Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 09-07-09, 19:30   #151
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by AndreiBanica View Post
ideea pe care vreau sa o scot in evidenta este ca o tractiune fata nu are ce cauta pe 400m, o tractiune fata nu este de liniute
singurul lucru pe care-l afirm este ca o tractiune FWD nu va face nimik in fata unei AWD sau RWD de aceleasi puteri
Imi pare rau, dar simt nevoia sa te contrazic. Poate ca un AWD este superior pe 200m, dar pe 400 sau mai mult nu cred ca mai are mare avantaj prin tractiune. Si sa nu uitam cand vorbim de puteri asemanatoare o constanta f. importanta- GREUTATEA. Si ce alt exemplu mai concludent putem gasi decat acel Civic?? Si cred ca exemplele ar putea continua. Posibil ca tu sa nu fi fost la Satu Mare, cu siguranta ai fi avut alta impresie despre ce poate face o masina cu tractiune fata.
Mi-as dori ca la Ramnicu Valcea sa vedem si astfel de intreceri.
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 19:37   #152
TIGER Cupra/GTC

Stage 5
 
TIGER Cupra/GTC's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 487
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Imi pare rau, dar simt nevoia sa te contrazic. Poate ca un AWD este superior pe 200m, dar pe 400 sau mai mult nu cred ca mai are mare avantaj prin tractiune. Si sa nu uitam cand vorbim de puteri asemanatoare o constanta f. importanta- GREUTATEA. Si ce alt exemplu mai concludent putem gasi decat acel Civic?? Si cred ca exemplele ar putea continua. Posibil ca tu sa nu fi fost la Satu Mare, cu siguranta ai fi avut alta impresie despre ce poate face o masina cu tractiune fata.
Mi-as dori ca la Ramnicu Valcea sa vedem si astfel de intreceri.
sal,si eu as vrea sa incerc la rm valcea cu cateva integrale la libere,sa vedem poate rezolvam ca myth busters
TIGER Cupra/GTC is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 19:57   #153
AndreiBanica
Opel Driver

Stage 4
 
AndreiBanica's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 253
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Imi pare rau, dar simt nevoia sa te contrazic. Poate ca un AWD este superior pe 200m, dar pe 400 sau mai mult nu cred ca mai are mare avantaj prin tractiune. Si sa nu uitam cand vorbim de puteri asemanatoare o constanta f. importanta- GREUTATEA. Si ce alt exemplu mai concludent putem gasi decat acel Civic?? Si cred ca exemplele ar putea continua. Posibil ca tu sa nu fi fost la Satu Mare, cu siguranta ai fi avut alta impresie despre ce poate face o masina cu tractiune fata.
Mi-as dori ca la Ramnicu Valcea sa vedem si astfel de intreceri.
nu stiu ce masina a fost, n-am fost acolo sa vad dar e foarte posibil, depinde de la caz la caz dar oricum nu-mi poti schimba parerea pt ca am vazut foarte multe exemple.
ai dreptate, conteaza enorm si greutatea dar in situtatile pe care eu le-am vazut, greutatile masinilor erau asemanatoare.
oricum, atept cu nerabdare ziua cand o sa fac pe 400m o integrala de de 420whp si 1.4-1.5T (am dat exeplu de aceias putere si aceias greutate, doar ca difera un simplu lucru....tractiunea )
__________________
-EaMoN -
EDS Powered

Strada NU este PISTA!!!!
Enjoy your life

Last edited by AndreiBanica; 09-07-09 at 20:02.
AndreiBanica is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 20:09   #154
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Bine, la greutati si puteri egale, integrala are un avantaj, e clar. Dar asta nu inseamna ca putem generaliza si spune ca un FWD nu are ce cauta pe 400m. Deocamdata cel mai bun timp scos vreodata in Romania este cel a unei masini cu FWD.
Da, stiu, suntem off topic rau, asta e!
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 20:20   #155
AndreiBanica
Opel Driver

Stage 4
 
AndreiBanica's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 253
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Bine, la greutati si puteri egale, integrala are un avantaj, e clar. Dar asta nu inseamna ca putem generaliza si spune ca un FWD nu are ce cauta pe 400m. Deocamdata cel mai bun timp scos vreodata in Romania este cel a unei masini cu FWD.
Da, stiu, suntem off topic rau, asta e!
E doar parerea mea...stiu ce poate face o integrala sau un spate, asta comparand cu o tractiune fata...
Pana la urma, eu tot tractiune fata am dar asta nu inseamna ca e si cea mai performanta
Vb ta....suntem off topic
AndreiBanica is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 21:18   #156
MaliBuGTI

Stage 4
 
MaliBuGTI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 169
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Nu mai bine faceti voi un schimb de id-uri de Yahoo! Messenger ? Sunt subscris la acest thread si am primit peste 15 e-mail-uri care n-au vreo legatura cu evenimentul de la Valcea.
__________________
Peugeot 206 Grand Touring Injection

Last edited by MaliBuGTI; 09-07-09 at 21:21.
MaliBuGTI is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 22:19   #157
dragusu

Stage 5
 
dragusu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 467
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Este foarte adevarat ca recuperezi extrem de repede (asta daca pleci bine cu ea), dar ce faci in situatia cand ai un adversar cu o tractiune integrala si pe deasupra si de aceias putere????
io zic ca nu mai recuperezi nimik si mai mult de atata, pana pleaca fata...integrala e aproape de finish[/QUOTE]

eu zic ca o intrec...m am dat la Tulcea cu evo X si m a batut foarte putin(evo X stock 295cp- fiatul meu cu chip adica 250cp) nu stiu ce sa zic la 400cp poate o fi alcevadar pana in 300cp eu zic ca nu ma bate o integrala
dragusu is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 22:22   #158
dragusu

Stage 5
 
dragusu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 467
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
https://www.youtube.com/user/IbizaBZ#.../6/ZWoXtOJ2DC0
Chiar daca EVO are vreo 40 cai peste, sa stii ca tractiunea fata a recuperat spre final foarte mult. La finish EVO mai avea jumatate de masina in fata. Deci... se poate...
Poate la libere vom avea ocazia sa testam ibiza cu opc-ul. Cam mare diferenta de putere, dar putem incerca.
ginel evo ala are 295 cp serie plus modificarile care le avea baiatu pe masina cred ca cel putin 350cp eu asa stiu
dragusu is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 23:21   #159
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by MaliBuGTI View Post
Nu mai bine faceti voi un schimb de id-uri de Yahoo! Messenger ? Sunt subscris la acest thread si am primit peste 15 e-mail-uri care n-au vreo legatura cu evenimentul de la Valcea.
CORECT! Scuze!
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 09:27   #160
dany_let

Stage 5
 
dany_let's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,489
Member of:
[Opel]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by dragusu View Post
normal sper sa fie libere nu ca la constanta..masina ta e 4x4 sau doar motoru l ai luat dupa calibra?

masina mea e tractiune fata...daca era 4x4 nu intram la grupa asta.
dany_let is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 10:03   #161
t@uru
Renault Driver

Stage 5
 
t@uru's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,126
Member of:
[RENAULT]
[PEUGEOT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Numai vorbiti de situatii ipotetice.

Uite aici ce si cum :

https://www.youtube.com/watch?v=UOyomyEakMI in configuratia de anul asta.

https://www.youtube.com/watch?v=5QNzb...eature=related

https://www.youtube.com/watch?v=vw7Ab...eature=related vs nadir

https://www.youtube.com/watch?v=fzLlU...eature=related


Si totul dintr-un motor de 1.4 T cu nos si cu amaratul de carburator original.....


https://www.youtube.com/watch?v=lDd9sMLJW-s

Last edited by t@uru; 10-07-09 at 10:05.
t@uru is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:36   #162
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Quote:
Originally Posted by MaliBuGTI View Post
Nu mai bine faceti voi un schimb de id-uri de Yahoo! Messenger ? Sunt subscris la acest thread si am primit peste 15 e-mail-uri care n-au vreo legatura cu evenimentul de la Valcea.
Ce s-a discutat in ultimile 2 pagini mi se pare mult mai interesant decat discutiile de genu:

"Tre sa-mi fac ambreiajul"
"Ce cauciucuri sa-mi cumpar"
"Sper sa-mi traga bine masina" ETC

Am dreptate mai leule ?
kimi is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 12:25   #163
t@uru
Renault Driver

Stage 5
 
t@uru's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,126
Member of:
[RENAULT]
[PEUGEOT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Toti avem nevoie de ambreaj, toti avem nevoie de cauciucri mai bune (eu sunt o exceptie ) )....deci asat e din oficiu cu ce amvem nevoie si sa speram sa traga.

Asa e frate kimi? Tre sa ne mai vedem si noi la o vb ca nu am mai stat de mult
t@uru is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 12:30   #164
MaliBuGTI

Stage 4
 
MaliBuGTI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 169
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

Sunt lucruri interesante, dar e vorba de faptul ca nu prea sunt la subiect... si-aici apare termenul de offtopic. Pe multi nu-i intereseaza discutiile de mai sus, si vor sa gaseasca repede informatii despre eveniment... fara sa caute prin f. multe pagini de continut inutil pt. ei. Sunt alte categorii pe forum unde se pot purta aceste discutii. Si contradictiile cu tractiunea, ca... ba e mai buna aia spate... ba aia fata... ori nu, ca integrala e ce mai buna, alea sunt direct discutii de Y! Messenger, fiind cam aiurea sa dai pe un forum reply la 10 sec. dupa ce a scris celalalt... si tot asa.
Din partea mea... sa se discute orice ca m-am scos din "subscribed threads" si citesc ce vreau, cand vreau, nu mai primesc 15 e-mail-uri zilnic... de pe un singur thread.
MaliBuGTI is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 13:34   #165
dany_let

Stage 5
 
dany_let's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,489
Member of:
[Opel]
Default Re: Curse de accelerare 402m - Rm Valcea - 25 Iulie 2009

da asa e , incetati cu astea...stie toata lumea ca 4x4 e cel mai bun si tractiuea fata e praf...
dany_let is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -