Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Mercedes tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-07, 21:35   #1
Prodigu

Stage 2
 
Prodigu's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 31
Talking Mercedes c200 audio tuning

Salut am si eu un c200 din 2005 cu GPS care foloseste cd-uri de navigatie, vreau sa investesc in masina 3000ron doar pe tuning audio. Daca ma poate ajuta cineva cu toate produsele necesare pt a face un sistem calumea ma refer "sa bubuie frate", la produsele necesare ma refer la tot ce tine de sistem audio de la mufe pana la woofer si mai mult daca este. As dori sa nu schimb cdplayeru deja existen din fabrica deoarece nu vreau sa schimb forma bordului si in acelasi timp sa nu pierd functiunea de navigatie. P.S. Help PLS!!!

Last edited by Prodigu; 01-10-07 at 21:37.
Prodigu is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 11:55   #2
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Mercedes c200 audio tuning

Man, cu 900 de euro nu prea cred ca o sa faci un sistem k lumea care "sa bubuie frate"...parerea mea.

Cred ca asta ar fi etapele ptr. un sistem k lumea: In primul rand masina ar trebui "tratata" cu Dynamat (sau echivalent) - material de insonorizare. Dupa asta poate ar trebui sa te ocupi de schimbarea boxelor stock cu altele mai performante (nu-ti pot recomanda o marca anume; depinde de gusturile fiecaruia); ideal ar fi ca fiecare set de boxe sa aiba amplificare separata de cea din HU si - foarte important - cabluri si conectori de calitate. Faza urmatoare ar fi sa te orientezi catre sub+amplif. Tragand linie, posibil sa mai ai nevoie de 1-2 condensatori ca sa nu ti se consume bateria la fiecare melodie si de o baterie "deep-cycle" (Kinetik sau echivalent).

Cam asta ar fi in mare o instalatie ok dpdv audio. Daca am uitat ceva, rog colegii de pe forum sa ma completeze.

La 3000RON/900EUR cred ca poti rezolva problema joaselor: sub+amplif.

Toate cele bune!
__________________
Current: 2010 Suzuki SX4 1.6 4WD GS
Ex: 2000 VW Passat Sedan B5 1.9TDI-PD115(AJM)/M5
-----------------------------
Stop nesimtirii !!!
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 21:07   #3
Prodigu

Stage 2
 
Prodigu's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 31
Default Re: Mercedes c200 audio tuning

Mersi mult de ajutor, sa vedem totusi daca mai are cineva ceva de zis
Prodigu is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 21:28   #4
Prodigu

Stage 2
 
Prodigu's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 31
Default Re: Mercedes c200 audio tuning

P.S. am doar aia 900 eur poate mai fac rost de bani dar in principiu numa aia ii am si de aia as vrea sa nu incep prin ai cheltui cu izolatii fonice; daca se poate sa las totu stok si sai adaug un subwoofer puternic chear daca acopera inaltele cand bubuie daca se poate asa ceva te rog s aimi dai o lista ce as avea nevoie si cam ce produse imi recomanzi pretz calitate. Mersi!

Last edited by Prodigu; 03-10-07 at 21:30.
Prodigu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 12:40   #5
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Mercedes c200 audio tuning

Man, din pacate si eu sunt la inceput de drum in acest domeniu. Nu le am cu electronica si n-as sti prea bine ce sa-ti recomand. Ca si tine, deocamdata ma documentez. Intra in sectiunea Audio a forumului si vezi acolo ce realizari sunt, ce "scule" se instaleaza, la ce preturi samd.

In plus, chestia asta cu muzica in masina este destul de subiectiva. Poate ca ceea ce mie mi se pare ca se aude ok, altuia sa-i vina sa se urce pe pereti. Si asta din mai multe motive. Pe de o parte tine de caroseria masinii; intr-un fel se aude un subwoofer intr-un sedan ca al meu sau al tau si altfel intr-un break sau un hatchback. Pe de alta parte, unii asculta rock si poate vor sa auda sunetul clar al unei chitare, iar altii asculta house/dance si vor sa simta vibratiile bass-ului. Unii cauta bubuiala, altii cauta claritate.

Pentru inceput te sfatuiesc sa cauti sa vezi realizari facute pe masini similare cu a ta si - cel mai important - sa afli si opiniile utilizatorilor acelor sisteme.

Pentru masina din semnatura, am restrans brandurile la vreo cateva :
- pentru boxele din usi - sistem pe componente Hertz sau Infiniti
- pentru subwoofer - Blaupunkt, Magnat, MTX sau Hertz
- pentru ampli (doar ptr. sub) - Blaupunkt, Magnat sau MTX
Intrucat nu sunt chiar atat de mare audiofil, boxele din usi nu o sa fie legate la un amplificator separat, ci direct la HU Alpine 9850Ri.
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 19:35   #6
Prodigu

Stage 2
 
Prodigu's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 31
Default Re: Mercedes c200 audio tuning

gata mam hotarat incep cu un sub si un aplificator apoi mai vedem... sper ca nu deranjez pe nimeni daca descriu modelel alese:
-Subwoofer: Magnat Charger 230 (800 RON TVA inclus)
* subwoofer bandpass cu 2 difuzoare 12"
* diametrul difuzorului: 30cm
* putere RMS: 800W
* putere Max: 1600W
* impedanta: 2 x 4 Ohmi
* SPL: 94dB
* raspuns in frecventa: 20 - 500Hz
* dimensiuni: 830 x 830 x 390mm
* LED-uri cu lumina albastra

-Amplificator Magnat RX Mono (660 RON TVA inclus)
* amplificator auto mono
* putere
o 4 ohmi: 1 x 500W RMS (1 x 1000W max)
o 2 ohmi: 1 x 700W RMS (1 x 1400W max)
o 1 ohm: 1 x 1000W RMS (1 x 2000W max)
* Raspuns in frecventa 5 - 250 Hz
* THD < 0,05 % (1 kHz)
* filtru LPF variabil 40-250 Hz, 12 dB
* filtru subsonic variabil 10-40 Hz, 12 dB
* Bass boost variabil 0-15 dB la 45 Hz
* dimensiuni: 450 x 50 x 261 mm
* intrari / iesiri RCA aurite
* control volum remote (telecomanda pe fir)

Am auzit numa de bine in legatura cu produsele Magnat si relativ acceptabil pretzu. sper sa am aparatura intro luna, P.S. revin
Prodigu is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 10:53   #7
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Mercedes c200 audio tuning

te-ai gafat cu firme de 2 lei ,magnat ,audison si alte abureli.esti intepat de cei care iti fac capul mare si care au puterea de convigere mare sa isi vanda marfa.o sa scoata magnatul ala 800 rms cand o zbura porcul.am stat in dacie cu un pionner de 450 w rms si iti garantez ca tremurau scaunele sub fund,aproape ca se desprindea luneta iar in retrovizoare nu aveai ce sa vezi din cauza vibratiilor
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 12:41   #8
Prodigu

Stage 2
 
Prodigu's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 31
Default Re: Mercedes c200 audio tuning

ok o sa iau in considerare ce zici u, da totusi 800w rms is 800 + un amplificator calumea nare dece sa nu scoata apropo caunt un amplificator de 1000w rms pe 1 canal in 4 Ohm imi recomanzi ceva sub 15mil ?
Prodigu is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 13:01   #9
Prodigu

Stage 2
 
Prodigu's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 31
Default Re: Mercedes c200 audio tuning

sau in 2 canale !
Prodigu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -