Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-11, 23:24   #1
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default turbo geometri fixa.ajutor

vreau sa imi schimb turbina stok de pe un motor de 1.6 turbo diesel cu una mai marisoara tot cu geometrie fixa.Nu stiu cum sa caut pe net si m-am gandit ca sa postez pe forum astept raspunsuri.
__________________
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 00:01   #2
Yo87_xXx

Stage 5
 
Yo87_xXx's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 417
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

model masina, motorizare, eventual model turbina....
Yo87_xXx is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 14:41   #3
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

Peugeot 207 1.6 hdi de 90 cp an 06 si acun am un soft facut am 110 cp.turbina mea nu stiu exact ce model e stiu doar ca e garret.ma gandeam ca s-ar potrivi una de o octavia 1.9 90 cp are turbo cu geometrie fixa dar cred ca rezista la presiune mai mare nu?
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 23:53   #4
Yo87_xXx

Stage 5
 
Yo87_xXx's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 417
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

pai nu stiu cat rezista....de obicei cam cat scoti din soft...mai poti stoarce putin dupa, dar se duce spre limite. bine astea sunt doar vorbe, trebuie vazut si vorbit concret. model de turbo, prsiunea la care lucreaza, unde e limita, si daca zici ca e geometrie fixa e destul de bine, gasesti mai usor si mai ieftin turbina.
dar trebuie sa stii ce vrei sa faci, care e targetul de putere, sa fi pregatit pt modificare, adaptari, si cineva sa iti faca un soft bun la urma.
cea de pe octavia de 90 cai depinde, nu stiu despre ce serie de motor vorbesti, respectiv turbina, daca e geometrie fixa pe ea, da merge normal cu adaptari, ca sunt slabe sansele sa dea la flansa si la pozitionare.
dar daca are tot 90cp, e cam clar ca are turbina pentru puterea respectiva, deci nu prea cred ca o sa duca mai mult, sau mult mai mult decat a ta.
asa ca...ai nevoie de ceva mai mare. trebuie sa te informezi, si sa te gandesti ce vrei sa obtii si cati bani vrei sa investesti
Yo87_xXx is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 00:14   #5
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

am inteles...ideea e ca nu vroiam ceva spectaculos sa scot cu o tubina mai mare de aceea nici nu am un target anume.planul meu e sa gasesc o turbina care sa im creasca performantele (dar sa nu strice interne etc) la un pret de second hand adica la vreo 300 euro ...(gasisem un garrett gt20 dupa un a6 2.5tdi la 250euro) si pe langa turbo un intercooler mai marisor evident + furtunurile respective iar la sfarsit un soft nou.dupa calculele mele m-a ajunge cca 700 max 800 euro.am deschis acest thread pentru a afla care turbina are valorile sau ....lucreaza ca a mea numai ca la un nivel mai inalt pentru a mari puterea.multumesc pentru raspuns
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 15:11   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

Din teorie e greu sa obtii rezultate
turbina aia daca era in mintile ei ar fi fost un punct de plecare pentru putere mai mare
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 16:50   #7
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

Despre care turbina zici ca era un punct bun de plecare?
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 17:37   #8
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

gt20-ul ala
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 18:56   #9
Yo87_xXx

Stage 5
 
Yo87_xXx's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 417
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

pune mana pe ea daca ai posibilitatea....si e in stare ok bineinteles.
Yo87_xXx is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 19:44   #10
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

Puneam de mult mana pe ea numai ca gt20-ul acela e cu geometrie variabila ,iar eu am turbina cu geometrie fixa pe masina si pentru trecerea la geometrie fixa la cea variabila necesita schimbarea calculatorului(ECU) ceea ce nu se merita pretul unu ECU bun pecand de la 2500euro.Nu stie nimeni o masina turbo diesel cu turbo geometrie fixa de pe un motor mai mare.Stiam ceva la renalult ca unele au geometrie fixa si problema e ca nici nu gasesc pe net sau cel mai probabil nu stiu sa caut.Daca stie cineva astept cu cel mai mare drag raspuns
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 20:24   #11
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

Stiu de cel putin un motor cu injectie mecanica care a fost modificat de la turbina cu wg la turbina cu vnt si functiona foarte bine.
Sau poti cauta o turbina de benzinara
Vezi ca e un topic sticky cu turbine.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 20:59   #12
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

Alea de benzina nu stiu daca merg.Am auzit ca dupa benzina la diesel nu merg dar invers in unele cazuri da motivul nu il stiu.
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 21:27   #13
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

Benzina > Diesel, merge. Invers nu.
Cauta turbina de pe un Peugeout 405. Unele aveau T3.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 22:49   #14
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

Daca ai sa te uiti la felul cum lucreaza un vnt ai sa iti dai seama imediat ca poate fi setata in pozitie fixa(cu rezultatele care or fi) sau i se poate schimba capsula vacumatica(sau de presiune,depinde in ce fel e actionata geometria variabila) si cu mici reglaje se poate face sa lucreze pur mecanic cu rezultate zic eu acceptabile;idea de baza este ca orice turbina ai pune de pe un motor in primul rand mai mare ca al tau ,o sa-ti dea o crestere de putere,desigur cu alte setari decat ai acum;
in cazul tau vad doua solutii
1-te apuci si citesti almanahe pana esti in stare sa-ti proiectezi turbina de care ai nevoie
2-incerci pe masina ce turbina mai mare iti pica in mana,dar vezi sa nu fie de vapor
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 22:56   #15
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: turbo geometri fixa.ajutor

Si poti incepe prin a-ti monta un ceas de boost.
Eu ti-am spus de topicul sticky cu turbine sa cauti prin el ca are 15 pagini, nu sa intrebi ca sa primesti acelasi raspuns care se repeta pe toate acele pagini.

Ca sa iti fie mai simplu: cauta ce fel de turbina e pusa in motorul tau.
Cauta poze cu ea pe net.
Afla daca e prinsa cu o flansa de galeria de evacuare si eventual forma acestei flanse.Daca nu e prinsa cu flansa de galeria de evacuare pregateste o galerie identica cu a ta sa o tai sa poti suda o flansa.
bluey is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -