Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-09, 18:10   #301
SSST
Ford Driver

Stage 3
 
SSST's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 155
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[Pole Position Racers]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Bataie de joc in stilul caracteristic romanesc.
4tuning ar trebui sa interzica anuntarea unei curse pe forum,pana nu este sigur ca aceasta va avea loc.
Faceti atatea valuri,ne aratati niste avize si documente pe care nu ne intereseaza sa le vedem,ne schimbam planurile de vacanta....bla bla bla...bleahh
__________________
By Superchips stage1,eibach pro kit springs,eibach pro spacer kit,K&N filter...2xx hp,4xxNm
engine's sound-that's my "in car entertainment"


De vanzare http://https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=110652
SSST is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 18:16   #302
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

pacat..s'au anuntat atat de multe masini...

in scurt timp o sa postez eu detaliile pentru 402 m slatina care va avea loc pe 16 august dar sa verific toate actele mai intaai
__________________
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 18:20   #303
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Eu zic sa asteptam....aruncati repede cu noroi in organizatori . Omul a spus ca va veni cu niste completari....dar e simplu sa stam pe margine si sa venim direct la curse....e normal....nu ne priveste pe noi organizarea si e usor de dat din gura.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 18:24   #304
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

nu este vina nimanui ..
si nu trebuie aruncat cu noroi in nimeni
sa incercat nu sa reusit asta e...ne vedem la mai bine ..
(e pacat ca sa ajuns ca din orice sa inceapa gurile rele se strige ,in loc sa gaseasca solutii )
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 18:30   #305
SSST
Ford Driver

Stage 3
 
SSST's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 155
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[Pole Position Racers]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by nicolae1 View Post
Pentru cei care asteptau un raspuns : acesta este ca nu se mai tine cursa. Din pacate asa au evoluat lucrurile azi.
Explicatii un pic mai tirziu , in urmatorul meu mesaj.
Personal nu ma intereseaza explicatiile ,la fel cum nu ma interesau nici avizele si documentele care le-ati fluturat p-aici. Ma interesa doar sa stiu daca se tine cursa ,sau nu...f simplu.
Eu stiu ca mi-am amanat vacanta pt cursa asta,si cred c-au mai fost si altii ca mine.

Last edited by SSST; 22-07-09 at 18:36.
SSST is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 18:40   #306
nicolae1

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 12
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Lucrurile incepusera bine azi.
La 10 a.m. a venit dl. Stefan Vasile , vicepresedinte FRAS si am vazut impreuna traseul. Concluzia d-lui a fost ca traseul si modul in care este asigurata organizarea corespund pretentiilor FRAS si drept urmare vor transmite catre IGPR Bucuresti avizul favorabil in cursul zilei. Singura cerinta expresa a fost ca pe trotuarul alaturat sensului de mers pe care se intrec masinile sa nu stationeze spectatori. acestia sa aiba acces numai pe celalalt trotuar alaturat sensului de mers care era folosit numai pentru reintoarcerea la start a masinilor de concurs. Am dat asigurari ca accesul spectatorilor pe acea parte a traseului de concurs va fi blocat prin garduri metalice mobile , iar jandarmii se vor asigura ca in permanenta acea zona este complet libera.

In jurul prinzului a avut loc la Primarie o sedinta la care au participat : viceprimarul , secretarul primariei , un reprezentant al jandarmeriei , un reprezentant al SPR Valcea eu si inca un coleg. Desi in acest moment lucrurile trebuiau clarificate definitiv s-a intimplat exact contrariul. Niciodata politia sau jandarmeria n-au fost niste mari fani ai desfasurarii acestui eveniment , dar mai de voie mai de nevoie au tinut cont de solicitarile primariei. Din pacate Primaria si-a reconsiderat prioritatile. Se pare ca intre timp a devenit destul de posibil ca intr-una din zilele de Simbata sau Duminica cel mai probabil simbata , dar nimeni nu stie sigur , sa vina Presedintele in oras. In acest caz toate institutiile statului isi doresc sa-i arate ce bulevard mare si frumos s-a facut la noi ( in timp ce altii n-au facut decit niste km amariti de autostrada ) si nu vor ca tocmai atunci acesta sa fie inchis pentru competitia noastra. In plus jandarmeria si politia comunitara spun ca nu pot sa ne asigure oameni pentru paza si ordine fiindca toate efectivele vor fi angrenate in alte activitati legate de zilele orasului si de venirea presedintelui.
SPR Valcea sar si ei si spun ca fara paza si ordine nu dau avizul final. Conform spuselor lor avizul obtinut de la IGPR Bucuresti nu este final.Pe baza lui avizul final se da de SPR local.
Asa ca toata lumea a incercat sa ne determine sa schimbam data de organizare , mai intii au zis sa-l punem Duminica pe 26 apoi ca ar fi mai bine Luni , pina la urma se pare ca cel mai mult le-ar conveni sa fie decalat cu o saptamina. Adica pe 1 august cind inteleg ca este o competitie de acest gen in Ungaria deci nu se poate nici atunci.
Ramine sa ne gindim la o data de reprogramare care poate fi 8 august , de exemplu.

Insa nu aceasta e cea mai mare problema . Cea mai mare problema o prezinta obtinerea avizului final de la Seful SPR Judetean Valcea.

Dupa aceasta sedinta , vazind ca sint retineri , am incercat sa avem discutii mai in detaliu cu jandarmeria si politia rutiera. In urma acestor discutii , de la jandarmerie ne-au asigurat de tot sprijinul ( si nu am nici un motiv sa nu-i cred ) numai sa desfasuram competitia la o alta data.

In schimb la politie au pus niste conditii inacceptabile pentru avizul final. Adica ele erau trecute si in avizul de principiu dar nu m-am gindit ca ei chiar isi inchipuiau in mod serios ca noi o sa punem anvelope suprapuse cite 3 , 4 pe toata lungimea traseului de concurs ( 400m accelerare si 300 m frinare ) . Conditiile cerute acum au fost anvelope suprapuse pe 2x700 m plus gard de protectie in spatele lor tot pe 2 x 700 m. Asta inseamna sa amplasam mii de anvelope , ceea ce iese din discutie ca timp si costuri.
Si , va asigur , nu parea ca glumeste cind cerea asta. Acum ii suspectez ca nu credeau ca o sa obtinem avizul FRAS pentru ca asta solicitau ei in primul rind la inceputul discutiilor. Acum ca avizul s-a obtinut s-au sucit si vor protectia totala nu numai a spectatorilor ci si a concurentilor.
Si-a motivat cererea ca asa au primit o procedura de la IGPR dupa accidentul cu motociclistul tot la o competitie autorizata. A zis ca in caz de accident , daca se dovedeste ca a dat aviz fara sa respecte aceste norme va fi destituit.

Miine se va rediscuta intr-o noua sedinta , cu participarea acelorasi parti , si se va lua o hotarire care va fi consfiintita printr-un proces verbal. Asa ca de miine se va sti ceva sigur intr-un fel sau altul.
Optiunile sint : reprogramare cu inlesnirea conditiilor de securitate sau reprogramare cu conditii foarte stricte de securitate , care ridica foarte mult costul pentru organizatori si implicit pentru concurenti.

Astazi sansele erau mai mari pentru optiunea a doua. Vedem cum vor sta lucrurile miine. Oricum eu curse cu risc zero nu pot sa le promit si nici sa realizez.

Doresc sa le spun ca-mi pare rau tuturor celor ce au citit acest topic si si-au pus sperante ca un astfel de concurs va fi realizat.
Imi cer scuze daca am pus pe cineva in vreo situatie neplacuta , bazat pe afirmatiile pe care le-am facut.
Tot ce am spus au fost lucruri in care am crezut.
nicolae1 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 18:46   #307
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Eu unul astept decizia finala de maine.....poate ochi lenes ala de presedinte are si el alta treaba si nu se gaseste sa vina la Valcea.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 19:07   #308
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

din cele spuse de dumneavoastra reiese ca si cu sedinta de maine singura solutie este reprogramarea
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 19:08   #309
KENZO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
KENZO's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,161
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
[Pole Position Racers]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Am vb si eu acum la tel cu unul din organizatorii,sa speram ca maine va fi mai bine.
KENZO is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 19:12   #310
nicolae1

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 12
Default

Da , daca s-ar primi un mesaj clar ca nu vine lucrurile s-ar rearanja . ( ar ramine de cazut de acord asupra unor solicitari cu securitatea mai putin excesive decit ce s-a cerut azi )

Dar parerea mea este ca un asemenea mesaj nu prea are sanse sa apara. Nu stiu in ce masura isi doreste Presedintele sa vina la Rm. Vilcea dar sint sigur ca cei de aici isi doresc foarte mult ; putem presupune ca ei ii solicita acordul in fiecare zi si el ii tot amina ; in atare situatie noi nu vom afla decit prea tirziu ca nu mai vine. nu mi s-a parut ca ar fi o chestie foarte sigura , vizita lui. E o chestiune posibila. Nimeni n-o so pericliteze prin blocarea bulevardului, daca mai e o cit de mica sansa de realizare.
Quote:
Originally Posted by cryssl View Post
din cele spuse de dumneavoastra reiese ca si cu sedinta de maine singura solutie este reprogramarea
Da astazi singura optiune parea reprogramarea.
Miine , ma astept sa nu apara prea mari schimbari in optica lor fata de azi.

Last edited by Gabi; 22-07-09 at 19:19.
nicolae1 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 19:18   #311
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

am inteles..pai asteptam ziua de maine sa stim sigur ce este de facut..multumim de lamuriri
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 19:22   #312
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Asta este...Poate altadata...
Cat de jigodii pot fii oamenii frate...Nu vrei curse ilegale, de acord, dar macar da-ti acceptul la cele legale, nu te pune in calea lor...

Nu instig la ilegalitate,dar pentru aceasta bataie de joc ar merita sa facem un haos foarte mare in valcea sa le iasa prin piele la gabori.....
kimi is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 19:55   #313
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Cred ca tot ilegalele si intrecerile organizate pe aeroport raman ca optiuni...
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 20:11   #314
siadimet

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 543
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Cred ca tot ilegalele si intrecerile organizate pe aeroport raman ca optiuni...
Nu ai vrut sa mergem la pescuit,ti-am spus ca nu mai e timp pt obtinerea avizelor...
siadimet is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 20:38   #315
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Si cu treaba asta si-a pierdut domnul primar Mircia Gutau cateva sute de voturi !!!
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -