Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-06-09, 21:01   #376
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by yoda View Post
da sigur ca aveam o pompa...dar de umflat roti, unde mai pui ca o tineam ascunsa in garaj sa nu afle dusmanii de ea!e penibil ce incerci sa faci!
o zi buna!
pompa nepompa t sti mai bine ce ai avut pe masina.si sti bine)))))ca ai scos cel mai mult pe dyno na zis nimeni nimik.dar nu a scos masina ta cum pare din vb tale sa scos poat din cauza unui soft bine facut.daca tu crezi ca masinile vin din fabrica ca culturisti din nastere uni cu un fizic mai bun altii cu unul mai prost u esti penibil.ce te face sa crezi ca din alta masina nu se poate scoate mai mult ?eu de ex am cele mai multe modificari pt un ko3s din tara si o zic 100%.daca ar fi pe masina mea soft tot de unde ai avut u na ca sa fim pe placul tau crezi ca nu sar poate scoate cifra asta?daca nu ia zi u de ce domnule.oricum e o discutie fara rost pt ca masina a murit.a ta ma refer)
__________________
REVO ST3,APR RSC exhaust,ITG intake,Sachs Perfomance Clutch with SMF,QUAIFFE lsd,update breather kit,FORGE dv&bov,NEUSPEED dog bone,NEUSPEED rear sway bar link,H&R sway bars,EIBACH pro kit springs,BILSTEIN B8 shock absorber,VDO TURBO boost gauge,OZ ULTRALLEGERA 18"rims with MICHELIN PS2,AUTOTECH HPFP,S3 brakes pads DS2500,S3 intercooler,FORGE twincooler,IE rods,KO4 turbo,S3 injectors,S3 camshafts,RS4 FPR VALVE,Wot box,Boost controler,MOTUL fluids,CARBON LOOK.etc
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 01:05   #377
heastsinck

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 5
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

BUNA
Am o octavia rs 2 de 250 Cp si am probleme. Nu mai trage asa cum tragea am mers in grecia si la jumatatea drumului nu mai tragea motoru asa cum trebuie, la intoarcere am venit cu 240 la ora dar tot nu trage motoru asa cum trebuie.
Ce pot sa ii fac ce poate fi stricat la ea turbina , debitmetru, egr ul banuiesc ca asa se zice sau cine stie ce senzori?
Dati va rog o idee ca in serviceuri nu stiu ce sa zica.
heastsinck is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 08:07   #378
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by heastsinck View Post
BUNA
Am o octavia rs 2 de 250 Cp si am probleme. Nu mai trage asa cum tragea am mers in grecia si la jumatatea drumului nu mai tragea motoru asa cum trebuie, la intoarcere am venit cu 240 la ora dar tot nu trage motoru asa cum trebuie.
Ce pot sa ii fac ce poate fi stricat la ea turbina , debitmetru, egr ul banuiesc ca asa se zice sau cine stie ce senzori?
Dati va rog o idee ca in serviceuri nu stiu ce sa zica.
salut.cam greu de dat cu presupusul fara sa vedem victima.zici ca ai 250 cp...asta inseamna ca macar ai un soft pe masina.poti incerca cu cine ti-a pus softul sa faci o diagnoza si sa vezi ce erori ai.scoate fum?se incinge?zgomote noi?iti repet, e cam greu fara sa o vedem.
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 13:59   #379
heastsinck

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 5
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Nu scoate nici un zgomot nou nu scoate fum excesiv ci normal la fel de cand am cumparat-o si racirea la turbina din cate am inteles e pe apa si nu prea ar avea de unde sa scoata fum doar un fum alb daca ar scoate.
Si la diagnoza nu are nimic un singur lucru presiunea care trbuia sa o masoare debitmetru intre 3500 si 4000 rpm o masoara intre 4000 si 4500 rpm asta e singura anomalie.
heastsinck is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 14:31   #380
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Daca e turbina stock, racirea nu are cum sa fie pe apa! Aer si ulei. Mai bine las-o asa (cu explicatiile) si du-te undeva, ca cine stie, poate ai 2 turbine - just kidding
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 14:39   #381
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by Zyx View Post
Daca e turbina stock, racirea nu are cum sa fie pe apa! Aer si ulei. Mai bine las-o asa (cu explicatiile) si du-te undeva, ca cine stie, poate ai 2 turbine - just kidding
chia imi lipseau glumele tale finute!
mai traiesti?! la tulcea ne onorezi cu prezenta?
yoda is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 14:42   #382
heastsinck

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 5
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

deci asa au zis aia de la skoda nu sunt eu de vina
heastsinck is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 15:00   #383
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Cu siguranta nu. Am si treaba plus ca trebuie sa schimb mai multe la masina. Spor acolo!
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 15:07   #384
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

deci baiatul nu are de unde sa stie.dar ca de obicei se rade.are soft l a dim sport si se bal baie la o an turatie.turbina nici nui mai trage cum trebuie si nu tine boost suficient. posibil sa fi cedat dv ul stoc sau pcv ul ca la mine cu toate ca a fost eurojet a cedat
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 15:52   #385
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by naka66vio View Post
deci baiatul nu are de unde sa stie.dar ca de obicei se rade.are soft l a dim sport si se bal baie la o an turatie.turbina nici nui mai trage cum trebuie si nu tine boost suficient. posibil sa fi cedat dv ul stoc sau pcv ul ca la mine cu toate ca a fost eurojet a cedat
ti se pare ca rad?!incercam sa-l ajut indiferent unde are softul!prin mesaje crezi ca se rezolva ceva?normal ca poate fi dv-ul dar de obicei da eroare si din aceasta cauza l-am intrebat ce si cum!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 17:47   #386
heastsinck

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 5
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

deci maine merg cu ea sa se uite la acest DV dar imi puteti spune ce e si acel PCV? si unde este poate se poate uita si la el.
am fost azi la skoda si are 2 tipuri de DV unu la 125 ron si unu la 250 ron
heastsinck is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -