Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 10-04-08, 01:40   #16
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Turbo Blanket - util sau sinucidere?

Revin cu noi idei. Se pare ca atunci cand am deschis topicul s-a produs oarecare confuzie, publicul a inteles ca vorbesc de un manson izolant pentru intregul turbo.

Quote:
Originally Posted by Georgekey
Cu chestia asta nu opresti trasmiterea temperaturi la compresor in nici un caz ,dar dinpotriva se mareste petruca nu are pe unde sa scape si radiaza exact pe compresor
Dupa cum se vede si din poza atasata, ideea era de a folosi un manson izolant pentru turbina, separand-o de compresor si de "cartusul" central in care se afla arborele, pentru motivele mai sus mentionate (eventual si downpipe-ul ar trebui imbracat in fibra de sticla izolanta pentru a mentine temperatura gazelor de evacuare si a la face sa-si pastreze viteza de expansiune)

Pe alte forumuri au pomenit de riscul de a impiedica turbina sa se raceasca prin radiatie, care ar rezulta in craparea carcasei turbinei dupa un timp

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 01:56   #17
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Turbo Blanket - util sau sinucidere?

Nu pot sa repet numai ce am mai spus acum cateva posturi.
Daca in jurul evacuarii ai ceva ce poate topii pune, daca nu lasa ca face mai mult rau decat bine.
Eu inca nu am intalnit pe nimani care sa puna izolare petnur a nu lasa gezele de evacuare sa raceasca, numai la motorsport, unde nu conteaza cat tin piesele. De ce? Din cauza ca chiulasa va fi mult mia calda, la fel si turboul, deci viata lor se scurteste. Decide, eventaula paguba pe lung termen 1-2000 E pentru izolarea respectiva ce aduce max 2 cai...
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 21:13   #18
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Turbo Blanket - util sau sinucidere?

temperatura sub capota nu conteaza?
o galerie turbo evacuare izolate fazta de unele neizolate vor creste temp sub capota, destul de mult mai ales in cazurile in care se ruelaza la turatii mari cu viteza mica
200SX is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 22:49   #19
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Turbo Blanket - util sau sinucidere?

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
temperatura sub capota nu conteaza?
o galerie turbo evacuare izolate fazta de unele neizolate vor creste temp sub capota, destul de mult mai ales in cazurile in care se ruelaza la turatii mari cu viteza mica
Poate vrei sa spui invers

1. tubulatura de evacuare izolata cu fibra de sticla -> suprafata ei e rece, uneori chiar poti pune mana pe ea, gazele de evacuare in schimb nu pierd din caldura, raman la 700-900 de grade (si "coc" metalul sau il decalesc)

2. tubulatura neizolata -> preia din caldura gazelor fierbinti care trec prin ea si o radiaza in compartimentul motor

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 03:27   #20
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Turbo Blanket - util sau sinucidere?

da am scris eu in graba... alea neizolate fac sa fie temp sub capota mai mare
200SX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -