Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Freehand - Desene de mana

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-10, 18:37   #106
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

Quote:
Originally Posted by skyZZo View Post
Mie sincer imi place...RAU
Desi nu cred ca se potriveste cu sigla
Prea zvelt pentru un Merc...:P(personal opinion)
Good job!
Multumesc pentru apreciere si ai dreptate ca nu se potriveste..dar am vrut sa fac ce nu s.a mai facut :d

Quote:
Originally Posted by musashi gero View Post
e frumoasa caroseria.
is frumoase si culorile.
pacat ca l-ai gresit. si sa stii ca nu-mi bat joc:
- e lasata bara fata pe partea dreapata
- nu-i centrata
- si nu inteleg de ce merge pe parul cuiva?...

succes!
Sincer pana nu mi.ai spus greseala nu am observat.o..cum mi.ai spus a si iesit in evidenta
Multumesc
-m.a amuzat faza cu parul :d
silviun95 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 19:55   #107
supa-la-plic

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 31
Default Re: Desenele mele- silviun95

Ma tot intreb daca voi ganditi cand trageti o linie sau o desenati de dragu de a fi desenata, asa, ca aici da bine. Inainte de a avea pretentia de mare critic trebuie sa fi capabil sa desenezi corect, iar daca tot dai sfaturi sa fie unele pertinete, nu ca de obicei. In legatura cu ultimul desen postat partea dreapta fata este mai jos decat ar trebui, iar bara fata este descentrata, nu imi dau seama cum ai facut asa decalat elementul acela de sub sigla, ca doar era logic sa fie o linie de-o parte a siglei si cealalta linie de cealalta parte a siglei. Inca o obiectie: roata dreapta in realitate nu are cum sa se vada asa din pozitia asta, doar daca ar fi monopost... Bafta
supa-la-plic is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 21:42   #108
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

Quote:
Originally Posted by supa-la-plic View Post
Ma tot intreb daca voi ganditi cand trageti o linie sau o desenati de dragu de a fi desenata, asa, ca aici da bine. Inainte de a avea pretentia de mare critic trebuie sa fi capabil sa desenezi corect, iar daca tot dai sfaturi sa fie unele pertinete, nu ca de obicei. In legatura cu ultimul desen postat partea dreapta fata este mai jos decat ar trebui, iar bara fata este descentrata, nu imi dau seama cum ai facut asa decalat elementul acela de sub sigla, ca doar era logic sa fie o linie de-o parte a siglei si cealalta linie de cealalta parte a siglei. Inca o obiectie: roata dreapta in realitate nu are cum sa se vada asa din pozitia asta, doar daca ar fi monopost... Bafta
Vai te rog sa ma ierti ca imi dau cu parerea..chiar nu stiam ca asa ceva nu se accepta..chiar nu stiu care e situatia..voi vreti sa ma faceti sa cred ca eu defapt vad rau si desenul lui musashi e corect sau ce..nu stiu..daca voi il vedeti corect inseamna ca aveti o problema..si chiar ma asteptam la comentarii de genul..cum am spus..ma astept la ce.i mai rau..imi dau seama ca tu defapt vroiai sa.mi scoti ochii ca am comentat un desen facut d cineva cu experienta si asa ceva se pedepseste din cate vad..si din ce "critici" mi.ai spus tu nu e nimic nou..defapt ai repetat ce mi.a zis si musashi..in legatura cu "elementul de sub sigla"..ce ai vrut sa spui aici..iti reamintesc ca e facut din cap fara a ma lua dupa ceva..si daca e gresit asta e..fac si eu ce pot..ma imbunatatesc cu timpul "profesore"
silviun95 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 21:57   #109
supa-la-plic

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 31
Default Re: Desenele mele- silviun95

Eu nu ma refeream la disputa voastra, desenul respectiv avand intr-adevar partea dreapta prea ridicata, ci in general la sfaturile pe care le dai. Fara suparare, chiar nu caut motiv de cearta si nu am postat decat atunci cand am pus lucrari sau cand am fost intrebat. Apropo ca vazusem intr-un post al tau mai vechi, spuneai ca nu intelegi cum se deseneaza cu dreptunghiuri, treaba e simpla, de fapt inscrii totul in paralelograme necesitand si niste cunostinte de perspectiva, cred ca le gasesti pe topicul cu tutoriale, si am si la mine pe topic in primele desene postate un exemplu de constructie cu paralelipiped... Bafta.
supa-la-plic is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 22:00   #110
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Desenele mele- silviun95

Quote:
Originally Posted by supa-la-plic View Post
... iar bara fata este descentrata, nu imi dau seama cum ai facut asa decalat elementul acela de sub sigla, ca doar era logic sa fie o linie de-o parte a siglei si cealalta linie de cealalta parte a siglei...
scuze dar esti total pe langa aici... e clar ca linia alba din dreapta de sub sigla e o lumina (reflexie) deoarece a continuat'o si pe capota si aripa.. iar cea din stanga este defapt mijlocul barii.. greseala este in partea de jos a barii unde nu a mai pastrat acest unghi ascutit si a preferat sa o faca rotunjita... asa ca fi mai atent inainte sa postezi prostii!!!

mie nu mi se pare prea gresit desenul.. singura chestie ar fi bara rotunjita in partea de jos....
__________________


Build the car you want, not the car the internet wants.
mba is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 05:27   #111
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

e chiar ok desenu, arata bine...dar mie personal mi se pare gresit (pe langa intreaga bara fiind disproportionata din cauza ca nu a respectat unghiul si la coltul din dreapta) aerisirea din mijloc la care marginea din stanga trebuia desenata total opus fata de cea din dreapta(/ \), si roata spate care pare rupta din butuc ...nu ma impac nici cu semnul care e disproportionat fata de masina, pare rotit catre stanga, nu trebuia facuta acea proeminenta in capota,sau daca o faceai trebuia facuta corect.

Multa Bafta
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 15:16   #112
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

chiar ma asteptam la asta..sa fie inspectat la sange desenul dar in fine..imi face placere sa aud ce este gresit..dar la cateva voi gresiti..

supa-la-plic..acel element este o lumina, reflexie cum a spus si mba..altadata fii mai atent la ce spui

hori..aerisirea nu este / \ ci este l l ..pare ca este cum ai spus din cauza ca bara este foarte inclinata..roata spate stiu ca nu mi`a iesit.. mi`a spus si cristi..dar era prea tarziu sa o modific si in legatura cu sigla..chiar nu`mi dau seama ce este in neregula cu ea..este inclinat spre stanga fiindca toata masina este inclinata spre stanga

in curand un lambo si un nissan murano..sper ca si la astea se va comenta foarte mult
silviun95 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 14:51   #113
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

desenele promise modificate foarte putin in ps (culoare,luminozitate)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	lambo concept.jpg
Views:	219
Size:	1.95 MB
ID:	1503213   Click image for larger version

Name:	nissan murano.jpg
Views:	136
Size:	2.25 MB
ID:	1503214  

Last edited by silviun95; 04-06-10 at 14:53.
silviun95 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-10, 08:53   #114
cozo_nigga

Stage 2
 
cozo_nigga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 47
Default Re: Desenele mele- silviun95

lambo- roata din spate e in alt plan si e prea inclinata
- caroseria parca este dintr-o fasie de carton (nu are volum masina)
- te pierzi in detalii si uiti de constructie
- forma caroseriei sa incerci sa o dai din hasura nu din reflexii...
- daca e reventon sau te-ai inspirat de la el trebuia sa il faci mai lat

murano - parbrizul merge intr-o directie si botul in alta...
- este mai bine desenat decat lambo (parerea mea) dar strici cu anturajul si masina aia care se reflecta in partea din lateral.


cam atat... spor!
cozo_nigga is offline   Reply With Quote
Old 05-06-10, 10:06   #115
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

Quote:
Originally Posted by cozo_nigga View Post
lambo- roata din spate e in alt plan si e prea inclinata
- caroseria parca este dintr-o fasie de carton (nu are volum masina)
- te pierzi in detalii si uiti de constructie
- forma caroseriei sa incerci sa o dai din hasura nu din reflexii...
- daca e reventon sau te-ai inspirat de la el trebuia sa il faci mai lat

murano - parbrizul merge intr-o directie si botul in alta...
- este mai bine desenat decat lambo (parerea mea) dar strici cu anturajul si masina aia care se reflecta in partea din lateral.


cam atat... spor!
uite dupa ce m`am luat..nu e reventon
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2405602.jpg
Views:	174
Size:	488.5 KB
ID:	1503833  
silviun95 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 16:12   #116
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

o parere despre ce este gresit pentru a modifica inainte sa fie prea tarziu?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	logan tunat.jpg
Views:	198
Size:	779.1 KB
ID:	1505807  
silviun95 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 16:35   #117
lazar_tuning

Stage 3
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 130
Default Re: Desenele mele- silviun95

roata din spate ii un pic dereglata si parbrizul
lazar_tuning is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 19:52   #118
musashi gero

Stage 3
 
musashi gero's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 148
Default Re: Desenele mele- silviun95

omule e bine tot!
fii totusi atent cand hasurezi la partea de jos a barei fata: ultima rotujime, cea mai de jos nu-i centrata pe axul din mijloc, dar cred ca o poti remedia din hasura.
musashi gero is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 20:59   #119
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Desenele mele- silviun95

Quote:
Originally Posted by musashi gero View Post
omule e bine tot!
fii totusi atent cand hasurezi la partea de jos a barei fata: ultima rotujime, cea mai de jos nu-i centrata pe axul din mijloc, dar cred ca o poti remedia din hasura.
bine multumesc! voi avea grija
silviun95 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 08:30   #120
pepemerisor

Stage 3
 
pepemerisor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 162
Default Re: Desenele mele- silviun95

... e bun desenul ce am observat eu nu e ... cum se zice mai sus stema sau ...:-" povesti stii ce e gresit?

eu cred ca roata din partea stanga nu se poate vedea nici odata asa din pozitia in care ai facut tu masina, si ar mai fi la bara putin mai sus si mai rotunjita ... ca din cauza ca ai facuto putin cam patratoasa sa zic si cam jos iese muuult prea mult roata stanga in evidenta deci baga putin roata mai inauntru si dupaia retuseaza bara si e bun desenul zic eu
__________________

...PASIUNEA VINE ODATA CU TALENTUL....

||..(oo,)Teo's_DesigN(oo,)...||Desenele mele||
pepemerisor is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -