Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Fiat tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-12, 11:57   #1
mister zizu

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 229
Default resoft ecu

sia resoftat cineva ecu, las ruga sami zica ce putere a castigat cum se comporta masina da ca ia crescut consumul.
mister zizu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 18:04   #2
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: resoft ecu

Quote:
Originally Posted by mister zizu View Post
si-a resoftat cineva ecu, l-as ruga sa-mi zica ce putere a castigat, cum se comporta masina, daca i-a crescut consumul.

incearca sa scrii corect romaneste, poate asa o sa iti raspunda cineva
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 19-05-13, 12:40   #3
ira_7270

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
Default Re: resoft ecu

Quote:
Originally Posted by mister zizu View Post
sia resoftat cineva ecu, las ruga sami zica ce putere a castigat cum se comporta masina da ca ia crescut consumul.
Salut, grande punto 1,4 Tjet 130cp masurati nainte de resoftare 152cp dupa resoftare. Nu consumul nu a crescut cel putin la exploatarea de zi cu zi a masinii nu am observant.
ira_7270 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-13, 11:56   #4
mister zizu

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 229
Default Re: resoft ecu

Quote:
Originally Posted by ira_7270 View Post
Salut, grande punto 1,4 Tjet 130cp masurati nainte de resoftare 152cp dupa resoftare. Nu consumul nu a crescut cel putin la exploatarea de zi cu zi a masinii nu am observant.
multumesc mult pentru raspuns.
mister zizu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 14:57   #5
Andrei_GP

Stage 4
 
Andrei_GP's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 188
Default Re: resoft ecu

pai daca as face si eu la 77 cp ai mei sa ajung la 90 macar ar fi super...cat te-a costat si ai mai schimbat si alceva la ea??
Andrei_GP is offline   Reply With Quote
Old 02-07-13, 22:46   #6
Alex-Punto

Stock
 
Alex-Punto's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 5
Post Re: resoft ecu

Sal.....am si eu o nelamurire.....am un grande punto din 2009 de 75 cp si din cate am cautat si am vazut pe net,am observat unul la fel cu acelasi motor de 1.3 diesel multijet de 180 de cp.......acum intrebarea mea e cum as putea sa o fac si pe a mea de vreo 150-170 cp??
Din cate mi-au spus prieteni trebuie sa pun un turbo mai mare....ceva cip sau de resoftat computerul de bord si cica asa asi putea sa ajung pe la 150 de cp....


Astept niste lamuriri inainte sa dau bani pe o gramada de piese si sa nu imi fie folositoare )))
Alex-Punto is offline   Reply With Quote
Old 13-07-13, 22:39   #7
ira_7270

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
Default Re: resoft ecu

Quote:
Originally Posted by Alex-Punto View Post
Sal.....am si eu o nelamurire.....am un grande punto din 2009 de 75 cp si din cate am cautat si am vazut pe net,am observat unul la fel cu acelasi motor de 1.3 diesel multijet de 180 de cp.......acum intrebarea mea e cum as putea sa o fac si pe a mea de vreo 150-170 cp??
Salut, prietenii ar fi trebuit sa iti spuna ca daca faci aceste modificari in scurt timp o sa folosesti taxiul ptr a te deplasa.
Motorul, ambreajul si cutia nu au fost concepute sa reziste la forta a 150 - 170cp ci la 75.
In contextul in care vrei neaparat in mare ai nevoie de urmatoarele: turbina, galerie ptr ca cea de pe masina nu se va potrivii cu noua turbina, cooler mai mare, injectoare mai mari, evacuare mai mare. La costul acestor componente se adauga si manopera si un soft bine facut.
ira_7270 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -