Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 04-04-09, 10:19   #16
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

deci: daca ai terenul, fa pista
daca ai banii fa ceva fara sa intrebi.
daca te tine te duci faci pista si revii pe forum peste 1 an cu poze cum ca-i gata turnat asfaltul, ridicata juate din tribuna.
daca nu te tine stai in continuare pe forum si cere pareri.
din cate am inteles 1km de asfalt ii in jur de 300.000 euro, si cred ca doar de 6m latime...
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-09, 10:13   #17
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

Intotdeauna vor exista carcotasi,nu-i baga in seama.
Eu iti spun sigur 100% ca daca reusesti sa faci aceasta pista,de preferat cat mai repede,o sa ai succes deplin.
Stiu numai in Iasi vreo 30 de masini care ar veni de fiecare data cand s-ar face etapa de Legale.Plus inca vreo 100 de masini din toata Moldova.Ca sa nu mai zic de multi altii din tara.Plus motociclisti.
O sa ai nevoie totusi,neaparat,de un semafor si de celula pentru inregistrat timpii,alaturi de acele tribune si parcare mare.
Nu pot decat sa-ti urez multa bafta,sper sa te tii de treaba.Crede-ma ca nu o sa regreti
__________________
Audi S2
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 10:30   #18
valihg

Stage 2
 
valihg's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 53
Member of:
[VW]
Lightbulb Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

Aseara stateam in pat si imi vine in minte aceasta idee, de construit o pista de curse legale in Romania. Nu cred ca e vreo pista de genul asta la noi in tara, asa ca nu cred ca ai da gres, si in plus poti aduna multi sponsori care te pot ajuta cu o (mica) parte din bani. Eu stau pe langa Bucuresti si ideea e ca NU am pamant, NU am bani sa fac asa ceva dar ideea in sine mi-a venit, ca si multe ideei pe care le-am avut de-a lungul anilor. Dar nu asta conteaza...daca poti sa faci asa ceva...eu zic ca daca il promovezi cum trebuie cu multe promouri in media ...nu ai decat de castigat, plus sa nu uitam si de sponsori Si cand nu ai evenimente la sfarsit de saptamana, poti simplu sa inchiriezi la diferite corporatii, firme pista pentru angajati sau doar pentru persoane simple care vor sa isi incerce masinile. Succes si mergi mai departe....
valihg is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 19:21   #19
bandeanradu

Stage 5
 
bandeanradu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 826
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

si eu m-am gandit demult la asa ceva , si aici la mine in zona e chiar ieftin pamantul , ala e cea mai mica problema , cea mai mare problema ar fii asfaltul , tribuna si alea alea
undeva in zona cluj iar ar fii bine, si nu cred ca ar fii de pierdut cu asa ceva
se poate inchiria .. pt motoare , atw-uri , kart-uri etc si ti-ai recupera banii incet incet
daca poti face chestia asta nu mai sta pe ganduri
bandeanradu is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 00:41   #20
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

"pentru a va afla parerile in legatura cu o posibila pista de alergare pt masinile cu multi cai putere."

parerile,dupa cum vezi, sunt superpozitive
si sunt multe initiative de o "posibila" pista de alergare

lucrurile or sa vina atunci cand va fi cazul, cind o vrea dumnezeu
ca zici tu, sau nu, eu nu am nicio indoiala ca vom avea o pissta de drag, de drift, de circuit...
daca inca nu avem, asta e... dar nu ne mai cere pareri despre o "posibila"... ce ajuta daca zicem da?
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 13:45   #21
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

Si ar mai fi ceva zona daca fac in Iasi fi sg ca la legale nu o sa vina cei din vestul sau sud-vestul tarii pentru o cursa.De preferat ar fi o zona centrala a romaniei,Brasov,sibiu ..etc +ca daca avem pista vor veni si masini din afara sa se dea.
__________________

Înscrie-te aici
În baze de date pentru toate mașinile rapide din Romania pe 1/4 mile

Geox` is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 18:29   #22
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

Ideea e buna din start, mai ales datorita faptului ca nu exista inca asa ceva.
Banii se pot recupera in mai mutle moduri
1.curse organizate cu taxe participare, taxe publicitate, taxa spectator.
2.curse ocazionale (cei care prepara masinile si vor sa le incerce, pilotii de raliu/coasta care vor veni in numar mare sa isi verifice "live" modificarile, pilotii de mai inainte care vor face antrenamente, raceri de toate neamurile care vor veni sa se dea acolo) : taxa pe ora/zi
3.evenimente auto organizate de diferite reprezentante, dealeri, etc.....


Trebuie celule, tribune sau macar ceva care sa semene, oameni de ordine si intretinere.
Clienti ai garantat, si sunt convins ca nu numai din Moldova.

Spunea cineva ca nu vor veni din alte zone ale tarii. Te contrazic, la curse organizate in tara nu vin numai localii. Supralicitez cu raliu/coasta unde se merge sute de km cu masian pe trailer pana la traseu.

Dar toate astea costa...........si sincer, nu imi vine sa cred ca se va face. Asa is eu mai Toma .... stiti voi care.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 19:21   #23
cheet

Stage 4
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 186
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

ai idee macar cate milioane de euro iti trebuie?
ca sa faci ceva care sa-i convinga pe racerii din polu opus sa vina trebuie sa bagi 5 vieti de om in el(in bani)
-suprafata de calitate, turn central, tribune, service etc; ca sa nu mai zicem ca esti obligat sa oferi prim ajutor la fata locului, echipa stins incendii etc

daca vrei sa faci o pleasca de asfalt, nu o sa-ti vina nimeni, daca vrei sa faci ceva de calitate, iti scoti banii in 10 ani minim oricate curse legale, evenimente ai organiza, mai ai si cheltuieli de intretinere...cand scoti primul milion de euro din cateva weekenduri in care se dau 10 dea dura ma bag si io in afacere...

asta e optiune doar pt cei carora le-ar ramane destui bani dupa constructia lui incat sa si manance...
cheet is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 19:28   #24
valihg

Stage 2
 
valihg's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 53
Member of:
[VW]
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

Sa inteleg, cheet, ca de-aia nu se baga ''jmecherii" romaniei (aia cu bani grei) sa investeasca intr-o pista? ) Ca nu le iese profitul? Aici iti dau dreptate...mai repede te imbogatesti cu specula Si sincer nu stiu in cat timp iti scoti banii sau cati bani tre' sa bagi in investitia asta..dar e un vis frumos pentru multi romani sa aiba o pista de curse pe plaiurile noastre...Oricum bafta LASeriousSpeed !!!
valihg is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 19:56   #25
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

citez '' o pleasca de asfalt'' cred ca ar fi buna pentru inceput...pentru a strange fonduri, se pot organiza evenimente gen 402 metri , si daca ai doar o sosea cheala in mijlocul campului...dar nu investeste nimeni si astea... sunt doar vise

Last edited by giubau_v8; 29-04-09 at 19:59.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 10:15   #26
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
sunt doar vise
exact..sunt doar vise..nimeni nu e in stare sa inchirieze o parcare banala pt antrenament de drift si visam la piste de drag..sa nu exageram..
Daca cumva ati uitat unde traim, opriti-va 10 secunde si uitati-va in jur.
bimmer3 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 00:12   #27
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

nu conteaza unde se construieste o pista de alergare,dar numai sa se construiasca,ceea ce nu cred ca vom vedea in viitorul apropiat.
dog99 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 14:15   #28
euromarket

Stage 3
 
euromarket's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 116
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

da... si eu am vrut si vreau dar se duce la 1-2 mil de euro si e greu.......

sa ai spatiu sa faci asa ceva.... sa nu ai probleme cu solul mlastios sau altele........ faci frumos pisata cu boxe si tribuna ca trebuie.... apoi la fiecare eveniment paza, ambulanta si pompieri..... plus paza ca de... suntem la romani.... si se ridica la ceva banuti....

eu ziceam ca daca se face asa ceva se amortizeaza investitia in 3 luni maxim.... evenimente plus falezarii care sunt dornici de adrenalina ar prefera sa dea un ban si sa se poate juca in tihna.... plus evenimente auto cat cuprinde....

dar e greu... terenul, banii si aprobarile....

oricum mult succes celui care isi propune si va si realiza pista asta
__________________
Logan 1.6 Enhanced www.rpi.ro/lnc
euromarket is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 14:48   #29
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

Nu trebuie sa ai totul din prima..pentru inceput trebuie doar asfaltul..semafoare,celule,tribune,boxe,astea sunt detalii..
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 15:08   #30
euromarket

Stage 3
 
euromarket's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 116
Default Re: PROIECT PRIMA PISTA LEGALA DE CURSE DIN RO

terenul, fundatia si pista... macar ? si pt ca suntem romani eventual si gardul
euromarket is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -