Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-09, 16:14   #1
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Exclamation Turbo kit ?!? Dati-mi un sfat ! (HELP)

Salutari la toata lumea ! am apelat la sfaturile voastre in trecut cu privire la montare a unui BOV pe masina mea (https://forum.4tuning.ro/15-sisteme-turbo-nos/88859-blow-off-valve-dati-sfat-help.html). Aceasta problema fiind rezolvata, recent mi-am pus in cap sa ridic puterea motorului masinii mele dar stiu ca acest lucru se poate face doar prin inlocuirea turbinei deoarece pasii preliminar fiind efectuati pot sa zic ca am trecut deja de "preludiu"
Masina mea : VW Golf IV GTI din 2001, 1.8 Turbo, 150 cp., tip motor AUM.
Din puct de vedere tehnic, pana in prezent s-a efectuat o resoftare, s-a montat un BOV de la Forge recircular, am renuntat la catalizator si am pus o finala de carbon. Puterea motorului a crescut simtitor dar vreau mai mult !
In cele de urmeaza, as dori sa achizitionez + montez un turbo kit mai performant cu tot ceea ce include acesta : injectoare, alimentare, evacuare, intercooler etc...
Dat fiind faptul ca acest tip de motor, din punct de vedere al tuningului este foarte "sensibil", deocamdata as dori sa aflu parerile voastre cu privire la locul de unde sa-mi procur aceste piese, ce anume piese sa-mi procur etc. urmarind imbunatatirea puterii motorului...
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 05:12   #2
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Turbo kit ?!? Dati-mi un sfat ! (HELP)

http://www.srz.ro/pagini/vag%2018t.html

e un a4 quattro cu un turbo kit t3/t4 montat cumparata de la noi si montat la mastertuner, face in jur de 370-400 cp, in functie de harta.

de asemenea iti pot oferi si varianta unei turbine GT28RS + galerie de fonta pentru ea cu flansa de wastegate extern la pretul de 1100 euro.
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms
elspa is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 07:22   #3
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Question Re: Turbo kit ?!? Dati-mi un sfat ! (HELP)

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
http://www.srz.ro/pagini/vag%2018t.html

e un a4 quattro cu un turbo kit t3/t4 montat cumparata de la noi si montat la mastertuner, face in jur de 370-400 cp, in functie de harta.

de asemenea iti pot oferi si varianta unei turbine GT28RS + galerie de fonta pentru ea cu flansa de wastegate extern la pretul de 1100 euro.
cateva intrebari :
1) cei 370 - 400 cp se pot scoate fara a schimba internele, ci doar prin montarea kitului t3/t4 ?
2) galeria, flansa etc.. sunt componente ale kitului sau sunt fabricate separat, adica la noi in tzara ?
3) m-ar interesa daca este un kit complet care sa nu mai necesite inlocuirea unor piese din acel kit... adica (spre exemplu), kitul t3/t4 contine BOV. Eu am deja un BOV de la Forge si nu ar fi o problema sa-l schimb ca tuningul papa banii, nu-i aduce, dar pe acest tip de motor nu se poate monta decat un anumit tip de BOV dupa cate stiu eu, cel recircular, sau poate ca la alta turbina merge si cel atmosferic.... nu stiu ... In alta ordine de idei, dau banu' => imi vin piesele (kit turbo + injectoare + admisie + evacuare etc...) => mecanicul le monteaza => ma duc la resoftare => si cu asta basta.
4) ce marca sunt aceste piese ?
5) poti factura piesele ? nu ma retrag daca nu, deci nu este un criteriu dar ar fi bine daca s-ar putea.

Iti multumesc anticipat !

P.S. dupa cum am specificat anterior, nu sar sa cumpar repede ca daca am patit-o cu BOV-ul, tre' sa am grija sporita cu kitul si chiar as dori ca acolo unde trebuie pus de calitate sa pun de calitate, unde tre' sa potriveasca la milimetru, acolo sa potriveasca la milimetru si daca dau banu' sa nu ma trezesc ca sunt la jumatatea upgrade-ului si nu am fost informat ca-mi mai lipseste ceva mic de vre-o 3000 euro ca sa scot puterea urmarita cu acel kit etc..... !

Cu deosebita stima !

Last edited by szambi77; 17-06-09 at 07:26.
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 07:59   #4
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Turbo kit ?!? Dati-mi un sfat ! (HELP)

cateva intrebari :
1) cei 370 - 400 cp se pot scoate fara a schimba internele, ci doar prin montarea kitului t3/t4 - nu, motorul rezista undeva la 250-260 cp
2) galeria, flansa etc.. sunt componente ale kitului sau sunt fabricate separat, adica la noi in tzara - nu, vin in kit, din state
3) m-ar interesa daca este un kit complet care sa nu mai necesite inlocuirea unor piese din acel kit... adica (spre exemplu), kitul t3/t4 contine BOV. Eu am deja un BOV de la Forge si nu ar fi o problema sa-l schimb ca tuningul papa banii, nu-i aduce, dar pe acest tip de motor nu se poate monta decat un anumit tip de BOV dupa cate stiu eu, cel recircular, sau poate ca la alta turbina merge si cel atmosferic.... nu stiu ... In alta ordine de idei, dau banu' => imi vin piesele (kit turbo + injectoare + admisie + evacuare etc...) => mecanicul le monteaza => ma duc la resoftare => si cu asta basta -

nu e chiar asa simplu, dar in principiu da (se mareste puterea masinii aproape dublu, nu e la fel de usor ca un schimb de ulei, dar se face). Porblema cu bov-ul se rezolva din soft, sau poti tine bov-ul tau. In orice caz nu se poate scade din kit bov-ul ca pret.

4) ce marca sunt aceste piese ?
producatorul kitului este pe site-ul nostru

5) poti factura piesele ? nu ma retrag daca nu, deci nu este un criteriu dar ar fi bine daca s-ar putea.
sigur ca putem, adaugand tva.


daca vrei mai mult de 270 cp iti trebuie pistoane + biele forjate, injectoare, pompa de benzina, prezoane de chiuloasa si soft.
pentru 250-270 cp e necesar doar kitul + soft.

ca exemplu, audi-ul respectiv a ajuns cam la 3500 euro cu tot cu unichip pentru puterea respectiva.

toate le gasesti la noi pe site sa iti faci un calcul.

potrivirea la milimetru e un vis frumos pentru dublarea puterii motorului, dar daca vrei putem aduce un kit absolut bolt on undeva la 5500 euro (fara interne si soft), pe care il poti instala tu cu mana ta.

la kitul de la noi de pe site, sunt necesare unele adaptari (minore), dar si pretul este altul, ramane la latitudinea ta ce preferi.

daca te astepti sa ai 300 cp cu 1000 euro si in cateva ore, mai bine nu te apuci de proiect.


daca vrei ceva bine ca si calitate, dar fara rezultate extraordinare (250-260 cp maxim la presiune destul de mare 1.2-1.3 bari) si potrivire rapida ar fi varianta de Garrett GT28RS+galerie.
Ti-ar mai trebui soft si poate pompa de benzina.
Pretul ar fi de 1100 euro (turbina + galerie) + 145 euro pompa de benzina + manopera + soft.
E cam cea mai ieftina varianta.

Last edited by elspa; 17-06-09 at 08:13.
elspa is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 09:23   #5
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Question Re: Turbo kit ?!? Dati-mi un sfat ! (HELP)

In orice caz nu se poate scade din kit bov-ul ca pret
Nici nu am vrut sa-l scad din pret ! era doar un exemplu de piesa care s-ar putea sa nu se potriveasca din acel kit.... Tot asa puteam sa dau exemplu si furtunele care poate nu potrivesc sau orice altceva ce nu ar potrivi ....

daca te astepti sa ai 300 cp cu 1000 euro si in cateva ore, mai bine nu te apuci de proiect.
Tocmai de aceea ma si temeam de promisiuni de cai multi cu bani putini (stiu ca este imposibil. Astea-s idei de nfs....)

Concluzia : sa inteleg ca daca iau kitul de t3/t4 (care poate ridica pana la 400cp) si il montez fara sa schimb internele, pot sa scot in urma remaparii un 250 - 260 cp. Pentru asta nu e nevoie sa schimb nimic altceva (cel putin nu mare lucru... presupun ca o pompa de benzina, un regulator de presiune etc... poate influenta o dif. de 5 - 10 c.p.). Am mai inteles ca daca in urma acestei modificari voi schimba si internele + alta remapare voi putea scoate pana la 400 c.p. CORECT ?
Daca e corect ce am scris, da-mi te rog si un pret la kitul t3/t4 ! dai si garantie ?

Multumesc anticipat !
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 10:15   #6
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Turbo kit ?!? Dati-mi un sfat ! (HELP)

CORECT
kitul are garantie 90 zile si costa 1250 euro.
Pretul e si la noi pe site.
www.srz.ro
elspa is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 11:02   #7
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: Turbo kit ?!? Dati-mi un sfat ! (HELP)

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
CORECT
kitul are garantie 90 zile si costa 1250 euro.
Pretul e si la noi pe site.
www.srz.ro
Am luat in considerare oferta ta ! In cele ce urmeaza, astept inca 1 raspuns din alta directie dupa care voi decide. Apropo, am vazut pe site si un ambreiaj + volanta usurata ce mi-au tras cu ochiul
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 16:01   #8
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Question Re: Turbo kit ?!? Dati-mi un sfat ! (HELP)

elspa > pana ma hotarasc in legatura cu kitul turbo, cum facem sa ajunga la mine urmatorul produs :Short Quick Shifter Autobahn88 1.8T Golf 4 ?
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 16:30   #9
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Turbo kit ?!? Dati-mi un sfat ! (HELP)

ai pm
elspa is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 17:59   #10
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Talking Re: Turbo kit ?!? Dati-mi un sfat ! (HELP)

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
ai pm
si tu
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 13:21   #11
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Question Re: Turbo kit ?!? Dati-mi un sfat ! (HELP)

Altcineva ? un sfat ? nimeni ?!?
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 10:32   #12
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Turbo kit ?!? Dati-mi un sfat ! (HELP)

Intervin cu o problema apropiata de a lui szambi77:

Sa zicem ca avem componentele accesorii pentru Stage 2 (intercooler, conducte siliconice, admisia deschisa, evacuare/downpipe, DV Forge etc) si turbina de serie (K03-0052) pe un motor 1.8T cod AUQ.

Este posibila montarea bolt-on a unei turbine hibrid cu carcasa de K03-0052 (turbina/compresor 44/51mm) si rotoare de K04-023 (50/56mm) si reprogramarea ECU pentru caracteristicile acestui ansamblu, pentru a obtine >250 CP?

Se stie ca exista turbine hibrid K03/K04 si ca este posibila constructia lor in unele ateliere de la noi, dar ma refer la o constructie profesionala, de catre un atelier bine echipat, capabil sa echilibreze turbine... preferabil unul aflat mai la vest de plaiurile mioritice

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -