Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Audi tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-08, 04:32   #1
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Lightbulb a4 1,9 tdi marire putere

salut am si eu un a4 1,9tdi din 2001 model popeduze cu 116cai,si as fi si eu curos daca pot fi ajutat cum ii maresc calutii la jucaria mea.Am auzit ca daca ii pun turbina de 2500 si interculer ii maresc puterea asta as fi curios in primul rand daca se poate si daca mareste cai la masina si cam cu cat,si care ar fi dezvantajele,mi-a mai zis cineva sa ii scot catalizatorul si asta stiu ca e adevarat ca mareste caii dar eu ma gandeam sa ii schimb evacuarea,sa ii pun un filtru sport,si mai am o intrebare ptr cunoscatoridaca pot sa ii modific chiulasa adica sa micsoreze caera de ardere,si dupa care resoftarea compiuterului,cam asta e planul meu sunt foarte curios daca se poate si cam care sunt dezavantajele
__________________
eu sunt genul de om parazitul tu deschizi usa eu darm zidul

CU ASTA NE VOM LAUDA IN CURAND
POSESOR DE BICICLETA CU TOATE PIESELE SHIMANO
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 12:22   #2
Alexis_turbo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 157
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

Uita de ideea cu chiuloasa si de cea cu catalizatorul! Gandeste-te ca aceste modificari o sa te salte de 3000-5000 de euro, numai intercooler + turbina (asta daca vrei calitate). Incearca un chiptuning, un filtru K&N sport (chiar e de efect). Vad ca esti din BV. Poate ne intalnim si vorbim mai multe!
Alexis_turbo is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 12:30   #3
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

pe langa turbina si intercooler si softul aferent, mai trebuie evacuarea care sa lase sa iasa ce trebuie, nu stramtorata cum o ai tu. filtrud e aer...doar daca iti doresti... ca oricumla TDI nu face big deal, decat daca chiar ii pui turbina mare.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 13:05   #4
Alexis_turbo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 157
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

Te inseli. Bora 1.9TDI ALH simte filtru K&N de nici n-am crezut! +sunetul extraordinar pentru un diesel!
Alexis_turbo is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 13:24   #5
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

asa simte si debitmetru. care in 90% din cazuri va face probleme. si stiu asta si de la altii cu 1.9TDI duse de la 130 la >220 CP.
eventual imi vei zice si ca ti-a dat cativa cai putere filtru ala, nu?

hai sa fim seriosi. e diesel. filtru ala e prea permisiv pt praful din RO si oricum, debitmetru va face tot ce stie.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 21:19   #6
Alexis_turbo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 157
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

hai sa o luam si invers. Daca scoti mufa debitmetrului, creste si mai mult puterea (simtitor doar in treptele 1 si 2 ca restu... e fleac! Doar ca se supraincinge turbo! Asta ce explicatie imi da! Nu vand filtre de aer, nu fac reclama dar ce simt spun! Si chiar recomand omului un filtru bun caci face diferenta! Parerea mea, nu ma mai contrazic, tu le sti pe ale tale, eu pe ale mele! Te salut!
Alexis_turbo is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 07:36   #7
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

Alexis pai atunci de ce nu recomanzi omului sa scoata si debitmetrul si filtrul de aer ca mai castiga cai???
Problema cu filtrul de aer sport este ca permite sa intre prea mult praf in motor ceea ce pentru debitmetrul unui diesel va fi fatal in scurt timp.
Exista si un castig de putere dar nu merita cheltuielile ulterioare.
Dupa cum zicea si Bogdan, sunt oameni care au ajuns departe cu motoare diesel si au pastrat filtrele originale.
Gabitza: poti incepe cu un chiptuning dupa care iti recomand cateva luni de acomodat cu masina pentru ca va fi cu totul alta masina dupa resoftare.
Masina ta are deja intercooler deci nu se pune neaparat problema montarii unui intercooler.
Dupa ce te inveti cu masina exista optiunea unei turbine mai mari ce te va duce la aprox 200Cp dar vei avea probleme cu : franarea masinii, cutie de viteze,ambreiaj,planetare.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 08:12   #8
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

eu am sperat ca atunci cand zice intercooler se refera la FMIC> adica frontal. sa ajute.

daca scoti mufa de la debitmetru motorul va merge prost, pt ca va lua o valoare standard, si este o bataia de joc. e un fel de TUNNING de ciorogarla. asa se face la jafurile de prin anii 60.
daca tot ai dat cateva mii de euro pe o masina, e bataia de joc sa faci asa modificari....


se supraincinge TURBO?? asta e chiar stupid...pai turbo sa raceste cu ulei si apa...asa ca ce treaba are temperatura la turbo cu valoarea de la debitemtru...

mai cauta si tu pe forum sa vezi ce zic oameni care chiar au facut ceva cu motorul de 1.9TDI. sau o sa le dau eu link sa citeasca aici, dar probabil nu vor raspudne ca stiu ca isi "racesc" tastele de pomana...ca nu ai cu cine....

filtru sport face galagie, cai fix 0, doar ajuta (nu da cai, dar ajuta fluxul de aer) atunci cand ai montant cu adevarat o turbina mai mare, o evacuare.... plus ca la cat praf e in tara asta, trebuie sa il cureti la fiecare 2-3000km.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 02:06   #9
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

deci smecheria cu chiuloasa nu merge sau ajunge prea scumpa?turbo cam ce turbo ma sfatuti sa ii pun de cat?si tre schimbat si intercoler-ul?,cutia am schimbat-o am pus una de pe una cu acelasi motor doar ca era cea de 130 de cai si avea putini km,deci eu zic ca cutia duce mai mult decat clasic,
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 08:05   #10
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

cutia de 131 duce fara prb peste 200 de cai. si ambreajul ar putea tine daca ai avea mila de el la plecari.

turbo? cel de V6 2.5TDI sau unu custom. depinde ce vrei, cati cai...cum, ce turbolag, FMIC trebuie neaparat. la fel cred si debitemtru trebuie cel de 2.5tdi. mai trebuie si evacuarea mai mare...
niste frane si suspensii..la fel.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 16:10   #11
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

Ca turbina te-ai putea orienta spre VNT17-le de pe ARL/PD150 - model turbina GT1749VB.
Daca inca mai vrei cp, ar trebui sa te gandesti si la schimbarea injectoarelor...
__________________
Current: 2010 Suzuki SX4 1.6 4WD GS
Ex: 2000 VW Passat Sedan B5 1.9TDI-PD115(AJM)/M5
-----------------------------
Stop nesimtirii !!!
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 09:44   #12
miha38

Stage 2
 
miha38's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 65
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

am si eu un audi exact ca al tauc si sincer sunt curios la topicu asta
miha38 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-08, 12:50   #13
Dannyromdan

Stage 5
 
Dannyromdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 632
Member of:
[DACIA]
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

gabitza121 , am vazut ca audi a4 TDI consuma cam 7.9 litri in orash asa scria pe un site ... cam cat te costa intr-o luna motorinei la ea , si ce salaiu ar trebui sa am ca sa nu ma arda la buzunare pretzu motorinei (mai ales ca in romania motorina e mai scumpa X()
Dannyromdan is offline   Reply With Quote
Old 15-11-08, 19:28   #14
ge0rge

Stage 5
 
ge0rge's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 873
Member of:
[2 Roti]
[VW]
[AUDI]
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

Quote:
Originally Posted by Dannyromdan View Post
gabitza121 , am vazut ca audi a4 TDI consuma cam 7.9 litri in orash asa scria pe un site ... cam cat te costa intr-o luna motorinei la ea , si ce salaiu ar trebui sa am ca sa nu ma arda la buzunare pretzu motorinei (mai ales ca in romania motorina e mai scumpa X()
duci lipsa de posturi? ai abia 16 ani .. pana peste 2 ani se schimba fff multe lucruri.. asa ca nu te stresa atata.. si nu posta aiurea numa ca sa faci posturi! vrei date tehnice.. exista GOOGLE! bafta

scz de off-topic!
ge0rge is offline   Reply With Quote
Old 12-02-09, 17:18   #15
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: a4 1,9 tdi marire putere

dannyromdan eu nu vreau sa par un din cei care zice ma copile veziti de cele tipice varstei tale,am sa iti raspund si la intrebare nu consuma atat masina consuma 6 si ma chinui sa o fac sa consume 9 la forja,si iti mai dau un sfat daca chiar esti pasionat pune si tu intrebari calumea nu cacatisuri de genul asta ca peste 2 ani vor fi alte vremuri si nu iti va mai place nici masina asta ca vor aparea altele si vor scadea preturile
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -