Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Freehand - Desene de mana

Reply
 
Thread Tools
Old 07-06-10, 12:18   #121
mnc.risty
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
mnc.risty's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,258
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

Mie mi se pare gresita oglinda, mai lucreaza la ea si nu-mi place cum tragi tu liniile. Fa-le dintr-o data nu asa "tremurate".
mnc.risty is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 12:23   #122
sYdanyel
2 Roti

Stage 5
 
sYdanyel's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 945
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Desenele mele- silviun95

tare loganul , abea astept sa`l vad terminat
sYdanyel is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 13:47   #123
MoldamiN

Stage 4
 
MoldamiN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 176
Default Re: Desenele mele- silviun95

Quote:
Originally Posted by mnc.risty View Post
Mie mi se pare gresita oglinda, mai lucreaza la ea si nu-mi place cum tragi tu liniile. Fa-le dintr-o data nu asa "tremurate".
Buna! Daca liniile ar fi tremurate, nu ar fi nici o problema, insa sunt "linii paroase", adica, mai multe linii trase una peste alta, sau alaturate, formand o linie. Probabil acest lucru iti da senzatia de linie tremurata... Am sa-ti arat o comparatie. Cat despre desene...Xerox si nu ma refer la copiat, ci la detaliile abundente ce te fac sa pierzi controlul.... CONSTRUCTIE ZERO, perspectiva ... 1:linie trasa cu instrument; 2:linie tremurata; 3:linie paroasa. Numai bine!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	linii.jpg
Views:	180
Size:	162.3 KB
ID:	1507974  
__________________
“Arhitectura este sculptură locuită” Constantin Brancusi
MoldamiN is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 13:53   #124
mnc.risty
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
mnc.risty's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,258
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

Da stiu. Mi s-a parut ca suna prea urat "paroasa" si am pus "tremurata" in fine, important e sa inteleaga el si sa nu mai faca asa.
mnc.risty is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 15:35   #125
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

Quote:
Originally Posted by mnc.risty View Post
Mie mi se pare gresita oglinda, mai lucreaza la ea si nu-mi place cum tragi tu liniile. Fa-le dintr-o data nu asa "tremurate".
voi regla oglinda

Quote:
Originally Posted by MoldamiN View Post
Buna! Daca liniile ar fi tremurate, nu ar fi nici o problema, insa sunt "linii paroase", adica, mai multe linii trase una peste alta, sau alaturate, formand o linie. Probabil acest lucru iti da senzatia de linie tremurata... Am sa-ti arat o comparatie. Cat despre desene...Xerox si nu ma refer la copiat, ci la detaliile abundente ce te fac sa pierzi controlul.... CONSTRUCTIE ZERO, perspectiva ... 1:linie trasa cu instrument; 2:linie tremurata; 3:linie paroasa. Numai bine!
sunt mai multe linii ca sa vad cum vine mai bine..dupa care le sterg si trag una buna..la constructie asta e..fac si eu din ochi..inca nu stiu prea bine..sper sa ma invat cat mai repede..
silviun95 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 16:26   #126
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

si..l`am terminat..sper sa se simta un oarecare progres :d

aa si moldamin.. nu ai reusit sa exemplifici prin "desenul" tau cum fac eu liniile
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	logan terminat.jpg
Views:	305
Size:	622.4 KB
ID:	1511606  

Last edited by silviun95; 09-06-10 at 16:29.
silviun95 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 18:51   #127
radu.3

Stage 5
 
radu.3's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,116
Default Re: Desenele mele- silviun95

Fundalul pare facut doar sa fie, ai incercat ceva hasura mai complexa dar...mai ai de lucrat. Mai adaug spoilerul fata...ma tot gandesc la un adjectiv si nu gasesc, oricum face parte din "familia" oribil, execrabil, dezgustator, etc.

+ba sa stii ca a exemplificat foarte bine
radu.3 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 19:08   #128
MilTen

Stage 5
 
MilTen's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 358
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

salut foloseste si u alte tipuri de creioane de ex B`uri nu numai HB..
MilTen is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 19:24   #129
mnc.risty
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
mnc.risty's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,258
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

Mai lucreaza la umbra si lumini ca din reflexii nu dai volum masinii, si oglinda aia tot asa e .
mnc.risty is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 19:26   #130
supa-la-plic

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 31
Default Re: Desenele mele- silviun95

Salut, iti pot sugera cateva idei, zic eu utile: incearca sa te rezumi doar la masina, fara sa faci in fudnal cladiri copaci, strada.... Mai bine pui un plan pe care il folosesti sa creezi un contrast intre masina si acesta si astfel o pui mai bine in evidenta (in cazul fundalului cu cladiri masina nu se percepe asa bine) si a doua sugestie e legata de gama de tonuri. Am pus alaturi o reprezentare prin care sa exemplific, trebuie sa folosesti mai multe tonuri, altfel masina pare monotona. Am sa fac cateva schite de ajutor pentru constructie si hasuri si cum a spus colegul mai sus foloseste de la B la 4-5 B, eu zic ca e rezonabil. Eu de obicei folosesc un 2B sau un 4B, ce-mi pica in mana, si doar atat pt tot desenul. Bafta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	060910201443.jpg
Views:	141
Size:	239.9 KB
ID:	1512026  
supa-la-plic is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 19:37   #131
denees
Audi Driver

Stage 5
 
denees's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 730
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Desenele mele- silviun95

Imi place perspectiva masinii, care este si corecta.
Printre greseli se enumera oglinda, care e prea mare, stalpul A si B al masinii, de unde si greseala la geamuri (prea mici, inclinate spre dreapta), perspectiva blocurilor din fundal. In schimb, garajul este desenat corect.
Per total, e un desen dragut.

Numai bine!
__________________
Ex Volkswagen Polo 6n2 | Ex Audi A4 B5 Avant | Volkswagen Golf Mk5
denees is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 00:15   #132
MoldamiN

Stage 4
 
MoldamiN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 176
Default Re: Desenele mele- silviun95

Quote:
Originally Posted by silviun95 View Post
aa si moldamin.. nu ai reusit sa exemplifici prin "desenul" tau cum fac eu liniile
Na, ce sa fac... Ma exprim mai greu. Dar poate o fac acum pe intelesul tau! Dupa cate posturi au facut oamenii, spre folosul tau, explicand tehnici si nu numai, tu tot petarda esti si o dai inainte... De e buna, de e rea, facuta sa fie. Ti-am zis si o repet: NU CONTEAZA la un desen, cate chestii are in spate, pe langa, sau in fata lui (aka anturajul tau), mai ales cand acel anturaj este prost facut, deoarece se pierde esentialul... este ca si omu ce merge la LAS VEGAS si isi face poza cu panou de intrare in oras, da sta cu fata in spatele panoului si i se vad doar picioarele ( pt. cunoscatori). Deci pe viitor, incearca si tu o constructie sumara, o hasura mai ordonata, fara straluciri si lumini, de zici ca ai traznete pe masina si renunta la anturajul acela abundent, ce face elementul principal al desenului sa se piarda. Sper ca de data asta ai inteles...desi, ceva imi spune, ca am scris vreo cateva zeci de cuvinte, fix degeaba! Numai bine si spor!
MoldamiN is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 06:32   #133
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

Quote:
Originally Posted by radu.3 View Post
Fundalul pare facut doar sa fie, ai incercat ceva hasura mai complexa dar...mai ai de lucrat. Mai adaug spoilerul fata...ma tot gandesc la un adjectiv si nu gasesc, oricum face parte din "familia" oribil, execrabil, dezgustator, etc.

+ba sa stii ca a exemplificat foarte bine
Ai dreptate cu fundalul..chiar asa este voi avea rabdare de acum la el..si am modificat spoilerul fata..sper ca iti place acum

Quote:
Originally Posted by MilTen View Post
salut foloseste si u alte tipuri de creioane de ex B`uri nu numai HB..
O sa`mi cumpar, mersi. eu tot ce fac fac cu un creion mecanic de 0.7 poate de asta nu`mi iese cum vreau

Quote:
Originally Posted by mnc.risty View Post
Mai lucreaza la umbra si lumini ca din reflexii nu dai volum masinii, si oglinda aia tot asa e .
Fac un bmw acum..si bara chiar a iesit cum nu ma asteptam ..sper sa fac toata masina asa..si oglinda o modificasem dar tot rau a iesit am mai modificat`o inca odata..poate e mai bine acum

Quote:
Originally Posted by supa-la-plic View Post
Salut, iti pot sugera cateva idei, zic eu utile: incearca sa te rezumi doar la masina, fara sa faci in fudnal cladiri copaci, strada.... Mai bine pui un plan pe care il folosesti sa creezi un contrast intre masina si acesta si astfel o pui mai bine in evidenta (in cazul fundalului cu cladiri masina nu se percepe asa bine) si a doua sugestie e legata de gama de tonuri. Am pus alaturi o reprezentare prin care sa exemplific, trebuie sa folosesti mai multe tonuri, altfel masina pare monotona. Am sa fac cateva schite de ajutor pentru constructie si hasuri si cum a spus colegul mai sus foloseste de la B la 4-5 B, eu zic ca e rezonabil. Eu de obicei folosesc un 2B sau un 4B, ce-mi pica in mana, si doar atat pt tot desenul. Bafta.
Iti multumesc ca ai avut rabdarea sa`mi explici, chiar m`a ajutat. Multumesc inca odata

Quote:
Originally Posted by denees View Post
Imi place perspectiva masinii, care este si corecta.
Printre greseli se enumera oglinda, care e prea mare, stalpul A si B al masinii, de unde si greseala la geamuri (prea mici, inclinate spre dreapta), perspectiva blocurilor din fundal. In schimb, garajul este desenat corect.
Per total, e un desen dragut.

Numai bine!
Din ce ai spus tu ca este gresit am modificat sau sters de tot. Astept o parere. Multumesc pentru apreciere

Quote:
Originally Posted by MoldamiN View Post
Na, ce sa fac... Ma exprim mai greu. Dar poate o fac acum pe intelesul tau! Dupa cate posturi au facut oamenii, spre folosul tau, explicand tehnici si nu numai, tu tot petarda esti si o dai inainte... De e buna, de e rea, facuta sa fie. Ti-am zis si o repet: NU CONTEAZA la un desen, cate chestii are in spate, pe langa, sau in fata lui (aka anturajul tau), mai ales cand acel anturaj este prost facut, deoarece se pierde esentialul... este ca si omu ce merge la LAS VEGAS si isi face poza cu panou de intrare in oras, da sta cu fata in spatele panoului si i se vad doar picioarele ( pt. cunoscatori). Deci pe viitor, incearca si tu o constructie sumara, o hasura mai ordonata, fara straluciri si lumini, de zici ca ai traznete pe masina si renunta la anturajul acela abundent, ce face elementul principal al desenului sa se piarda. Sper ca de data asta ai inteles...desi, ceva imi spune, ca am scris vreo cateva zeci de cuvinte, fix degeaba! Numai bine si spor!
Nu inteleg de ce te`ai suparat. Sa stii ca nu aveam nicio intentie, eu am spus decat ca nu ai facut si cum fac eu liniile pe desenul tau. Si am inteles ce ai vrut sa spui de prima data, cum am inteles si acum de altfel. Chiar tin cont de parerile fiecarora, si incerc pe viitor sa nu mai fac aceleasi greseli, dar greselile continua sa apara din pacate dar sper ca din ce in ce mai putine. In fine..tin sa va multumesc pentru pareri, chiar ma ajuta

desenul modificat si imaginea originala -->
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Asta e bun.jpg
Views:	203
Size:	789.0 KB
ID:	1512787   Click image for larger version

Name:	Dacia-Logan-Diesel-Cameleon.jpg
Views:	214
Size:	132.2 KB
ID:	1512788  
silviun95 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 13:01   #134
denees
Audi Driver

Stage 5
 
denees's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 730
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Desenele mele- silviun95

Da, este mult mai bine acum. Banuiesc ca si tu ai observat asta. Pana si tigara de pe jos ai desenat-o.
Sunt convins ca urmatorul desen va fi mult mai bun.
denees is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 20:42   #135
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

ceva mai nou sper ca mai bun
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bmw fata spate.jpg
Views:	186
Size:	1.12 MB
ID:	1513810  
silviun95 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -