Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-09, 17:54   #1
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Proceed

lui proceed i-ar prinde foarte mult bine un motor turbo, ceva in gen GTC 1.6 turbo. Din pacate , asa cum un kit de tuning exterior de fabrica (pt ceed e disponibil) se lasa asteptat, un avans in privinta motoarelor probabil ca va dura cativa ani. momentan anul asta strang bani (~1000 de euro) pt kitul asta http://www.coastadeest.ro/detalii_bo...?idprodus=1537, si sper ca anul viitor pe vremea asta sa incep pregatirile pentru montarea unui sistem turbo. momentan am aproape toti bani pt kit stransi, ramane ca pe parcursul anului sa imi reduc cheltuielile si poate voi avea stransi la inceputul anului viitor aprox 2500 de euro. luand in calcul toate investitiile, de la sistem in sine pana la dotarile auxiliare, (remapare, evacuare, filtru sport, manopera, etc), oare 2500 imi vor fii de ajuns pt un kit bun? si care ar fii acela? pot ajunge la cei 180 de cai ai motorului de GTC? sau mai degraba undeva la 160?
what'ya think?
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG

Last edited by Lecca; 10-02-09 at 17:56.
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 07:49   #2
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Proceed

pistaonele + bielele + setul de garnituri necesare deschiderii motorului te vor costa in jur de 1200 euro (asta daca le gasesti).
o turbina decenta in jur de 800-1000 euro.
restul partilor necesare (injectoare, galerie custom, intercooler, regulator de presiune, boost controller, pompa de benzina) - aprox 1000 euro.
Softul va fi cam 500-600 euro un piggy bag sau 1000-1200 euro un stand alone.

plus manopera...care la anvergura asta osa fie ceva...

cred ca mai bine vinzi ceed-ul si iei un gtc
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms
elspa is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 07:52   #3
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Proceed

yeah, m-am gandit la posibilitatea asta foarte serios chiar... dar stii cum e, cand ai ceva si iti place totusi, vrei sa vezi pana unde poti sa mergi cu acel lucru...
deci mai realist ar fii undeva la 4000 de euro sau chiar over that?
fuck... tre sa fac rost de cascaval serios
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 09:52   #4
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Proceed

4000 ar fi o suma cinstita...problema e undefaci, cu cine, cat de fiabila va mai fi masina, daca va fi in continuare street usable si asa mai departe.
elspa is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 10:34   #5
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Proceed

that's the whole point. vreau sa ma folosesc de ea on daily basis, d'asta as vrea ca lucrul sa fie bun facut, chiar daca e mai scump. ceea ce vreau sa stiu este pana unde pot sa ajung cu puterea pe un cvvt de 1.6 126 de cai , cu schimbarile de rigoare, fara sa ii afectez in mare masura fiabilitatea.
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 13:57   #6
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Proceed

parerea mea ca nu o sa poti face o conversie turbo pe motorul ala si sa mergi apoi cu ea la piata....
elspa is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 23:41   #7
sezione91_blue
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 977
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Proceed

si mie imi place la nebunie pro_ceed insa costurile pentru un tuning serios sunt mult mai mari fata de un GTC sau altele. Pacat. E o masina superba. Bafta
sezione91_blue is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -