Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Freehand - Desene de mana

Reply
 
Thread Tools
Old 22-12-12, 18:40   #1
BeetleJuice

Stage 1
 
BeetleJuice's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 19
Smile Desenele mele:Mona

cateva desene de inceput..inca mai am cateva probleme de rezolvat..cel putin cand vine vorba de roti
p.s:imi cer scuze pentru calitatea pozelor
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Beetle.jpg
Views:	158
Size:	100.2 KB
ID:	2642216   Click image for larger version

Name:	goood.jpg
Views:	159
Size:	446.9 KB
ID:	2642217  
BeetleJuice is offline   Reply With Quote
Old 22-12-12, 20:45   #2
blue macca
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
blue macca's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,803
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Desenele mele:Mona

bine'ai venit !
frumoase desenele de inceput ! ele sunt rezultatul unei munci enorme din spatele lor, ne'ar placea daca am vedea pe parcurs mult mai mult din munca depusa.
de acord, zici bine cu rotile - elipsele mai concret; intotdeauna aici au fost destule probleme, e greu sa iasa foarte bine. insa, incadrate in dreptunghiuri / paralelograme, munca e usurata enorm. totul tine de o constructie bine gandita (perpendicularitati, puncte de fuga...) si de un ~mic antrenament in liniile curbe.
(fii atenta totusi si la aripile masinilor, au o legatura mare cu rotile).
la valoratie nu am ce spune, esti pe drumul cel bun cu siguranta, da.i inainte ca merge bine!
arhitectura, daca nu ma insel ?
oricum ar fi, indraznesc sa spun in numele comunitatii - ne place ce vedem la inceput, speram sa urmeze mult mai multe in genul !
spor la desen !
blue macca is offline   Reply With Quote
Old 22-12-12, 21:12   #3
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele:Mona

Bine ai venit in comunitatea noastra, noi chiar asteptam cat mai multi fie ei incepatori sau nu, dar tu ai trecut cu mult de primul prag din cate vad, Rotile se rezolva in timp, daca le acorzi mai multa atentie, mustangul imi place mult, arata super, la broscuta mai ai putin de lucrat la perspectiva, dar nu`i bai, te asteptam cu mai multe desene si speram ca nu o sa parasesti forumul prea curand
silviun95 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-12, 22:18   #4
mnc.risty
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
mnc.risty's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,258
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele:Mona

Hopa, ceva nou si totodata interesant, asteptam de mult sa vad asa ceva. Cred ca au spus baietii mai sus cam tot ce era de spus. Eu pot sa spun bun venit in comunitatea noastra si..vrem mai mult! Spor la treaba!
mnc.risty is offline   Reply With Quote
Old 22-12-12, 22:46   #5
BeetleJuice

Stage 1
 
BeetleJuice's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 19
Default Re: Desenele mele:Mona

multumesc multsper sa nu dezamagesc atuncea..stiu despre constructia perspectivei dar imi este mie greu la inceput ca nu am mai desenat masini pana acuma..mi-am pierdut si din ritm tot lucrand la calculator..dar invat euiar daca postez aicea ma si ambitionez sa desenez mai mult
BeetleJuice is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 23:17   #6
Giorgione

Stage 2
 
Giorgione's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 31
Default

Quote:
Originally Posted by BeetleJuice View Post
multumesc multsper sa nu dezamagesc atuncea..stiu despre constructia perspectivei dar imi este mie greu la inceput ca nu am mai desenat masini pana acuma..mi-am pierdut si din ritm tot lucrand la calculator..dar invat euiar daca postez aicea ma si ambitionez sa desenez mai mult
hai sa-ti spun eu care e treaba,desenezi f bine,in timp cu siguranta o sa desenezi mult mai bine si lasa modestia,ai ochi pt textura forma si lumina si-ti dau un sfat,nu te baza prea mult pe ce auzi in jurul tau,daca vrei sa devii intradevar bun compara-ti lucrarile intodeauna cu cei mai buni ,de obicei ii gasesti pe forumuri si site-uri in strainatate si nu crede tot ce vezi in tutoriale,e multa abureala,sunt pictor de meserie si inca unul care a vandut sute de tablouri ! ...si inca ceva,nu te pierde in termeni de ''perpendicularitati'' si ''elipse'' si asa mai departe,vezi ca noi romanii nu avem rezultate notabile in lumea artei pe mapamond,dar nu ne intrece nimeni in termeni,ca sa para ca ne pricepem Sfatul meu este sa lucrezi pe alocuri cu creion f bine ascutit,pt claritate,sa folosesti numai hartie texturata ca sa poti da caracterul dorit desenului,ba poti folosi si hartie inchisa la culoare ,astfel pastelurile pot reda cu succes lumina,atat de importanta,la redarea caroseriilor masinilor.

Quote:
Originally Posted by Giorgione View Post
hai sa-ti spun eu care e treaba,desenezi f bine,in timp cu siguranta o sa desenezi mult mai bine si lasa modestia,ai ochi pt textura forma si lumina si-ti dau un sfat,nu te baza prea mult pe ce auzi in jurul tau,daca vrei sa devii intradevar bun compara-ti lucrarile intodeauna cu cei mai buni ,de obicei ii gasesti pe forumuri si site-uri in strainatate si nu crede tot ce vezi in tutoriale,e multa abureala,sunt pictor de meserie si inca unul care a vandut sute de tablouri ! ...si inca ceva,nu te pierde in termeni de ''perpendicularitati'' si ''elipse'' si asa mai departe,vezi ca noi romanii nu avem rezultate notabile in lumea artei pe mapamond,dar nu ne intrece nimeni in termeni,ca sa para ca ne pricepem Sfatul meu este sa lucrezi pe alocuri cu creion f bine ascutit,pt claritate,sa folosesti numai hartie texturata ca sa poti da caracterul dorit desenului,ba poti folosi si hartie inchisa la culoare ,astfel pastelurile pot reda cu succes lumina,atat de importanta,la redarea caroseriilor masinilor.
trebuie sa decizi ce fel de lucrare vrei sa realizezi; vrei un desen tehnic perfect realizat,bun,atunci baga mare la realizarea perfecta a formelor ,care binenteles trebuiesc ''dizolvate'' in forme de baza cercuri , patrulatere si triunghiuri,in diverse perspective,insa daca vrei o lucrare cu caracterul potrivit automobilului respectiv atunci trebuie sa schimbi registrul; astfel nu desenezi un Betlle vechi cu farmec hippie in cele mai austere si perfecte forme geometrice,masina si perioada au mult prea mult caracter,e valabil cam pt orice masina clasica intr-o oarecare masura

...eu unul as fi deformat wv-ul chiar mai mult,iar la mustang estompeaza te sfatuiesc blocurile din spate cu boschetii aia in stil schita arhitecturala,nu e nevoie de detaliile astea ,numai in cazul daca adaugau ceva lucrarii; mai degraba mergea pe acest fundal un Citroen din anii 80'' care avea basini de masina ''space age'' la vremea respectiva,mustangul mergea langa un fast food american sau o statie de benzina din desertul californian.oricum ar fi tine-o asa si lucreaza ,lucreaza,lucreaza, mi-ar place sa te vad peste ani cu lucrari beton,pt ca ai mana

Quote:
Originally Posted by Giorgione View Post
...eu unul as fi deformat wv-ul chiar mai mult,iar la mustang estompeaza te sfatuiesc blocurile din spate cu boschetii aia in stil schita arhitecturala,nu e nevoie de detaliile astea ,numai in cazul daca adaugau ceva lucrarii; mai degraba mergea pe acest fundal un Citroen din anii 80'' care avea basini de masina ''space age'' la vremea respectiva,mustangul mergea langa un fast food american sau o statie de benzina din desertul californian.oricum ar fi tine-o asa si lucreaza ,lucreaza,lucreaza, mi-ar place sa te vad peste ani cu lucrari beton,pt ca ai mana
Ps Nu schimba nimic la wv,perspectiva e f buna,la fel si mustangul,da un fixativ peste ele si baga-le in rama,nu e scump,peste ani o sa te bucure mult,o sa vezi

Last edited by silviun95; 24-10-13 at 12:36. Reason: Fa o singura postare nu o mie!
Giorgione is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 11:32   #7
mnc.risty
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
mnc.risty's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,258
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele:Mona

Hai sa iti explic si eu cum sta treaba:

1. Citeste regulamentul sectiunii!!
2. Pe motiv de dublu, triplu post, posturile tale vor fi reunite.
3. Inainte sa postezi uite-te mai atent, pe acest topic nu s-a postat de aproape un an, putin probabil ca cineva sa iti mai raspunda. Te rog sa tii cont de ce ti-am spus in viitoarele postari. Mersi!

Last edited by mnc.risty; 24-10-13 at 14:55.
mnc.risty is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -