Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MITSUBISHI > Mitsubishi tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-06, 21:26   #16
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default

si asta.
Attached Files
File Type: mpeg aam_worldcup_612.mpeg (34.76 MB, 117 views)
stealth r/t tt is offline   Reply With Quote
Old 30-01-06, 20:31   #17
god2me

Stage 5
 
god2me's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 672
Member of:
[Moderators]
Default

masina la care visez si mor de ciuda ca era sa imi iau si eu una cu 3000$ numai ca avea numere de state... era model mai vechi '94, cea cu faruri escamotabile... ma rog cea mai frumoasa japoneza dupa mine, imi place mai mult ca nsx-ul plus ca tunata este du nu am cuvinte....

las cand oi fi mare o sa-mi cumpar una
god2me is offline   Reply With Quote
Old 23-06-06, 10:17   #18
EyeKyu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 45
Default Re: 3000 GT

Dupa parerea mea a fost cea mai buna colaborare intre 2 fabricantzi de masini. Locuiesc in Phoenix Arizona USA si detzin un Dodge Stealth R/T 222Cp stock inca nu am avut timp sa modific nimik la el, l-am cumparat acum o luna si desii este destul de vechi si anume din 94 sunt foarte multzumit de el. Curand am sa pun niste poze cu el si probabil un filmuletz cu o liniutza de la concursul care se va tzine aici pe data de 24 Iunie cine vrea sa vada despre ce e vb poate citii aici: http://www.after9events.com/show_rac...2406/info.html .Deci asteptatziva la niste poze si un film pe data de 26-27 iunie.
EyeKyu is offline   Reply With Quote
Old 24-06-06, 03:21   #19
EyeKyu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 45
Default Re: 3000 GT

Quote:
Originally Posted by stealth r/t tt
chiar nimeni nu a vazut un 3000 GT sau Stealth pe strada pe la noi????
Cu ceva ani in urma erau destule, stiu ca multi sau suit cu ele prin copaci, stalpi sau statui, dar nu cred ca nu mai sunt... despre date tehnice aici le gasiti - ele reprezinta masina stoc, pentru anul 1994, masina sa produs pana in anul 2000, in mare au fost 3 versiuni ptr fiecare model 3000gt/stealth diferentierea fiind facuta in mare prin motorizare, transmisie + tren de rulare, modelul top VR-4 si R/T TT avand tractiune si directie pe toate 4 rotile, si un motor v6 24v 3.0l bi-turbo. restu' specs mai jos.



1994 3000GT & Stealth R/T TT Specifications

Engine 3L 6cyl 24V DOHC
HP 320 @ 6000rpm
Torque 315 @ 2500rpm
Compr. 8.0 : 1
MPG 18/24
CWeight 3,803 lbs
Trans. 6-sp Getrag 4X4
Wheels 17\"x8.5\" Chrome
Tires 245/45ZR17

despre 0-100 - uni spun 5.5 s alti 5.7s
Ala e de 94, modelul 98-99 are si 4ws (4 weel stering) adica cand ia curba vireaza toate 4 rotzile dar asta numai la viteze de peste 40 MPH in jur de 70Km/h
EyeKyu is offline   Reply With Quote
Old 24-06-06, 07:11   #20
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: 3000 GT

Are un prieten(model 3000cc twin turbo 300cai din 91) si am condus-o, dar am ramas profund dezamagit, e prea mare(1.8 tone) si greoaie de pe loc...astea noi probabil ca sunt mai rapide...
__________________
"I drift not because it is a quicker way around a corner, but it is the most exciting way"
Keiichi Tsuchiya (土屋圭市, Tsuchiya Kei'ichi) Dori-Kin (DRIFT KING)
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 09:38   #21
hu guta

Stage 3
 
hu guta's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 94
Default Re: 3000 GT

vinde cineva aici pe forum una care e super tare
hu guta is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 12:33   #22
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default Re: 3000 GT

Quote:
Originally Posted by EyeKyu
Dupa parerea mea a fost cea mai buna colaborare intre 2 fabricantzi de masini. Locuiesc in Phoenix Arizona USA si detzin un Dodge Stealth R/T 222Cp stock inca nu am avut timp sa modific nimik la el, l-am cumparat acum o luna si desii este destul de vechi si anume din 94 sunt foarte multzumit de el. Curand am sa pun niste poze cu el si probabil un filmuletz cu o liniutza de la concursul care se va tzine aici pe data de 24 Iunie cine vrea sa vada despre ce e vb poate citii aici: http://www.after9events.com/show_rac...2406/info.html .Deci asteptatziva la niste poze si un film pe data de 26-27 iunie.
si eu am tot un stealth din 95 proaspat vopsit numai ca TT. toate au avut 4ws inca din 91, exceptie au facut cateva modele care au fost si mai usoare respectiv anul 1995 si 1996 pentru Stealth, iar la Mitsubishi modelul GTO MR care a fost numai RHD. masina ta este foarte rezistenta, iar de modificat daca vrei sa te apuci esti foarte norocos - comunitatea posesorilor de 3000GT/Stealth este destul de mare in US, te poti documenta mai mult pe www.3si.org unde vei gasi si o sectiune a celor din Arizona asta in cazul in care nu esti deja inscris pe forum. bun venit!!
__________________
www.ToolMan.ro

Vanzari si Service la standarde ridicate
Husqvarna|Makita|Benza|Oregon|Fronius|Unior

tel: 0244 347414 / 0721 991892
stealth r/t tt is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 01:18   #23
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: 3000 GT

Pentru cei ce nu stiu, Dodge Stealth si Mitsubishi 3000GT sunt identice din punct de vedere mecanic, cu diferente fine la dizainul exterior. Vad ca s-a mai mentionat asta, am vrut doar sa o spun clar si pe fata
Sunt la mine cateva GT-uri si Stealth-uri si parerea mea despre ele ... orice NA este ordinara de ordinara. Arata brici, sunt asa-zisele poor-man ferrari, dar sunt grele si nu alearga bine deloc. Am facut curse si tot ce e sub VR-4 si-o ia urat de tot. Iar ce ma exaspereaza pe mine e atitudinea pustanilor care conduc majoritatea acestor frumuseti. Punk kids care cred ca rup orice le sta in cale. De aceea, mai mare dragul cand am ocazia sa le demonstrez contrariul.
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2

Last edited by fishbone; 29-06-06 at 01:22.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 11:06   #24
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default Re: 3000 GT

Quote:
Originally Posted by fishbone
Am facut curse si tot ce e sub VR-4 si-o ia urat de tot. Iar ce ma exaspereaza pe mine e atitudinea pustanilor care conduc majoritatea acestor frumuseti.
cu VR-4 sau TT nu ai incercat? nu trebuie sa te exaspereze atitudinea pustanilor care conduc 3kGT, e ceva normal si nu numai ei au atitudinea asta de superioritate. si crede-ma ca am intalnit ceva oameni care aveau masina ca asta si nu stiau nimic despre ea, dar ce imi spuneau era faptul ca masina lor zboara chiar daca modelul in cauza era un amarat de ES (vers. DODGE) care este NA si are 170hp si este cea mai slaba versiune fiind fara 24valve care la 1.7 tone e ca barca pe valuri. ce am mai observat este si altceva, cum ar fi ca sunt multi oameni care odata in viata au avut ocazia sa se intreaca cu acel ES sau si cu un R/T aka SL (220hp, 24v) iar parerea lor despre masinile astea in general sunt ca sunt fff usor de intrecut intr-o cursa. parerea lor se poate schimba doar atunci cand intalnesc un vr-4/tt (cam rare ce e drept si nu toate merg in mintile lor + daca mai prinzi si pe unu de la emisiunea worst driver caught on tape e victorie sigura si cu trolebuzu) - "ferrari-ul saracului"- i se spune asa deorece la momentul la care a aparut pe piata 1G semana destul de tare cu acesta dar si datorita reclamei care spunea cam asa ceva: "Think about it like an affordable ferrari".

altfel spus multi punk kids & mai multi ricers & si mai multi redneks isi cumpara masini de genul asta sau altele din gen lor (ZX-uri) care sunt foarte ieftine: ex. un ES= 1500-4000 $(la 4000 trebuie sa fie nou), sau SL (mitsu) & R/T (dodge) cam pe la aceeasi bani sau ceva mai scumpe pana in 6-7ooo, depinde de an, cele mai cautate fiind din '99 ajung pe mana unora care toata viata lor au mers cu bicicleta in spatele autobuzului (era scump biletu') sau si mai rau sunt la prima masina, normal atunci ca daca ii intrebi toti or sa iti spuna ca da masina lui spera sa faca undeva pe la 10" 1/4/ si 145 mph dar doar dupa ce ii schimba filtru de aer, care e acasa acum, jantele, eventual un fartcan.....

cam cat face cea mai rapida altima pe 1/4?
stealth r/t tt is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 15:43   #25
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: 3000 GT

VR-4 si TT sunt niste raritati, deci parerea generala despre aceste masini ca fiind lenese nu este pe degeaba. Eu am tot respectul pentru VR-4 si TT, dar restul ma lasa reci si vad ca esti de acord cu asta. La fiecare 10-15 ES-uri, poate se gaseste un VR-4.
Cea mai rapida Altima de care stiu eu face suta in 5.8 secunde si sfertul de mila in 13.9 secunde cu filtru de aer K&N. 100% stoc a facut suta in 5.9 si 14 seconds flat la quarter mile, testata de Motortrend prin 2004 parca. Dar acest aspect e irelevant, pentru ca nu comparam Altima cu VR-4 sau TT, care nici aceste masini sunt pe la mid 13s afaik. Masina de 10 secunde nu se obtine cu una cu doua.

Last edited by fishbone; 29-06-06 at 15:45.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 30-06-06, 13:55   #26
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default Re: 3000 GT

e greu sa faci o masina de 10 secunde, mai usor e sa faci una de 12. cu un 3gkt vr-4/TT poti face un 12 high fara multe modificari, cu turbinele + injectoare stoc, doar cu mbc+gauge, filtru, test pipe, si eventual un catback.
de exemplu cel mai rapid 3000gt/stealth vr-4/TT stock(fara a schimba turbinele care sunt destul de mici) face undeva la 12.198/114.57 mph/ 17psi 116oct (racegas) si eu zic ca e destul de rapid
stealth r/t tt is offline   Reply With Quote
Old 10-07-06, 09:50   #27
EyeKyu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 45
Default Re: 3000 GT

Vad ca pe topicul asta suntem mai multzi din state decat din ro :P
Pe 3si nu ma inscriu ca cer banii oamenii si nu prea imi place sa platesc pt a sta pe un forum si sa mai zic din cand in cand cate ceva, oricum multzumesc pt idee.
EyeKyu is offline   Reply With Quote
Old 10-07-06, 11:43   #28
EyeKyu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 45
Default Re: 3000 GT

Se pare ca m-am inselat la faza cu platitul:P nu am fost aten, oricum merci mult pt bun venit. Bine v-am gasit :P
EyeKyu is offline   Reply With Quote
Old 10-07-06, 11:50   #29
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default Re: 3000 GT

poti sa iti faci si cont fara sa platesti, eu asa am.
cat despre partea cu statul pe forum si sa spui din cand in cand cate ceva nu prea sunt de acord cu tine (sper sa nu te superi)- fata de forum-urile noastre acolo chiar gasesti oameni care sa te ajute cu informatii despre masina ta, fata de cei de aici care tin secretul numai pentru ei sau si mai rau nu stiu nimic si nu ai cesa afli. eu de oricate ori am cautat cate ceva sau am avut nevoie de un sfat competent am gasit acolo, oamenii aia de pe 3si chiar te ajuta si multi dintre ei cunosc lucruri pe care nu le stiu astia de la service. eu spre exemplu de acolo am luat toate maualele de reparatii dar si desfasuratorul de piese, acum cand ma duc sa imi iau ceva la masina ma duc direct cu codul de mitsu, si nu mai stau dupa unu sau altu sa imi caute codu' piesei, ca dupa ceva timp sa ma trezesc ca ala a comandat altceva.
stealth r/t tt is offline   Reply With Quote
Old 16-07-06, 11:56   #30
EyeKyu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 45
Default Re: 3000 GT

Deci daca bagi mai mult de o gramada de bani in masina chair daca e versiune N/A tot potzi scoate in jur de 10 sec pe 1/4 Mile

3SX and the 3S Records
At the drag races at the 3S National Gathering on 6/14/06,
3SX set a new world record for the FWD 3S platform
running a 10.8171 sec @ 141.52 mph in the quarter mile.
EyeKyu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -