Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-10, 00:43   #31
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: Carti tuning

Quote:
Originally Posted by bv 18 wlf View Post
sal baieti!
bine v-am gasit.sunt nou nout in grup asa ca nu stiu prea tare ce si cum.... am un golf3 1.8 abs si tare ma mai intereseaza daca pot face rost de un kit turbo pt el! nu mai vrea sa alerge din 90 de caluti!!! i-l iubesc rau si vreau sa-i satisfac dorinta! mecanic ma pricep un pic da daca are legatura cu electronica....nu prea! de unde i-l iau si cam cat?
ai gresit locul unde sa pui intrebarea asta. uita-te la sectiunea/sectiunile special create pentru asta (cred ca ai putea intra la VW grup. si plus ca intrebari de genu' au fost puse de multi utilizatori, daca vei cauta, vei gasi. )
__________________
Rapin' on...
valy91 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 16:47   #32
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Carti tuning

amandoua mi s-au parut mai mult decat interesante
Attached Files
File Type: pdf TurboSizing_1_.pdf (1.36 MB, 187 views)
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 16:56   #33
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Carti tuning

a doua se numeste Modern engine tuning scrisa de A. Graham Bell.......din pacate nici arhivata nu am putut sa o uploadez
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 13:18   #34
bv 18 wlf

Stage 1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 12
Default Re: Carti tuning

multumesc de raspunsuri baieti
bv 18 wlf is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 08:25   #35
vec

Stage 5
 
vec's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 427
Default Re: Carti tuning

Quote:
Originally Posted by X-Ray-Eyes View Post
O \" biblie\" in Romania in priviinta motoarelor Turbo este Andrei UGA !!! Si nu numai in priviinta motoarelor ...
Daca nu va merge netul bine si aveti o problema cu Downloadul celor 50 Mb, incercati sa-l contactati ! Este un super baiat ... si stie mai mult decat inginerii aia de la Cernavoda ...

P.S. : Nice pics under ...
linisteste-te....calmeaza-te
vec is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 19:58   #36
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Carti tuning

Quote:
Originally Posted by bv 18 wlf View Post
sal baieti!
bine v-am gasit.sunt nou nout in grup asa ca nu stiu prea tare ce si cum.... am un golf3 1.8 abs si tare ma mai intereseaza daca pot face rost de un kit turbo pt el! nu mai vrea sa alerge din 90 de caluti!!! i-l iubesc rau si vreau sa-i satisfac dorinta! mecanic ma pricep un pic da daca are legatura cu electronica....nu prea! de unde i-l iau si cam cat?
Man, un sfat prietenesc, decat sa pui turbo pe 1.8 si sa ajungi la niste sume de speriat mai bine pune un 2.0 16v (150 CP) sau ia un motor 2.8 sau 2.9 VR6 (174 si respectiv 192 CP) si joaca-te cu ala. Oricum astea trag mult mai tare decat 1.8.
E doar un sfat.
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: donu_vr6@yahoo.com
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 23:21   #37
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Carti tuning

Quote:
Originally Posted by DONU' View Post
Man, un sfat prietenesc, decat sa pui turbo pe 1.8 si sa ajungi la niste sume de speriat mai bine pune un 2.0 16v (150 CP) sau ia un motor 2.8 sau 2.9 VR6 (174 si respectiv 192 CP) si joaca-te cu ala. Oricum astea trag mult mai tare decat 1.8.
E doar un sfat.
exact asta vroiam sa scriu si eu )

+1
desi...eu as merge mai degraba pe 2.0 16v de gti. Pe aria dedicata VW a forumului il gasesti pe un baiat specializat pe golf3...dezmembrari adica. Are de vanzare cam orice motor pus pe g3, inclusiv 2.0 16v si cutii si tot ce vrei tu. Nu are preturi mari...si daca te pricepi sa te uiti, poate dai peste un motor in mintile lui, fara sa mai trebuiasca sa bagi bani in el.

in orice caz, cu 1500 eur iei motor 2.0 16v de gti + cutie + ce mai trebuie si il si aduci in mintile lui daca nu e. cu 1500 eur nu pui turbo, sau pui o minciuna cu piese sh si alte nebunii, si nu ai sanse sa te apropii de 2.0 16v ca performanta, sau daca te apropii iti crapa motorul in scurt timp sau vreo piesa.

cheers !
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 17-10-11, 13:25   #38
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Carti tuning

new holland t 4050F, 2010. nu de tuning...
manual de intretinere! nu gasesc pe nicaieri

multumesc frumos.
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 02-05-14, 11:16   #39
turbogeek

Stage 1
 
Join Date: May 2014
Posts: 10
Post Re: Carti tuning

si asta e foarte interesanta, mai ales ca e scrisa de Jeff Harman

http://books.google.ro/books/about/T...d=SvG0gq4DxecC
turbogeek is offline   Reply With Quote
Old 25-04-15, 23:40   #40
Nel Biggson
Opel Driver

Stage 5
 
Nel Biggson's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 338
Member of:
[Opel]
Default Re: Carti tuning

Marti pe 28 apr 2015 iese de la tipar cartea "Tuning Auto-Cum sa-ti modifici masina cu bani putini". Cred ca e prima carte despre acest subiect din Romania.

Subiectul principal este despre cum sa-ti modifici masina din punct de vedere al puterii, tinutei de drum si aspectului, fara sa cheltuisti o avere.

Contine secrete dezvaluite de campionii Lucien Hora, Vali Porcisteanu si Sorin Ene. Theodore Perimenis de la Exelixis ofera sfaturi pretioase, la fel si Willi Nicolae de la circuitul Motorpark de la Adancata. Pentru comenzi intrati pe olx sau pe pagina de facebook Gotuning.

Intrati acum pe facebook pe pag Gotuning ca sa participati la un concurs cu 5 carti gratis premiu. Marti e ultima zi de participare.

La primele 100 de carti comandate, din partea www.4tuning.ro si www.algernon.ro primiti cadou un sticker 4tuning.

Postez aici cuprinsul final ca sa va faceti o idee de subiectele din carte.

Cuprins

Despre mine .................................................. ....................................7
De ce am scris aceasta carte? .................................................. .......11
Cap. 1 Planificarea modificarilor .................................................. ....13
Cap. 2 Cum modifici un motor? .................................................. .....15
Cap. 3 Construieste un sistem de admisie performant ...................17
Cap. 4 Filtre de aer sport: Da sau Nu? ............................................20
Cap. 5 Intretinerea filtrelor sport .................................................. ..23
Cap. 6 Cum sa maresti clapeta de acceleratie ................................24
Cap. 7 Modificarea galeriei de admisie ............................................28
Cap. 8 Cum sa construiesti un plenum ............................................29
Cap. 9 Cum montezi clapete de motocicleta ...................................37
Cap. 10 Cum faci trompete pentru ITB-uri .......................................45
Cap. 11 Cum sa faci o garnitura termoizolanta ...............................48
Cap. 12 Portarea chiulasei .................................................. ............50
Cap. 13 Cum maresti raportul de compresie ...................................53
Cap. 14 Cum maresti cilindreea motorului .......................................60
Cap. 15 Cum alegi axe cu came mai agresive .................................64
Cap. 16 Cum montezi axe cu came mai agresive ............................69
Cap. 17 Calibrarea arcurilor de supapa...........................................7 1
Cap. 18 Masurarea tolerantei dintre supape si piston ....................73
Cap. 19 Cum faci buzunare in pistoane ..........................................74
Cap. 20 Cum sa faci pinioane de distributie reglabile .....................75
Cap. 21 Cum sa calculezi capacitatea injectoarelor ........................79
Cap. 22 Cum sa faci regulator de benzina reglabil ..........................84
Cap. 23 Despre bujii .................................................. .....................88
Cap. 24 Eliminarea restrictiilor pe evacuare ..................................100
Cap. 25 Chip tuning, remapare, stand alone ................................103
Cap. 26 Imbunatatirea sistemului de franare ...............................106
Cap. 27 Usurarea masinii........................................... ....................114
Cap. 28 Reducerea maselor aflate in miscare de rotatie ...............119
Cap. 29 Despre jante si anvelope .................................................. .24
Cap. 30 Tuning, styling si bun gust ...............................................129
Cap. 31 Prepararea masinilor pentru competitii ............................140
Interviu 11 Intrebari pentru Lucien Hora ......................................151
Interviu 11 Intrebari pentru Vali Porcisteanu ................................160
Interviu 11 Intrebari pentru Sorin Ene ..........................................163
Bibliografie .................................................. ..................................172
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Coperta Tuning Auto Final.jpg
Views:	107
Size:	851.9 KB
ID:	3093281  
__________________

Reparatii fisuri parbrize in Brailahttps://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...ml#post5007594
Polish faruri in Brailahttps://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...la-oferta.html
Nel Biggson is offline   Reply With Quote
Old 26-05-15, 13:04   #41
Victor Lazea
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Victor Lazea's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Thumbs up Re: Carti tuning

Quote:
Originally Posted by Nel Biggson View Post
Marti pe 28 apr 2015 iese de la tipar cartea "Tuning Auto-Cum sa-ti modifici masina cu bani putini". Cred ca e prima carte despre acest subiect din Romania.

Subiectul principal este despre cum sa-ti modifici masina din punct de vedere al puterii, tinutei de drum si aspectului, fara sa cheltuisti o avere.

Contine secrete dezvaluite de campionii Lucien Hora, Vali Porcisteanu si Sorin Ene. Theodore Perimenis de la Exelixis ofera sfaturi pretioase, la fel si Willi Nicolae de la circuitul Motorpark de la Adancata. Pentru comenzi intrati pe olx sau pe pagina de facebook Gotuning.

Intrati acum pe facebook pe pag Gotuning ca sa participati la un concurs cu 5 carti gratis premiu. Marti e ultima zi de participare.

La primele 100 de carti comandate, din partea www.4tuning.ro si www.algernon.ro primiti cadou un sticker 4tuning.

Postez aici cuprinsul final ca sa va faceti o idee de subiectele din carte.

Cuprins

Despre mine .................................................. ....................................7
De ce am scris aceasta carte? .................................................. .......11
Cap. 1 Planificarea modificarilor .................................................. ....13
Cap. 2 Cum modifici un motor? .................................................. .....15
Cap. 3 Construieste un sistem de admisie performant ...................17
Cap. 4 Filtre de aer sport: Da sau Nu? ............................................20
Cap. 5 Intretinerea filtrelor sport .................................................. ..23
Cap. 6 Cum sa maresti clapeta de acceleratie ................................24
Cap. 7 Modificarea galeriei de admisie ............................................28
Cap. 8 Cum sa construiesti un plenum ............................................29
Cap. 9 Cum montezi clapete de motocicleta ...................................37
Cap. 10 Cum faci trompete pentru ITB-uri .......................................45
Cap. 11 Cum sa faci o garnitura termoizolanta ...............................48
Cap. 12 Portarea chiulasei .................................................. ............50
Cap. 13 Cum maresti raportul de compresie ...................................53
Cap. 14 Cum maresti cilindreea motorului .......................................60
Cap. 15 Cum alegi axe cu came mai agresive .................................64
Cap. 16 Cum montezi axe cu came mai agresive ............................69
Cap. 17 Calibrarea arcurilor de supapa...........................................7 1
Cap. 18 Masurarea tolerantei dintre supape si piston ....................73
Cap. 19 Cum faci buzunare in pistoane ..........................................74
Cap. 20 Cum sa faci pinioane de distributie reglabile .....................75
Cap. 21 Cum sa calculezi capacitatea injectoarelor ........................79
Cap. 22 Cum sa faci regulator de benzina reglabil ..........................84
Cap. 23 Despre bujii .................................................. .....................88
Cap. 24 Eliminarea restrictiilor pe evacuare ..................................100
Cap. 25 Chip tuning, remapare, stand alone ................................103
Cap. 26 Imbunatatirea sistemului de franare ...............................106
Cap. 27 Usurarea masinii........................................... ....................114
Cap. 28 Reducerea maselor aflate in miscare de rotatie ...............119
Cap. 29 Despre jante si anvelope .................................................. .24
Cap. 30 Tuning, styling si bun gust ...............................................129
Cap. 31 Prepararea masinilor pentru competitii ............................140
Interviu 11 Intrebari pentru Lucien Hora ......................................151
Interviu 11 Intrebari pentru Vali Porcisteanu ................................160
Interviu 11 Intrebari pentru Sorin Ene ..........................................163
Bibliografie .................................................. ..................................172
Salut,

Ai idee cumva de unde pot achizitiona cartea asta in Bucuresti ( vreo librarie,chiosc,etc ) ? Pare interesanta si mi-ar placea sa o citesc pe indelete.
Victor Lazea is offline   Reply With Quote
Old 26-05-15, 23:39   #42
Nel Biggson
Opel Driver

Stage 5
 
Nel Biggson's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 338
Member of:
[Opel]
Default Re: Carti tuning

Salut, se gaseste la Dacia Shop, au magazin in Bucuresti, nu stiu exact adresa dar intra la ei pe site http://www.daciashop.ro/carte-tuning-auto.

Sau o cauti pe net si o comanzi.
Nel Biggson is offline   Reply With Quote
Old 27-05-15, 09:04   #43
Victor Lazea
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Victor Lazea's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Talking Re: Carti tuning

Am comandat pe Dacia Shop. Merci
Victor Lazea is offline   Reply With Quote
Old 04-08-15, 12:00   #44
NoisyGarage

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 566
Post Re: Carti tuning

salut,as avea si eu o intrebare,exista vreo carte care dezbate amanuntit bi-turbo normal cat si variante secventiala,multumesc anticipat
NoisyGarage is offline   Reply With Quote
Old 20-08-15, 13:17   #45
Victor Lazea
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Victor Lazea's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Exclamation Re: Carti tuning

Quote:
Originally Posted by NoisyGarage View Post
salut,as avea si eu o intrebare,exista vreo carte care dezbate amanuntit bi-turbo normal cat si variante secventiala,multumesc anticipat
Eu am cateva carti de genul,insa sunt specializate pe anumite modele de masina...este insa posibil sa existe si ceva generalizat de unde sa poti extrage ce te intereseaza. Daca imi spui ce anume te intereseaza ma pot interesa si sa iti trimit scanat pe mail.

Incearca sa cauti si pe net sa vezi daca reusesti sa gasesti ceva in format PDF sau macar titlurile si autorii ca sa poti sa le cauti pe la librarii/anticariate.

Numai bine
__________________
Victor Lazea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -