Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-11, 19:11   #1
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default CHIPTUNING cu UNICHIP pe LADA NIVA 1.7i TURBO by MasterTuner

Un proprietar de NIVA a hotarit ca are nevoie de putere. Un service a decis sa-i instaleze o turbina de IVECO. Oamenii au facut o lucrare frumoasa, cu intercooler, cu blow off si ce mai era necesar, desi nu erau specializati in chestia asta. Adica pe scurt, nu iti trebuie prea multe ID-uri pe forumuri ca sa faci o masina turbo, si una chiar exotica.Asa masina a mers o vreme pana a necesitat o noua gernitura de chiulasa, caci singurul tuning facut au fost niste injectoare mai mari. Asa a ajuns masina la noi.

Noi i-am instalat UNICHIP, i-am pus niste injectoare mai mari de OPEL 2.0 turbo z20LET. Masina are o specie de ECU BOSCH fabricata in RUSIA cu debitmetru. Am scos putin peste 100 cp initial cu 0.6 bar boost. Apoi am scos evacuarea stock de 44 mm care facea masina sa nu se auda deloc la ralanti si brusc au aparut 30 cp. Asa am decis sa facem un traseu sport de evacuare pe 55 mm cu doua tobe directe si catalizator sport foarte discret ca sunet. Presiunea reglata mecanic si nemodificata inainte si dupa modificarea evacuarii a crescut la 0,7 bar doar datorita evacuarii mai libere. Oricum LADA NIVA la 120 km are niste zgomote de transmisie, nu gluma, ca e ruseasca, de. E adevarat ca turbina de IVECO diesel de 2.8 e un pic cam mare pentru acest motor si ca ne-a obligat sa o reglam mai bogat ca sa limitam temperatura gazelor de evacuare caci la benzina sunt mai mari ca la Diesel (cu vreo 300 grade!!!)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	LADA NIVA 1.7i turbo unichip.jpg
Views:	434
Size:	104.4 KB
ID:	2208053  
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 09:25   #2
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe LADA NIVA 1.7i TURBO by MasterTuner

curajos si frumos, daca in configuratia actuala va fi si fiabil, cred ca omu' ii fericit
si pun pariu ca bugetul a fost de foarte mult bun simt pentru toata lucrarea.
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 23:11   #3
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe LADA NIVA 1.7i TURBO by MasterTuner

de la 80 de cai sau cāt are niva...nu-i rău. felicitări. turbina nu e tocmai cea mai fericită alegere...dar....dacă e fiabilă treaba...e combinație.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 17:31   #4
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Question Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe LADA NIVA 1.7i TURBO by MasterTuner

turbina nu o sa cocleasca mai devreme din cauza temperaturii mai mari?
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -