Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Freehand - Desene de mana

View Poll Results: Dupa parerea ta, cine a desenat cel mai frumos hot-rod/rat-rod?
ANDR31 1 3.45%
gabriel_cars 1 3.45%
mnc.risty 20 68.97%
paullardo 4 13.79%
SebY_33 0 0%
silviun95 3 10.34%
tzbok 0 0%
vlad187 0 0%
Voters: 29. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-01-12, 08:34   #1
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Challenge: Hot-rod x8

Tema: Hot-rod/Rat-rod

Participanti:
1.ANDR31
2.gabriel_cars
3.mnc.risty
4.paullardo
5.SebY_33
6.silviun95
7.tzbok
8.vlad187





Va rog, daca se poate, sa argumentati votarea.
Nu postati pe thread decat argumentarea votarii sau sfaturi privind realizarea desenelor, altfel, postarile vor fi sterse sistematic, fara alta explicatie decat aceasta.

Reclama pentru o lucrare anume aduce sanctiuni. Reclama la lucrarea proprie aduce sanctiune si discalificare. Votarea pentru lucrarea proprie aduce si ea sanctiune si discalificare.


Spor la votat si succes participantilor!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ANDR31.jpeg
Views:	105
Size:	634.0 KB
ID:	2290921   Click image for larger version

Name:	gabriel_cars.jpeg
Views:	119
Size:	369.6 KB
ID:	2290922   Click image for larger version

Name:	mnc.risty.jpeg
Views:	161
Size:	1.84 MB
ID:	2290923  

Click image for larger version

Name:	paullardo.jpg
Views:	135
Size:	590.8 KB
ID:	2290924   Click image for larger version

Name:	SebY_33.jpg
Views:	83
Size:	1.75 MB
ID:	2290925   Click image for larger version

Name:	silviun95.jpg
Views:	134
Size:	1.27 MB
ID:	2290926  

Click image for larger version

Name:	tzbok.JPG
Views:	113
Size:	1.63 MB
ID:	2290927   Click image for larger version

Name:	vlad187.jpg
Views:	94
Size:	1.19 MB
ID:	2290928  
silviun95 is offline  
Old 12-01-12, 09:46   #2
sergiulik90

Stage 5
 
sergiulik90's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Hyundai]
Default Re: Challenge: Hot-rod x8

Frumos challenge. Umila mea parere este urmatoarea:

Cristi, ai desenat o bijuterie acolo. Atat executia cat si ideea de plasare a masinii m-au lasat fara replica. Clar, votul meu merge la tine.

Silviu, daca as putea vota de doua ori, desenul tau ar primi un vot. Imi place mult cum ti-a reusit desenul pe negru, iar lucratura e beton. Very nice work!

Creatia lui Gaby e superba, ca de obicei. paullardo, 'rod-ul tau e bestial, iar atentia la detalii contribuie mult la aspectul general. Imi plac rotile.

Andrei, imi place ideea si efectul de lumina, insa puteai sa scoti mai mult din desen si sunt sigur ca poti. Ultimele desene dovedesc asta. E foarte ok, imi place.

tzbok, foarte frumos hot rod, detaliat, plasat cum trebuie, cel mai probabil pe suprafata unui lac sarat secat de mult, cum ii sade bine. Good work!

Si pe final, Seby si cu Vlad, aveti desene indraznete. Continuati si incercati-va sa va depasiti de fiecare data. Sunt sigur ca vom vedea desene din ce in ce mai bune pe viitor de la voi.

Poate la viitorul concurs apar si eu. Sper.
sergiulik90 is offline  
Old 12-01-12, 10:00   #3
sYdanyel
2 Roti

Stage 5
 
sYdanyel's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 945
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Challenge: Hot-rod x8

Andrei , foarte frumos desenul , cum spunea si sergiulik90 sunt sigur ca poti mai mult . Bafta !

Gabriel un desen frumos !

Cristi , desenul tau este cel mai reusit , si votul meu merge la tine !

Paullardo , imi place cum ai realizat toate detaliile si toate reflectiile !

Seby si Vlad , pentru inceput este foarte bine ! continuati sa desenati si se vor vedea progrese !

Silviu , desenul tau imi place la nebunie , cum spunea si sergiulik90 daca puteam sa votez 2 persoane , votul meu era la tine ! Bafta

Tzbok , desenul tau este incadrat bine in peisaj , bravo.
sYdanyel is offline  
Old 12-01-12, 11:19   #4
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Challenge: Hot-rod x8

Mersi baieti!

Nici nu stiti cat ma bucur ca v-ati adunat atat de multi! Sunt mandru de voi, cu totii ati facut desene extraordinare!
Sa comentez si eu la fiecare in parte:
Andrei- stiu ca tu nu prea ai timp de desene..si pauza s-a observat aici, oricum noi stim ce poti, cu toate astea..desenul a iesit superb, efectul luminii e realistic.
Gabriel-Nu prea are rost sa comentez Inca un concept care ma da pe spate
Cristi-Hotule, ne-ai surprins pe toti cu desenul asta, cu totii ne asteptam la altceva, dar asta e ceva mai mult drept poza )
Paul-Stiu de unde te-ai luat si pot spune ca arata mult mai bine ca originalul! bravo, as fi vrut sa publici si celelalte hot-rod-uri
Seby- asta fiind prima ta participare pot spune ca ai inceput bine, trebuie sa mai lucrezi la hasura, sa arate mai curat desenul
Ionut-imi place tot, ti-am spus si in privat, imi place mult efectul cromului
Vlad-simpatic desenul, perspectiva si proportii bune, incearca pe viitor sa nu mai faci conturul negru, va iesi mult mai bine!

Sa fim tot atat de multi si in viitorul challenge! Numai bine!
silviun95 is offline  
Old 12-01-12, 11:36   #5
denees
Audi Driver

Stage 5
 
denees's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 730
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Challenge: Hot-rod x8

ANDR31 - Imi place tema! Putin mai multa atentie daca ii acordai desenului, sunt sigur ca o scoteai mai bine in evidenta.

gabriel_cars - Ai pastrat detalii importante ale unui hot rod clasic (grila frontala, parbrizul, botul acela lung). Felicitari pentru idee si punerea ei pe hartie!

mnc.risty - Aici se posteaza desene, nu imagini modificate... (e o gluma). Cu acest desen te-ai intrecut pe tine insusi!

paullardo - Efectul de crom si cel de luciu ti-ai iesit foarte bine.

SebY_33 - Proportiile sunt bune. Ca un sfat, pe viitor, sa faci cateva exercitii cu elipse. Prin exercitiu, vei ajunge sa transpui foarte bine pe hartie forme si detalii, regasite in imagine. Felicitari pentru vointa si participare!

silviun95 - Imi place desenul incepand cu unghiul ales, culorile, ideea incadrarii, pana la rezultatul final, care este unul deosebit! Nu a stricat acea mica interventie pe computer.

tzbok - Desenul tau se caracterizeaza prin simplu, dar de mult efect. Efectul de crom, crucea de cult, conurile de la roti, detalii importante netrecute cu vederea. Bravo!

vlad187 - O incercare reusita. Prin mult exercitiu si documentare mai amanuntita in stilurile de tuning, vei putea face o lucrare deosebita, de care, pana si tu vei fi uimit.


Per total, lucrari foarte bune! Felicitari tuturor participantilor!
Votul meu, il are mnc.risty.
__________________
Ex Volkswagen Polo 6n2 | Ex Audi A4 B5 Avant | Volkswagen Golf Mk5

Last edited by denees; 12-01-12 at 11:39.
denees is offline  
Old 12-01-12, 13:55   #6
gabriel_cars

Stage 3
 
gabriel_cars's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 158
Default Re: Challenge: Hot-rod x8

Am constatat si eu cu bucurie ca tema aleasa pentru acest challenge a fost un success , atat prin numarul desenelor cat si prin calitatea lor . O sa fac si un scurt comentariu referitor la desene , pe cat posbil scurt J , ca sa nu plictisesc.

ANDR31 : o plansa cu o compozitie mai rar intalnita , un cuplu indragostit si o masina cu personalitate , martora la dragostea lor . Cum suna ce am zis , ca la orele in care se faceau comentarii pe fragmente din romane J) . Cred ca ar fi prins bine ceva mai multa detaliere in cateva zone .

Mnc.risti : un desen foarte frumos , compozitie interesanta si unghi riscant – vedere aproape frontala , din care se poate pierde din “ volumul “ obiectului , insa a fost o alegere corecta , forma acestei masini este bine pusa in valoare de acesta vedere . Atmosfera este usor apasatoare si misterioasa .

Paullardo : un alt desen interesant atat ca plansa cat si ca propunere – masina , are si detalii frumos redate , este unul din desenele care mi-au atras atentia .

Silviun95 : acest desen prezinta unghi interesant de vedere , volum intersant al masinii , cromatica extrem de interesanta . Din punct de vedere al cromaticii , are ceva din grafica unui afis – poster , cred ca ar sta foarte bine intr-o cafenea , spun asta in sen laudativ . Forma masinii , modul de redare – grafica , cred ca evoca cel mai bine epoca din care isi are originea acest gen de masina , modelele initiale ca sursa de inspiratie , are acel romantism – american specific acestui gen de masina . Din acest motiv am si ales sa votez aceasta plansa . Comparativ cu aceasta , cea a lui mnc,risti , care repet ca este un desen foarte frumos , mi se pare ca are un caracter mai apasator , are ceva din masinile unor mafioti , daca mafia ar vrea un hot-rod , cred ca ar alege aceasta masina J . Depinde acum cum vedem fiecare acesta tema , alegerea este subiectiva .

Tzbok : La acest desen imi place intentia de ilustrare a acelor flacari , detaliile nu sunt rele , ar fi ajutat ceva mai mult contrast .

Seby_33 : un desen ce contine o propunere care este in spiritul temei , o atentie – experienta mai mare la constructie si detalii or sa ajute pe viitor .

Vlad187 : propunerea aceasta cred ca este prea linistita , o forma cu mai multa personalitate si un contrast in plansa ( este posibil ca de la fotografie sau scanat sa fie asa intunecata ) In urma viitoarelor participari , a tutorialelor si a ajutorului dat si de alti membrii de pe forum , sigur o sa vedem o evolutie si aici .

P.S. se vede cat de scurt am fost in comenatriu , scuze … J
gabriel_cars is offline  
Old 14-01-12, 01:41   #7
shu.lee

Stage 5
 
shu.lee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 574
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Challenge: Hot-rod x8

foarte frumoase lucrari, e plin de artisti aici. greu de ales intre cristi, silviu si paullardo da eu o sa votez paullardo ca-mi place stilul ca daca vorbim de executie toate trei sunt frumoase. da, sunt curios silviu, ce ai folosit pt a obtine cromatica aia atat de interesanta si gabriel, as vrea sa stiu ce program ai folosit si cat e freehand si cat calculator. la urmatorul chalenge ma bag si eu.
__________________
Desenele mele
shu.lee is offline  
Old 14-01-12, 10:42   #8
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Challenge: Hot-rod x8

Mersi! Pentru negru si rosu am folosit markere, in rest simple creioane colorate
silviun95 is offline  
Old 15-01-12, 17:42   #9
tzbok

Stage 1
 
tzbok's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 24
Default Re: Challenge: Hot-rod x8

Cred ca stim cine castiga...Cristi da te rog tema pentru urmatorul challenge.
tzbok is offline  
Old 16-01-12, 20:06   #10
ANDR31

Stage 5
 
ANDR31's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,176
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Challenge: Hot-rod x8

A iesit un challenge superb! Chiar sunt bucuros ca ne-am adunat atatia si pe deasupra si cu desene foarte bune!

gabriel_cars - ca de obicei ne uimesti cu inca un concept foarte bine realizat care arata promitator
mnc.risty - pur si simplu genial, cata rabdare ai putut avea pentru toate detalile alea?
paullardo - interesanta abordarea, simpla si la subiect, imi place
silviun95 - Silviu, imi place mult de tot ce ti-a iesit pe coala!
SebY_33 - buna abordarea si destul de bine realizata
tzbok - ai o lucrare frumoasa si un subiect pe masura, imi place
vlad187 - bun desenul, dar trebuie sa te ti de treaba.
__________________
ANDR31 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -