Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-09, 08:16   #256
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Coeficientul de 1.7 aplicat la cilindree eu stiam ca se foloseste la FIA GT..
La Sibiu cand am fost in primavara, la 1.9 TDI ce aveam eu mi s-a aplicat coeficientul de 1,7 si m-a "aruncat" in cea mai de sus grupa cu Ferrari, Porsche, Lambo,etc...

Aveti grija baieti ca sunt o gramada de pioneze care va sunt aruncate in cale de stiti voi cine.......................

Bafta multa !
kimi is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 10:14   #257
catalyn style

Stage 5
 
catalyn style's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 462
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

liniutele astea sunt sigur pe 25 sau chiar sambata asta?
catalyn style is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 10:15   #258
Victor_WRC
VW Driver


Stage 5
 
Victor_WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,607
Member of:
[4Tuning International]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by catalyn style View Post
liniutele astea sunt sigur pe 25 sau chiar sambata asta?
frate din moment ce SCRIE PE 25 ce mai vrei ???.....
Victor_WRC is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 17:24   #259
Pinky

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 228
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by kimi View Post
Coeficientul de 1.7 aplicat la cilindree eu stiam ca se foloseste la FIA GT..
La Sibiu cand am fost in primavara, la 1.9 TDI ce aveam eu mi s-a aplicat coeficientul de 1,7 si m-a "aruncat" in cea mai de sus grupa cu Ferrari, Porsche, Lambo,etc...

Aveti grija baieti ca sunt o gramada de pioneze care va sunt aruncate in cale de stiti voi cine.......................

Bafta multa !
iara vrea toata lumea cupe si plange daca nu se fac atatea grupe cate masini sunt inscrise? ntz, ntz, ntz..
Pinky is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 19:24   #260
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Am mai spus ca in urma unor "decizii" de ultima ora conditiile pentru avizarea/aprobarea unui concurs auto pe un drum public (comunal, judetean, national/european) trebuiesc indeplinite anumite aspecte si anume: DOVADA ca acel concurs este inscris in calendarul competitional al si numai al FRAS (gen "confirmam ca acest concurs face parte din calendarul nostru competitional"); un aviz de FORMA din partea IJPR in urma caruia IGPR da avizul si mai de FORMA pe baza caruia IJPR da APROBAREA FINALA. O parte din aspectele mai sus sunt mentionate si in Codul Rutier. Restul e pistol cu apa plin cu pipi. Eu zic ca nu se merita injoseala dar acum nu mai aveti incotro. Iar despre regulile FRAS cu privire la siguranta... or sa va spuna "minim 25 metri intre public si zona de concurs" / ca asa cere FIA care cere la randul ei autoritatilor nationale in materie, adica ACR la noi. De aici sa deduceti ca FRAS e imputernicita de Politie sa dea niste acorduri cu norme imprumutate de la ACR. E posibil sa zica si de casca si arc la masinile mai puternice de 100 si ceva de cai. Evident ca multe dintre ele nici ei nu le respecta... Vrajeala ieftina care va va ingreuna "viata".
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 21:12   #261
Kaluvr6
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kaluvr6's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,562
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by DragosT View Post
Am mai spus ca in urma unor "decizii" de ultima ora conditiile pentru avizarea/aprobarea unui concurs auto pe un drum public (comunal, judetean, national/european) trebuiesc indeplinite anumite aspecte si anume: DOVADA ca acel concurs este inscris in calendarul competitional al si numai al FRAS (gen "confirmam ca acest concurs face parte din calendarul nostru competitional"); un aviz de FORMA din partea IJPR in urma caruia IGPR da avizul si mai de FORMA pe baza caruia IJPR da APROBAREA FINALA. O parte din aspectele mai sus sunt mentionate si in Codul Rutier. Restul e pistol cu apa plin cu pipi. Eu zic ca nu se merita injoseala dar acum nu mai aveti incotro. Iar despre regulile FRAS cu privire la siguranta... or sa va spuna "minim 25 metri intre public si zona de concurs" / ca asa cere FIA care cere la randul ei autoritatilor nationale in materie, adica ACR la noi. De aici sa deduceti ca FRAS e imputernicita de Politie sa dea niste acorduri cu norme imprumutate de la ACR. E posibil sa zica si de casca si arc la masinile mai puternice de 100 si ceva de cai. Evident ca multe dintre ele nici ei nu le respecta... Vrajeala ieftina care va va ingreuna "viata".
Sper sa nu fie asa ca e jale, n`avem unde sa punem publicul la 25m de pista si chestii d`astea, mi se par aberatii din partea lor. Nu ar trebui aplicate regulile astea in cazul in care am avea si noi o PISTA ca tot europeanul?
__________________

VW Corrado VR6 - new engine

"I started out with nothing and I still got most of it left"
www.midnightracersvl.blogspot.com
http://forum.midnightracers.ro
Kaluvr6 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 21:24   #262
dragusu

Stage 5
 
dragusu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 467
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by Kaluvr6 View Post
Sper sa nu fie asa ca e jale, n`avem unde sa punem publicul la 25m de pista si chestii d`astea, mi se par aberatii din partea lor. Nu ar trebui aplicate regulile astea in cazul in care am avea si noi o PISTA ca tot europeanul?
nici la VTM nu sta publicul la 25m nu au nici garduri nici panglica nimic...ma gandesc ca daca ,Doamne fereste,nu ai aprobarile pana pe 25 poate se poate amana pana sunt toate OK si decalam cu 1-2 saptamani...ce zici?
dragusu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 21:27   #263
Kaluvr6
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kaluvr6's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,562
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

nu stiu ce sa zic, cei de la primarie au venit cu propunerea asta pt zilele valcii, acuma nu stiu daca ar fi de acord sa le facem alta data, dar eu zic ca o sa fie OK, iti dai seama ca eu vreau sa le facem oricand da daca vb aia...regulile apar pe parcurs, e nasol. In fine, astea sunt speculatii, sambata o sa aflam daca luam autorizatia FRAS ca e etapa la Sibiu si se dice cineva acolo.
Kaluvr6 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 21:47   #264
dragusu

Stage 5
 
dragusu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 467
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by Kaluvr6 View Post
nu stiu ce sa zic, cei de la primarie au venit cu propunerea asta pt zilele valcii, acuma nu stiu daca ar fi de acord sa le facem alta data, dar eu zic ca o sa fie OK, iti dai seama ca eu vreau sa le facem oricand da daca vb aia...regulile apar pe parcurs, e nasol. In fine, astea sunt speculatii, sambata o sa aflam daca luam autorizatia FRAS ca e etapa la Sibiu si se dice cineva acolo.
OK sa speram ca nu sunt probleme
dragusu is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 02:23   #265
TIGER Cupra/GTC

Stage 5
 
TIGER Cupra/GTC's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 487
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by dragusu View Post
nici la VTM nu sta publicul la 25m nu au nici garduri nici panglica nimic...ma gandesc ca daca ,Doamne fereste,nu ai aprobarile pana pe 25 poate se poate amana pana sunt toate OK si decalam cu 1-2 saptamani...ce zici?
sal,colegu,nu decalam ,ori nu ai masina gata pana atunci?
TIGER Cupra/GTC is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 09:04   #266
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Kalu, eu ti-am spus cum poate fi mai rau. Limita de 25 de m. este ptr situatiile in care nu exista o amenajare de protectie gen gume, parapeti sau baloti. La CNVC ori VTM ori CNR rar au asa ceva si tot nu se respecta... Am avut anul asta aprobare ptr. doua date, la 1 luna diferenta, dar am renuntat cand am vazut pe la ce usi era de batut. Bine, nici nu era drumul ca la voi si nici nu ma mai sprijinea nimeni, asa ca cel putin am ajuns la concluzia ca nu se mai merita efortul. Vedeti voi cum faceti ca sa iasa bine. Daca adm. drumului e de-al vostru... e ok. Poate ca era mai eficient sa cereti aprobarea pentru cu o sapt. mai devreme iar asta pe 25 sa fie de rezerva si apelati in ultimul moment la ea. Cert e ca Politia favorizeaza pe criterii idioate unele entitati si incurajeaza ilegalele fara a mai oferi alternativa. Sa speram ca va fi bine pana la urma.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 10:25   #267
dragusu

Stage 5
 
dragusu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 467
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by TIGER Cupra/GTC View Post
sal,colegu,nu decalam ,ori nu ai masina gata pana atunci?
nsincer nu e gata la cum vreau eu..dar macar ma prezint cu ea dar am auzit ca unii vin cu trenu...de data asta am fost dragut dar dupa valcea daca pierzi iar...stii ce te asteapta te salut
dragusu is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 14:48   #268
Gycone

Stage 5
 
Gycone's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 492
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Tare mi-e teama ca n-or sa se tina din cauza publicului. Am inteles ca se va tine in oras, nu intr-un cadru restrans cu bilet de intrare. Ma poate convinge un organizator ca nu o sa vin degeaba ?
Gycone is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 18:52   #269
nicolae1

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 12
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

A avut loc discutia cu oficialul FRAS asa cum fusese anuntat.
I-am prezentat documentele cursei asa cum sint ele afisate pe site la momentul actual. In afara de citeva recomandari de imbunatatire a flyer-ului " norme de securitate pentru spectatori " si citeva propuneri de modificari in planul de securitate al cursei restul documentatiei a fost considerata ok.
Masurile suplimentare de securitate dorite sint :
- sa fie specificat in plan ca exista o salvare la locul competitiei si o unitate spitaliceasca a fost anuntata de perioada de desfasurare a evenimentului
- sa fie indicate locurile unde se afla amplasate extinctoare si sa existe o masina de pompieri la locul competitiei
- sa fie precizat numarul de organizatori si de arbitri care participa la competitie si atributiile lor

Distanta recomandata intre spectatori si traseu a fost de 5m. La modul cum ne gindeam sa organizam competitia aceasta conditie nu s-ar respecta de catre spectatorii aflati pe trotuarul din partea stinga a traseului de concurs. Spectatorii de pe trotuarul din dreapta se afla la aprox. 10 m de traseu. La o adica putem interzice accesul spectatorilor pe partea stinga a traseului. Chiar ar fi mult mai sigur pentru toata lumea in acest caz. Nu e luata vreo hotarire inca; sugestiile argumentate sint binevenite .

Cred ca cei care s-au grabit sa acuze FRAS ca ar vrea sa ne obstructioneze au gresit. ( chiar vazind limbajul folosit de un membru al acestui forum m-am intrebat ; de ce m-am implicat eu oare in chestia asta ? ; Mi-am mai revenit asa un pic cind am vazut posturi gen flexus - pag 17 sau pinky - pag 18 )

In concluzie ; cu aceste modificari facute si cu avizul SPR Valcea vom obtine avizul FRAS. Noi detalii Luni seara .
Eu zic sa va pregatiti.
nicolae1 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 23:30   #270
Kaluvr6
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kaluvr6's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,562
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by Gycone View Post
Tare mi-e teama ca n-or sa se tina din cauza publicului. Am inteles ca se va tine in oras, nu intr-un cadru restrans cu bilet de intrare. Ma poate convinge un organizator ca nu o sa vin degeaba ?
o sa se tina in oras dar o sa fie loc destul. Nu o sa fie ca la Craiova, publicul de aici cred ca e mai civilizat, plus ca luam masuri maxime de securitate la pietoni. Nu vrem ca prima cursa din Valcea sa se anuleze din cauza pietonilor, facem rost de 250m de garduri, cauciucuri panglica etc. Eu zic ca nu o sa fie problema asta.
Kaluvr6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -