Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-06, 08:53   #76
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

Quote:
Originally Posted by Heparu_Boy
Mad cow ar trebuie sa te abtii de la comentarii cu vectra nu stiu de care ... si chestii din astea ... deci te rog frumos .... la noi nu o comentat nimeni ca iasu o avut tura trecuta astra nu stiu de care sau mai stiu eu ce .... si renaultu stiu cumva cati cai are .... ca na eu spun 150-160 ... se aia is pe bune
ai cumva dyno la pupila??? ... ca vreau si eu o estimare a puterii.... nu ca ar avea vre-o importanta in incadrarea in grupe....
yknot is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 09:15   #77
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

bun.am citit si vreau sa fac cateva comentarii si cateva specificatii.

1.In Romania,cursele auto iau amploare,de acolo si o continua dorinta de afirmare a tuturor participantilor pe pista.Intervine invidia fata de castigatori si tendinta de a insela participantii doar pentru a lua un premiu si a fi pomenit pe un site/ziar/TV/etc.

2.Vorbim de curse auto,nu de test-drive-uri cu masini stock.Dupa ce lumea la inceput ma blagoslovea cu vorbe de genul "ce cauta si ***ul ala mic pe pista",in urma victoriilor care au inceput sa devina repetitive,am inceput sa primesc ABERANTA intrebare:"I-ai facut ceva la motor?"

Pai bine,frati participanti,noi ne ocupam de scoala de pilotaj sau de modificari?Fireste ca i-am facut ceva la motor,ca altfel nu aveam cum sa va sparg vedetele locale si sa ma tin si de un 5GTI,pe care,in niste conditii impinse la extrem (insemnand posibilitatea de a pleca tractat acasa) sunt sigur ca il pot lasa in urma pe 400m.

Toti tineau capotele inchise,amintiti-va de cate ori am deschis capota in timpul cursei sa vedeti ca vorbim de o ruda geamana a motorului de Dacia,supraalimentat,ce echipeaza o ascutitoare de masina,care are 830kg.Simpatic mi s-a parut cel care a zis ca sigur am multi cai,ca uite chestiile alea albastre de la motor:tipule,alea nu erau decat filtrul de aer si fanta de admisie vopsite,cu vopsea albastru cameleon care da vreo 15CP la 4000rpm.

3.Aminteam sus de tunerii de certificat,gen Vectra de la grupa A,de fapt Vectrele...oameni buni,nu zice nimeni sa nu va schimbati motorul,dar incadrati-va la grupa voastra...din ce am inteles,la grupa A exista o vectra gt de 115CP si o vectra cu motor SFI de 150CP,bineinteles ca in certificat probabil ca aveau 1.8 de 90CP...daca eram in locul celor care au luat bataie de la voi,va gauream rotile...e bataie de joc de cauciucurile,ambreiajul si tot ceea ce tine de consumabile pe pista ale celor care participa contra voastra pe buna dreptate la clasa lor de putere....

Acest lucru nu se poate indrepta decat printr-o buna cunoastere a masinilor de catre organizatori si o atenta verificare la inceput de cursa,a corespondentei motorului din certificat cu ceea ce este sub capota.

4.Inevitabila era aparitia comentariilor despre masina mea:

Compunere

Masina mea

Masina mea se cheama Renault 5 GTT.GTT vine de la GT Turbo,adica un fel de bad motherfucker.Masina mea este Phase 1,de 115CP sau 85KW.Vorbim de date stock.

Imi iubesc mult masina si de aceea m-am decis sa o ajut sa-si haleasca mai usor adversarii pe 400 metri.Nu am NOS sau motor de 2000,ci am dopat acel motor de 1.4.Cu niste jiglere mai mari,cu putina presiune in plus in turbo,cu artificii la intercooler,cu consumabile (bujii,capac distribuitor,ulei,f aer,f ulei,fise) schimbate nebuneste la intervale de 2000-2500km max,cu ambreiaj sport, cu cauciucuri noi,cu multi banuti stransi din greu si cu multe ore de munca printre licenta si servici,am reusit performanta de a face ceva pe aeroport la Suceava.

As estima cu nostalgie puterea masinii mele dupa aceasta "cosmetizare",insa risc sa dau pe teren necunoscut,preferand sa simt caii putere decat sa-i stiu pe hartie.

Sfarsit de compunere

DA.SA ZICEM CA AM 150 DE CAI PUTERE.SA ZICEM...MI I-ATI DAT VOI CUMVA?ATI INVESTIT VOI VREUN BAN IN A URCA O MASINA DE 115CP LA VALOAREA ASTA?E MERITUL MEU,PE CARE IL SAVUREZ DIN PLIN.AM TOT DREPTUL SA INTRU LA GRUPA MEA,LA C,PENTRU CA 115CP SUNT BAZA DE LA CARE AM PLECAT.RESTUL E MUNCA,PRICEPERE SI NU IN ULTIMUL RAND BANI.ATI FI VRUT SA MA INCADRATI MAI SUS?SI CE ATI FI FACUT?CEEA CE ATI FACUT LA GRUPA URMATOARE,PE CARE AM CASTIGAT-O TOT EU?DE CE AR TREBUI SA MA LUPT IN VIZIUNEA VOASTRA COT LA COT CU MASINI STOCK DE PUTERE MAI MARE,IN CONDITIILE IN CARE FIABILITATEA MASINII MELE E PUSA SUB SEMNUL INTREBARII LA SETARILE ACTUALE?MI-AM FACUT CRUCE DE NU STIU CATE ORI MULTUMIND LUI DUMNEZEU CA NU IMI POCNESTE IAR GARNITURA DE CHIULASA IERI IN TIMPUL CURSEI...CATI DINTRE VOI V-ATI FACUT IERI PROBLEME,MAI ALES CU MASINI STOCK DE PUTERE MARE,CA NU V-ATI PUTEA INTOARCE ACASA CU MASINA INTREAGA?SI NU STIU DE UNDE MIRAREA ASTA FATA DE PERFORMANTELE MASINII:V-AM SPUS CLAR PE NET SA VA ASTEPTATI LA O LOVITURA CRUNTA DIN PARTEA RENAULT-ULUI SI NU VORBEAM AIUREA.

Tot blamati Astra albastra de data trecuta.Sa va explic?Ati citit Miorita?De ce?Acolo era vorba de comuniunea om-natura...in cazul Astrei,e comuniunea om-masina...la Astra aia,miezul actiunii e soferul,care isi cunoaste masina din firul debitmetrului pana in capatul furcii de a 5-a...il ajuta si masina,dat fiind faptul ca este echipata(din fabrica) cu o cutie de viteze desteapta,pe care al nostru Cortez o exploateaza la maxim...restul sunt povesti.

5.O concluzie nu atat de imbucuratoare:nivelul competitiv al partilor Moldovei (aici includ Bacau,Suceava,Iasi,includ pe toata lumea) fata de restul tarii e foarte jos,mai ales in ceea ce priveste grupele C si D.

Sa va specific ca Renault-ul care v-a dat ieri batai de cap e mult in urma celorlalte ascutitori de prin tara? Atat timp cat va exista un KWX sau un REW in Bucuresti,un Yknot la Braila,un Johnny la Craiova,sansele Moldovei de a castiga ceva sunt nule.Am vazut pe pielea mea ce inseamna Renault 5 impins rau la Baneasa,cand Johnny efectiv m-a spulberat.Da...masina care ieri v-a facut spectacol pe aeroport a ramas la 4-6 masini in urma pe 400 metri.

Eu ieri am folosit niste setari de care probabil ceilalti proprietari de Renault ar rade:jet principal 135 si 1.0 bar in turbo...inca suntem in limitele de fiabilitate prescrise de Renault...

Pentru baiatul cu Golful rosu de NT: desi replicile tale erau destul de incisive,sper ca ai retinut ideea vis-a-vis de puterea motorului stock si puterea rezultata in urma prepararii motorului.Cursele intre masini stock nu isi au farmecul,in parerea mea.

6.Doresc sa felicit toti participantii de ieri pentru o cursa frumoasa,cu exceptia celor 2 care au trisat la grupa A.

7.Doresc sa multumesc tuturor celor care m-au ajutat propriu-zis sau macar m-au sprijinit moral.Multe multumiri lui Yknot si Lucian,sunt taticii motoarelor turbo de 1.4/1.6. Multumiri si baietilor mei de la Iasi care m-au sustinut:Cortez,Qumatru,Johan,DEI,Andrei,Costelus, Emy,Costin,Incompetent,Puf,Armand,Manz mic,Manz mare,Cezar,Bunduc si toti ceilalti...sunteti tari,baietii...

Un mare + lui Johan,pentru aceeasi pasiune iesita din comun care l-a ajutat sa impinga un banal 1.9TDI de 90CP la un nivel alarmant de sus...

8.Multe multumiri organizatorilor si baietilor din Crazy Drivers:Stefan,Fritz,Heparu ( nu am nimic cu tine si imi place f mult A3-ul tau:insa as vrea sa ne intelegem o data cu incadrarea asta in grupe dupa baza de plecare ,nu dupa ceea ce se obtine in urma muncii fiecaruia ),Killer_B,etc...

O foarte frumoasa initiativa este cea de acordare a cupelor,medaliilor si premiilor,initiativa ce ar trebui urmata si de altii.

9.M-am simtit foarte bine,ne-ar face placere daca baietii din Crazy Drivers ne-ar mai vizita la Iasi si abia astept urmatoarele curse la Suceava.
__________________
Šjure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 09:35   #78
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

Dragos .... foarte frumoasa expunerea. Speedline iti multumeste pt efortul depus si rezultatele tale . Ne mandrim cu tine !
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 10:23   #79
golf4tunat

Stage 3
 
golf4tunat's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 145
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

Chiar acuma ma uitam pe filmele cu playurile de pe 28 luna trecuta si radeam de unul singur , vectra care acum se dadea la 90 cai pe 28 era in mare putere la grupa de 150 ... in toata ardoarea voastra de a fura o grupa pentru Suceava ati gasit vad solutia perfecta ... Cred ca e vb si de orgoliu pentru ca altfel nu imi explic cum atunci ati nimerit grupa buna pentru aceasta controversata masina si acum ati uitat ca omul are motor de 150 cai ...
IN fine , per total sunt foare multumit de cursa , a fost frumos , vremea buna , premiile au fost pe masura .
Felicitari Echipei din Iasi "Esquadra Loca" , sunt mandru ca am fost cu voi si zik eu nu ne-am facut de ras !

R5GTT Alias "ASCUTITOAREA" RULZ !!!
__________________
Golf 5 2.0 TFSI Candy White 200hp+
Golf 4 1.9TDi Cameleon Edition 90hp+
golf4tunat is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 10:34   #80
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

...No words!Felicitari Dragosh pt munca depusa!Si rezultatul de ieri!
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 10:37   #81
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

Parerea mea e ca ar mai trebui un pic umblat la starturi, adik montade semafoare pt ca ce am vazut acolo numai starturi corecte nu prea au fost..Referitor la puterea fiecarei masini. aici il apreciez pe Han enorm, a participat la grupa care trebuia si a demonstrat ce poate masina lui, R5GTT are toata stima mea numai ca ar fi trebuit sa avanseze cu o grupa, adik fara sa participe la prima grupa pe care a si gastigat-o..Oricum a fost un spectacol super..Sper sa poata sa ajung si masinil de Bc la un nivel mai ridicat..Oricum se lucreaza si in Bc la cateva masini..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 10:41   #82
minzu

Stock
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

BRAVO pentru baietii de iasi
Heparu vad ca azi ai inceput iar cu discutiile nasoale ,ieri mi sa parut ca te ai mai calmat , dar vad ca m-am dus eronat .si vectra aia rosie de al grupa A daca avea 90 de cai imi vedea fumul iti spun eu .
asa ca mai bine o lasam balta .
Bravo pt organizatori si pt baiatul de la Alba
minzu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 11:24   #83
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

dragos, felicitari si la cat mai multe victorii injositoate pt pafaristi
yknot is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 11:47   #84
pepy
Vice Presedinte Speedline Motorsport

Stage 5
 
pepy's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 424
Member of:
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

pin ala urma au existat premii?
care au fost astea?
pepy is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 12:24   #85
Yonut21
Banned

Stage 5
 
Yonut21's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 977
Member of:
[Crazy Drivers]
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

Au fost diplome, cupe, medalii si bonuri de benzina sau motorina.
Yonut21 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 12:45   #86
Yonut21
Banned

Stage 5
 
Yonut21's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 977
Member of:
[Crazy Drivers]
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

Nu mai pot sa editez mesajul anterior si vreau sa spun ca pe langa cele enumerate mai sus au fost si asigurari la masini. Numai bine.
Yonut21 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 13:40   #87
EVOLUTION8

Stage 5
 
EVOLUTION8's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,057
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

Quote:
Originally Posted by cristi_407
Parerea mea e ca ar mai trebui un pic umblat la starturi, adik montade semafoare pt ca ce am vazut acolo numai starturi corecte nu prea au fost..Referitor la puterea fiecarei masini. aici il apreciez pe Han enorm, a participat la grupa care trebuia si a demonstrat ce poate masina lui, R5GTT are toata stima mea numai ca ar fi trebuit sa avanseze cu o grupa, adik fara sa participe la prima grupa pe care a si gastigat-o..Oricum a fost un spectacol super..Sper sa poata sa ajung si masinil de Bc la un nivel mai ridicat..Oricum se lucreaza si in Bc la cateva masini..
CAT E DE GREU SA PRICEPI REGULILE ??

ESTI TURC ???

ESTE FOARTE SIMPLU:
MAsina sa incadreaza in grupa dupa puterea din certificat.
Este la mintea cocosului.
EVOLUTION8 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 13:47   #88
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

cum am zis si pe forumul nostru din iasi, organiarea foarte buna.... dar nu ati fost atenti la concurenti... gestul celor de la grupa A a fost nesportiv.. bravo baietii si bravo dragos... te rog sa ma lasi sa-ti cumpar un claxon ca al tau ma enerveaza(parca-i de camion) si pot sa spun ca stiu ce inseamna sa mergi la drum lung cu trocariciul zburator(R5gtt) si e foarte foarte palpitant...
__________________
Mazda RX-8, Rosu metalizat - vanduta
BMW 335xi coupe, Negru Metalizat
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 13:54   #89
maf

Stage 5
 
maf's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 860
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

Yonut21 erau asigurati casco dar acum nuj pt cat timp erau date.....
maf is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 14:16   #90
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Acceleratie Suceava 25.06.2006

Quote:
Originally Posted by EVOLUTION8
CAT E DE GREU SA PRICEPI REGULILE ??

ESTI TURC ???

ESTE FOARTE SIMPLU:
MAsina sa incadreaza in grupa dupa puterea din certificat.
Este la mintea cocosului.

Bai, ai vazut undeva ca a spus ca a incalcat regulile ....??????

Vezi nu mai scrie cu majuscule ... si nu jigni lumea daca nu pricepi tu ce spune lumea ...!!

Era doar o parere personala a lui ... adik, ca el crede ca mai bine incepea cu grupa superioara, nu pt ca in aia trebuia sa intre conform regulilor, ci pt ca in prima grupa nu avea concurent, ca ceilalti nu aveau nici o sansa.

asa ca nu mai sari degeaba.
SFW is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -