Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-15, 20:13   #1
Dane'z

Stage 3
 
Dane'z's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 127
Default Probleme turbo reconditionat

Daca imi poate spune cineva ce se intampla raman dator si dau o lada de bere, problema este urmatoarea:
Masina- megane 1.5dci 106cp (geometrie variabila)
Turbina-reconditionata complet inclusiv geometria variabila (cea veche era blocata de calamina si avea putin de joc in ax)
Spalat intercooler curatat tot ce inseamna furtunas/teava etc schimbat filtre+ulei
Montat turbina reconditionata si surpriza fluiera dar nu fluierat de uzura unul foarte puternic si ascutit, dat admisie jos intra ulei in turbina gramada si zbura in toate partile a intrat si la geometria variabila si nu are voie (din cate au spus cei care au reconditionato)
Dat jos turbina iar, desfacuta curatata de ulei schimbat 2 piulite intre ele pusa pe aparat de testat la 145.000 turatii de 10 ori sa probat nu scapa gram de ulei si nu fluiera luni urmeaza sa ajung iar la service pentru montare
In turbina veche nu intra ulei spre geometrie sau unde nu are voie(deci nu cred ca este de la masina)
In plus cei de la reprezentanta au verificat de 2 ori tot baie ulei pompa ulei furtunase tevaraie absolut tot masina este ok si toti de acolo garanteaza asta ( inclusiv directorul)
Daca se pricepe cineva si ma poate lamuri ce mi-a scapat de turbina se inunda de ulei chiar si acolo unde nu ar trebuii sa intre el tot intra raman bun de plata.
__________________
Dane'z is offline   Reply With Quote
Old 19-03-15, 19:16   #2
Dane'z

Stage 3
 
Dane'z's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 127
Default Re: Probleme turbo reconditionat

Rezolvat cu o turbina noua, cea reconditionata era praf.
Dane'z is offline   Reply With Quote
Old 13-04-15, 10:12   #3
shappat

Stock
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 1
Default Re: Probleme turbo reconditionat

Dat jos turbina iar, desfacuta curatata de ulei schimbat 2 piulite intre ele pusa pe aparat de testat la 145.000 turatii de 10 ori sa probat nu scapa gram de ulei si nu fluiera luni urmeaza sa ajung iar la service pentru montare
shappat is offline   Reply With Quote
Old 07-05-15, 10:36   #4
turboserv

Stock
 
turboserv's Avatar
 
Join Date: May 2014
Posts: 3
Default Re: Probleme turbo reconditionat

Salut, am citit mai sus si pare o problema nu chiar usoara.
Ai verificat presiunea de ulei ?
- Presiunea de ulei trebuie sa fie 1,2 in relantii si peste 3,0 in turatii.
Ai grija cine-ti ia presiunea de ulei, ca se ia cu un "manometru DRAPER", direct pe sonda de ulei, nu cum folosesc mai multe service-uri acele manometre de tractor, de le da presiune 12,15,20 ... .
- Ca ulei iti recomand: mobil,castrol, motul (NU ELF)
p.s: acest ulei ELF, are compusi in el care se coaguleaza in interiorul turbosuflantei si infunde lagarele de ungere.
- Uleiul care-l vezi pe turbo pe capacul de aluminiu sau pe compresor, vine de la epurator.
- Grija mare sa nu ai pierderi pe la vrun furtun,garnitura,surub slab etc...
- Daca esti din bucuresti, treci pe la noi pe la service sa vedem care-i problema ta, nu te costa absolut nimic.
turboserv is offline   Reply With Quote
Old 07-05-15, 16:45   #5
Dane'z

Stage 3
 
Dane'z's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 127
Default Re: Probleme turbo reconditionat

Salut turboserv, masina a fost verificata foarte atent, problema era din turbina cum avea carcasele pe ea facea zgomot si scuipa ulei pe toate partile, castrol magnatec am pus ca ulei, am cumparat turbina noua si a functionat impecabil apoi, multumesc frumos.
Dane'z is offline   Reply With Quote
Old 02-06-15, 08:59   #6
turboserv

Stock
 
turboserv's Avatar
 
Join Date: May 2014
Posts: 3
Default Re: Probleme turbo reconditionat

Quote:
Originally Posted by Dane'z View Post
Salut turboserv, masina a fost verificata foarte atent, problema era din turbina cum avea carcasele pe ea facea zgomot si scuipa ulei pe toate partile, castrol magnatec am pus ca ulei, am cumparat turbina noua si a functionat impecabil apoi, multumesc frumos.
Cu mare placere, daca mai intervine probleme, sunt aici
O zi frumoasa
turboserv is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -