Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-09, 02:09   #361
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by Calimero2003 View Post
Ai dreptate .. am folosit un cuvant putin cam dur ... trebuia sa spun ca nu ai fost informat bine ... nu vreu sa ma cert cu tine ... nu am de ce sa fac lucrul asta.
Eu am ceva de impartit cu adevarati "tuneri" care cam lipsesc din adsfel de discutii .... ca doar sunt tuneri ... desi pe alte forumuri mult mai mari ei sunt prezenti zilnic si dezbat teme legate de performantele unei masini ... aicea e o liniste totala ...ne lasa pe noi sa ne certam si sa le dam lor bani degeaba ... lasandu-ne cu impresia ca au facut avioane din masinile noastre ... si facand experimente pe spinarea noastra ... pe bani nostri ... si nimeni nu are curaj sa se ia de ei .... continuati asa si o sa ajungeti la concluzia ca " idiotul ala de pe 4tuning nu vorbea prostii cand se lua de ei " .... si aicea nu ma refer la Ceky sau Master Tuner ... ci la marea majoritate a lor ..nu vreau sa dau nume ... der voi stiti vorba aia " in sinea voastra stii despre cine vorbesc " ... aratati-m o masina facuta in romania bine (adica si performante si fiabilitate pe masura componentelor puse pe acea masina) ... nici un tuner din romania nu "stapaneste" un model anume de motor sau masina.
Asta indica oarecum infatuarea Romanului de a se compara cu cei mai buni fara a avea vre-un fel de acoperire in adsfel de afirmatii.
Performantele tunerilor ar trebui sa se compare in masini care sunt pe strazi si au rezultate bune .... sau au reusit sa participe la competitii internationale si au obtinut rezultate remarcabile ... nu cu declaratii de sute de cai si performante exorbitante numai teoretic.

Prietene compania BHP pe care vad ca o promovezi cand a facut mecanica de mainuta livrata de unul din mari tuneri externi NU a realizat ca nu va merge masina respectiva ?

De ce esti tu cel care lauda pe uni si arunca cu noroi in alti ?

Si apropo Romanul nu este pregatit de la inceput sa bage banul in masina. Daca ii ceri 10-15 mi sa-i faci masina te scuipa. Dar la sfarsit cand trage linie.................... si tot nu merge.
__________________

Drag Race Car - E34 M5 engine Turbo by BFC
SuperStreetCar - SBC 427 TwinTurbo by BFC
https://youtu.be/aAVagNqaT7I
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 02:14   #362
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by herea_costin View Post
saracu calimero... are suflet bun omu' si parca are si dreptate in ceea ce spune, bineh mai putin treaba cu cifra octanica sau wastegate-ul, da' ma rog... ideea de baza o sustin si eu: tunerii romani sunt o mica parte ambitiosi, seriosi si profesionisti, iar marea majoritate niste tzepari vitan tuning manele powerbox mii de cai putere mancatziash. Cu toate ca ambele categorii au rezultate mai mult sau mai putin bune, asta nu inseamna ca se pot compara cu nume mari precum APR, GIAC, MTM, etc.

Extras din cele spuse cu cateva pagini in urma, " daca ai un site frumos asta nu inseamna ca esti si bun" sau o chestie de genul asta... BA DA, daca ai un site " frumos " inseamna ca esti bun... inseamna ca stii ce inseamna marketing, inseamna ca stii ce inseamna serviciu clienti, inseamna ca iti permiti un site de genul ala, iar daca iti permiti un site de genul ala inseamna ca ai si produse bune ce se vand intr-un numar mare de unitati.
Daca nu ai un site " frumos " inseamna ca afacerea ta traieste fluctuant, cultul brandului nu exista, afacerea in sine nu este o entitate separata, ci partronu' este afacerea si produsul... de aici rezulta ca daca patronu are o zi proasta produsul se altereaza, de aici mai rezulta mentalitatea ce a debitat randurile citate. Master Tuner sunt vechi pe piata, am auzit ca ar fi buni, multa lume ii apreciaza... dar...

Tema pentru acasa ar fi, de ce nu vine toata lumea la ei sa faca softuri?
Poate pentru faptul ca afiseaza proiecte extremiste cu presiuni in turbine fantastice si nu se orienteaza catre cei 99% din clientii care vor o solutie fiabila? Poate pentru faptul ca siteul lor este mereu in contructie si nu au un obiectiv de marketing? Sau poate pentru faptul ca exista pe lumea asta nemti, britanici si de ce nu americani, rase de oameni ajunse la maturitate in business care reusesc sa-si faca brandul adorat in tari unde nu este nici macar disponibil?
domnul herea?doa faceti reclama la firma de la avatar sau aveti ce en prezenta pe masina pe skoda dumneavoastra?daca da ce?ca vreau sa vad si eu cat se mai poate o skoda tare cu ko3.banuiesc ca asta se duscuta aici dupa cum e si titlul topicului
__________________
REVO ST3,APR RSC exhaust,ITG intake,Sachs Perfomance Clutch with SMF,QUAIFFE lsd,update breather kit,FORGE dv&bov,NEUSPEED dog bone,NEUSPEED rear sway bar link,H&R sway bars,EIBACH pro kit springs,BILSTEIN B8 shock absorber,VDO TURBO boost gauge,OZ ULTRALLEGERA 18"rims with MICHELIN PS2,AUTOTECH HPFP,S3 brakes pads DS2500,S3 intercooler,FORGE twincooler,IE rods,KO4 turbo,S3 injectors,S3 camshafts,RS4 FPR VALVE,Wot box,Boost controler,MOTUL fluids,CARBON LOOK.etc
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 14:41   #363
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

deci,exista oare un tfsi mai tare,sau nu ?!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 14:44   #364
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

pai man, mai ai masina ?
Achim is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 14:49   #365
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by Achim View Post
pai man, mai ai masina ?
conform semnelor de punctuatie,intrebarea era retorica si se adresa anumitor posesori de tfsi care inca mai cred si spera ca au sau vor avea ceva mai puternic!

p.s. stii bine ca masina nu o mai am
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 16:58   #366
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

nu e una mi puternica.sunt aproape zeci.cum sa pus pe a ta un soft si ce sa mai pus sau pussi pe altele inclusiv pompa.nu ai avut masina culturist ca sa creasca si alti ca ea sau nu.e o masina.si performantele unei masini se pot egala repede ca doar nai avut gt35
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 18:00   #367
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

pai fara upgrade'uri de turbo, printre cele mai rapide cu FWD e Grecu (Insomnia) cu GTi 30 Edition by Revo, iar AWD sunt Nadir si Aiculedtzu cu S3'uri Revo. Dar exista din ce stiu eu unele cu upgrade'uri destul de mari de turbo. Iar de la K03 la K04 (adik GTi) simplu am inteles ca BYG, tot cu Revo se misca foarte bine
Achim is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 09:01   #368
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by naka66vio View Post
nu e una mi puternica.sunt aproape zeci.cum sa pus pe a ta un soft si ce sa mai pus sau pussi pe altele inclusiv pompa.nu ai avut masina culturist ca sa creasca si alti ca ea sau nu.e o masina.si performantele unei masini se pot egala repede ca doar nai avut gt35
mai ales a ta...sunt sigur de asta !
yoda is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 09:02   #369
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by Achim View Post
pai fara upgrade'uri de turbo, printre cele mai rapide cu FWD e Grecu (Insomnia) cu GTi 30 Edition by Revo, iar AWD sunt Nadir si Aiculedtzu cu S3'uri Revo. Dar exista din ce stiu eu unele cu upgrade'uri destul de mari de turbo. Iar de la K03 la K04 (adik GTi) simplu am inteles ca BYG, tot cu Revo se misca foarte bine
e foarte corect ce spui, insa eu ma refeream strict la una cu modificari asemanatoare!bafta tuturor!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 16:28   #370
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

pai una cumodificari asemanatoare adica tot ce ai avut tu plus pompa ca ai avut si pompa.a fost frumos sa minti lumea ca nu ai pompa)bine ca nai avut dracu ko4 sa zici ca ai tot ko3 da fuge de rupe)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))))))))))))))))))).
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 06:19   #371
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Cea mai rapida Skoda este cea cu cele mai multe modificari facute cum trebuie astfel incat piesele montate sa lucreze in parametrii optimi unele cu altele ... IN MODIFICARI NU EXISTA LIMITE SAU MAXIM ! Deci nu se poate spune : Ba ... da maxim cu turbina asta ca dupa aceea nu ma mai joc .
Cea mai tare Skoda este in Anglia .
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 07:37   #372
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by Achim View Post
pai fara upgrade'uri de turbo, printre cele mai rapide cu FWD e Grecu (Insomnia) cu GTi 30 Edition by Revo, iar AWD sunt Nadir si Aiculedtzu cu S3'uri Revo. Dar exista din ce stiu eu unele cu upgrade'uri destul de mari de turbo. Iar de la K03 la K04 (adik GTi) simplu am inteles ca BYG, tot cu Revo se misca foarte bine
si vezi ca mai e o octavia vRS facuta pe la MTM complet care scoate peste 300 de cai..la ei pe dyno
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 10:38   #373
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
si vezi ca mai e o octavia vRS facuta pe la MTM complet care scoate peste 300 de cai..la ei pe dyno
de ea nu cunosteam ... dar MTM fac in mare parte treaba buna
nu prea imi place sa vb de lucrurile in care nu ma simt stapan pe cunostiinte ca dupa se creeaza situatii
Achim is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 13:30   #374
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by naka66vio View Post
pai una cumodificari asemanatoare adica tot ce ai avut tu plus pompa ca ai avut si pompa.a fost frumos sa minti lumea ca nu ai pompa)bine ca nai avut dracu ko4 sa zici ca ai tot ko3 da fuge de rupe)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))))))))))))))))))).
da sigur ca aveam o pompa...dar de umflat roti, unde mai pui ca o tineam ascunsa in garaj sa nu afle dusmanii de ea!e penibil ce incerci sa faci!
o zi buna!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 13:37   #375
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda RS TFSI by DimSport

Quote:
Originally Posted by X-Ray-Eyes View Post
Cea mai rapida Skoda este cea cu cele mai multe modificari facute cum trebuie astfel incat piesele montate sa lucreze in parametrii optimi unele cu altele ... IN MODIFICARI NU EXISTA LIMITE SAU MAXIM ! Deci nu se poate spune : Ba ... da maxim cu turbina asta ca dupa aceea nu ma mai joc .
Cea mai tare Skoda este in Anglia .
a fost o curiozitate de-a noastra, eu, florin, ceky, george, doc, sa vedem cat se poate maxim din ea stock. nimic mai mult.
yoda is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -