETI ai dynourilor, si daca verificati vreo 3 masini la noi si la ei vedeti cat de aproape suntem noi de ce poti masura cu un dyno de 150 000 E. E adevarat ca pe dynoul lor iti trebuie o ora sa pui masina dar scapi de zgomotul de rulare si pneuri.

http://www.rri.se/popup/performanceg...p?ChartsID=688
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 28-04-07, 17:48   #18
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Mai desteapta decat unii useri de pe forum... daca ai fi dat un mic search ai fi aflat cum DSG nu permite supraturarea, schimba viteza cu una care sa reduca turatia motorului la apropierea de turatia maxima

~Nautilus


probabil knd e pe "D" k altfel nu schimba .
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 29-04-07, 14:00   #19
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

Si in mod manual, la linia rosie cutia schimba in sus. Altfel degeaba e automata! Cum a zis si ceky, cand ajungi la linia rosie treci in N si asta e.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 03:40   #20
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

Quote:
Mai desteapta decat unii useri de pe forum
Perfect de acord ! Mai ales decat aia cu sigla de VW ca avatar

Quote:
26-04-07, 08:50
Nautilus
De-al Casei
daca ai fi dat un mic search ai fi aflat cum DSG nu permite supraturarea, schimba viteza cu una care sa reduca turatia motorului la apropierea de turatia maxima
Pentru cei mai multi oameni,ora 9 AM e prea devreme si pentru a incepe sa bea.Tu ai reusit sa fii si beat pana atunci...felicitari !
Ce legatura are schimbarea automata la TURATIE MAXIMA cu masurarea la TURATIE MICA in SARCINA MAXIMA,de care se plangea zbuciumus ?!
Orice probleme ai avea,bautura nu e solutia
Race is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 02:51   #21
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

Quote:
Originally Posted by MasterTuner View Post
Astia sunt niste BAIETI ai dynourilor, si daca verificati vreo 3 masini la noi si la ei vedeti cat de aproape suntem noi de ce poti masura cu un dyno de 150 000 E. E adevarat ca pe dynoul lor iti trebuie o ora sa pui masina dar scapi de zgomotul de rulare si pneuri.

http://www.rri.se/popup/performanceg...p?ChartsID=688
1. daca calculezi puterea fara roata nu e posibil sa arata dyno respectiv mai multa putere decat daca ar avea roata ca in cazul vostru unde mai apare si frecare si rulaj?

2. la softul pe care il aveti nu arata puterea maxima la roata ca doar asta e important.
am inteles ca trebuie sa faci niste operatii de scadere ca sa ajungi la rezultatul final dar pe mine ma intereseaza cand vin sa pun o masina pe dyno care este puterea maxima dezvoltata la roata

3. stie cineva care e puterea la roata pentru un subaru impreza wrx sti model 2008 am gasit diferite informati in care una are 231 una 238 apoi conform siteului de mai sus 270 dar diferentele sunt mari intre ele dar si intre puterea declarata de producator 300 hp
bbim is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 13:48   #22
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

Quote:
Originally Posted by bbim View Post
1. daca calculezi puterea fara roata nu e posibil sa arata dyno respectiv mai multa putere decat daca ar avea roata ca in cazul vostru unde mai apare si frecare si rulaj?

2. la softul pe care il aveti nu arata puterea maxima la roata ca doar asta e important.
am inteles ca trebuie sa faci niste operatii de scadere ca sa ajungi la rezultatul final dar pe mine ma intereseaza cand vin sa pun o masina pe dyno care este puterea maxima dezvoltata la roata

3. stie cineva care e puterea la roata pentru un subaru impreza wrx sti model 2008 am gasit diferite informati in care una are 231 una 238 apoi conform siteului de mai sus 270 dar diferentele sunt mari intre ele dar si intre puterea declarata de producator 300 hp
nici un raspuns
bbim is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 13:59   #23
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

Quote:
Originally Posted by bbim View Post
1. daca calculezi puterea fara roata nu e posibil sa arata dyno respectiv mai multa putere decat daca ar avea roata ca in cazul vostru unde mai apare si frecare si rulaj?

2. la softul pe care il aveti nu arata puterea maxima la roata ca doar asta e important.
am inteles ca trebuie sa faci niste operatii de scadere ca sa ajungi la rezultatul final dar pe mine ma intereseaza cand vin sa pun o masina pe dyno care este puterea maxima dezvoltata la roata

3. stie cineva care e puterea la roata pentru un subaru impreza wrx sti model 2008 am gasit diferite informati in care una are 231 una 238 apoi conform siteului de mai sus 270 dar diferentele sunt mari intre ele dar si intre puterea declarata de producator 300 hp
vrei sa-ti cumperi si nu ies caii?!sau vrei sa-i dai in judecata?
yoda is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 16:01   #24
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

Quote:
Originally Posted by yoda View Post
vrei sa-ti cumperi si nu ies caii?!sau vrei sa-i dai in judecata?
nu, doar de curiozitate
bbim is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 08:23   #25
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

din curiozitate pentru un sti de 285 cp declarati de fabrica la roata au iesit 229....oricum sutn cifre irelevante
elspa is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 14:06   #26
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
din curiozitate pentru un sti de 285 cp declarati de fabrica la roata au iesit 229....oricum sutn cifre irelevante
daca este model 2005 - 2007 atunci sunt 280 cp declarati de fabrica. am vazut si eu asemenea teste si ficare avea valoare lor la roata depinde de dyno pe care il aveau. de exemplu la un sti model 2008 de 300cp delcarati de fabrica undeva aveam 235 undeva 250 iar altii spuneau 280. deci chestia cu masurarea la roata este in functie de fiecare aparat nu exista o precizie mare.
bbim is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 07:48   #27
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
din curiozitate pentru un sti de 285 cp declarati de fabrica la roata au iesit 229....oricum sutn cifre irelevante
Din cate stiu eu, in Europa puterea declarata se da la volanta. Asta inseamna ca mai ai pierderi Plus mai conteaza cum setezi dyno ala, plus mai conteaza altitudinea ...
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 01:45   #28
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

nu numai in europa...cred ca oriunde in lume puterea in talon este cea la motor...geez ppl
zGb is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 06:31   #29
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

in Japonia puterea decalarata e cea de la roata. Acolo am inteles ca e limitare la 270 de cai, si-atunci astia de la SUbaru, Mitshibushi... declara puterea de la roata ca e mai mica )
__________________
_________________________
KoKozula was here ...
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 12:19   #30
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: BMW 335 d pe stand la MasterTuner

ai inteles gresit...
elspa is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -