Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 13-08-07, 11:14   #31
s3by
Midnight Racers Member

Stage 5
 
s3by's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 334
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[RENAULT]
Exclamation Re: kerosene

Povesti...puneti kerosen si nu va fii nici o diferenta,lucru testat !Va merge mai prost masina...a fost testat,si nu de mine sau voi e testat de oameni de stiinta,oameni din lumea curselor(nascar,formula 1 etc),cautati pe net,uitati-va pe Discovery...
__________________
"There is no replacement for displacement"





|Fiesta RS TURBO|by AS Tuning
Renault Clio Sport 172 Under construction

VAND JANTE PT FORD( 4X108 ) AZEV A
s3by is offline  
Old 13-08-07, 17:12   #32
silentBMW

Stage 3
 
silentBMW's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 133
Default Re: kerosene

dap...mai bine va bagati adezivi ca sa va creasca cifra octanica...si tot merge masina mai bine ca si cu kerosen:P
silentBMW is offline  
Old 13-08-07, 20:15   #33
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: kerosene

hmmm, se abereaza maxim, intr-un motor cu cilindru nu are explozie datorita gradului de comprimare mare necesar aprinderii, kerosenul se foloseste in motoare turboreactor (sau turboprop care e derivat din ala) adica turbina cu gaze ... acest combustibil se confunda din ce vad cu benzina de aviatie folosita la avioanele cu elice actionate de piston care da , are o cifra octanica mare si folosita 100% intr-un motor stock il prajeste extrem de repede ....
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline  
Old 13-08-07, 21:30   #34
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: kerosene

Quote:
Originally Posted by silentBMW View Post
dap...mai bine va bagati adezivi ca sa va creasca cifra octanica...si tot merge masina mai bine ca si cu kerosen:P
da da adezivi
sa iti dau sa pui niste prenandez in rezervor
Nemilosu is offline  
Old 14-08-07, 08:38   #35
s3by
Midnight Racers Member

Stage 5
 
s3by's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 334
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[RENAULT]
Default Re: kerosene

Poate "aditivi" nu "ADEZIVI" ) , pt cine a avut okazia sa vada kerosen , acesta este gras,e uleios si depinde foarte mult de raportul de comprimare al motorului din cate stiu eu ...oricum un lucru e cert...asa credeam si eu la inceput ca daca voi pune kerosen voi "zbura" cu masina si nu a fost deloc asa...lucru probat de mine,dar fiind din ploiesti,aici fiind un institut de cercetare petrochimica,iar tata fiind inspector in cadrul acestui institut am avut acces la diferite benzine si aditivi(benzina de curse etc) cu cifra octanica cat de cat mare...aaaa si inca ceva...benzina Carerra 100 de la OMV sau 98 de la rompetrol sau 99+ parca e la petrom nu au mai mult de 95 cifra octanica,lucru vazut de mine pe motorul de test de c/o de la Institut...vretzi sa zburati cu masina,bun.ALCOOL PUR,nu alimentar,nu medicinal,faceti o combinatie la 20 l de benzina ,puneti 1 litru 2 de alcool.Nu garantez nimic,e o vorba pe care am auzit-o la cineva...
s3by is offline  
Old 14-08-07, 16:02   #36
gavrila

Stage 3
 
gavrila's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 127
Default Re: kerosene

io nu mai zic nimic referitor la kerosen...pana nu incerc nu cred nimic...fiecare are varinta lui...toti se dau inteligenti cu date stiintzificobucale...incercam si gata....
gavrila is offline  
Old 15-08-07, 11:00   #37
s3by
Midnight Racers Member

Stage 5
 
s3by's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 334
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[RENAULT]
Wink Re: kerosene

Quote:
Originally Posted by gavrila View Post
kerosene incercat pe o lada 1500 ! a mers 100 m ....pt ca ii era frica.....mai ales dupa ce a vazut ce forta are masina
Pai nu vezi ce ai scris in primul tau mesaj?Ca ai fi vazut sau incercat?Sau ai uitat...eu am incercat dupa cum am spus mai sus si nu ma dau rotund dar nu merge bine si daca te documentezi ai sa vezi si tu ca teoretic nu va functiona...practic nici atat !
s3by is offline  
Old 15-08-07, 13:13   #38
gavrila

Stage 3
 
gavrila's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 127
Default Re: kerosene

sebi....n`am zis ca am incercat io....chestia asta a fost facuta de un vecin de al meu....nici n`am stat in masina....deci nu stiu ce magie a facut kerosenu... da ala zice ca rupea masina...pm...
__________________
uite frana....nu e frana....
gavrila is offline  
Old 22-10-07, 01:59   #39
Hooliganu`#1

Stage 5
 
Hooliganu`#1's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 535
Member of:
[Midnight Racers]
Cool Re: kerosene

Ma minunez cat am citit doar pe prima pagina despre Kerosen de la "cunoscatori", mai ales aia cu incalzitul kerosenului in rezervor a fost criminala... ) in fine, eu am bagat kerosen in Dacie si se simte diferenta...acum e o mica chestie...cantitatea ! Multi ziceau ca sa pui o seringa la un plin...altii ca sa pui jumi-juma...eu am pus cam o sticla de juma de l la un rezervor, sau cam la juma' de rezervor si se simte ca trage...nu e racheta, dar oricum...trage,chiar de la viteze mari, cum o calci, trage(de exemplu eram pe A2 spre mare si eram cu niste tov si la 160 km/h,mi-au zis si eu ca aveau masini straine si le mergea bine vitezometru,o calcam si plecam imediat de langa ei...nu le venea sa creada, cum nici mie...oricum, a luat masina peste 165...nu mai zic ca aia cu bmw-uri si straineze innebuneau cand vedeam cum mergea masina ... ...am mai auzit de la cineva ca, kerosenul, nu s-ar amesteca cu benzina, ceea ce eu nu prea cred, kit ca n-am facut testul, dar...mi-e greu sa cred, pentru ca , probabil, s-ar duce motorul imediat daca-l lasi doar pe kerosen...oricum, dupa mine, merita 100% sa alergui cu kerosen... acum vedeti cu cantiatea, si daca stiti careva cam ce si cum...poate ziceti aici...dar v-am zis, cred ca 0.5 l de kerosen la macar 25-30 l benzina e perfect...si fara riscuri... P.S. Daca stiti careva de unde se mai poate cumpara...cativa litri macar, v-as fi recunoscator daca mi-ati zice... 'cause I like 2 fly low... )
__________________
Bling bling...money ain`t a fuckin` thing...but 4 u is everything... !
Meine Ehre heißt Treue !!!
Hooliganu`#1 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -