Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SUBARU > Subaru tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-10, 23:26   #1
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Question crestere performate impreza 1.5?

vreau sa imi achizitionez pt munca(si nu numai) un impreza 1.5 105 cp. nu vreau ceva forta pt ca am cv cu care pot sa merg cat de cat tare.

ce am citit despre 1.5, ma face sa nu dau banii pe asa ceva. pare un motor lesinat, cu un consum f mare ~12-13%.

resoftare 8-10%= ~115+ evacuare completa ~7 cp+ filtru =~3 cp, se ajunge teoretic/ipotetic la un ~125 si o scadere de combustibil de cca ~1 litru. trage mai usor si respira/evacuaza mai usor.
se poate aleza cilindrii fara sa facem probleme, din cilindrii sa jungem ~1.700 cm?

ce ajustari inteligente se pot face?
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 21:32   #2
bart_spilner

Stage 2
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 46
Default Re: crestere performate impreza 1.5?

Quote:
Originally Posted by TSC-Us View Post
vreau sa imi achizitionez pt munca(si nu numai) un impreza 1.5 105 cp. nu vreau ceva forta pt ca am cv cu care pot sa merg cat de cat tare.

ce am citit despre 1.5, ma face sa nu dau banii pe asa ceva. pare un motor lesinat, cu un consum f mare ~12-13%.

resoftare 8-10%= ~115+ evacuare completa ~7 cp+ filtru =~3 cp, se ajunge teoretic/ipotetic la un ~125 si o scadere de combustibil de cca ~1 litru. trage mai usor si respira/evacuaza mai usor.
se poate aleza cilindrii fara sa facem probleme, din cilindrii sa jungem ~1.700 cm?

ce ajustari inteligente se pot face?
Dupa cum bine zici motorul de 1.5 e mort din nastere asa ca mai bine nu da banii pe ea decat daca e un super kilipir!
bart_spilner is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -