Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Fiat tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 31-03-11, 15:56   #1
Syrocc

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 4
Default Body Kit - Punto Abarth Rally

Salut!

Am si eu o intrebare pentru eventualii cunoscatori. Detin un Punto Sporting, 2002, 16V, 6 trepte, etc. Masina e minunata, sunt extrem de multumit de ea, cu toate ca lumea se cam plange de Fiat-uri in general.

Ok, revenind la subiect, caut o raritate de body-kit pentru masina, mai exact, un kid de Abarth Rally pentru punto MK2. Nu sunt fanul kit-urilor ieftine si grosolane, dar cel facut de Fiat arata bestial (122mm mai lat la aripi). Problema e ca nu gasesc nici cum asa ceva. Am sunat la toate dezmembrarile pe care le-am putut gasii, si din tara, si din afara, fara succes.

Nu tin neaparat sa fie kit original, poate fi si replica, dar sa fie de calitate cat de cat.

Ca sa va faceti o idee la ce ma refer, pun si doua linkuri cu poze:

http://www.ultimatecarpage.com/pic/1...h-Rally_2.html

http://www.sportingfiatsclub.com/mod...it_Car_77.jpeg

http://autowallpapers.net/w/search/F..._1600_2005.htm

(al treilea link e la punto mk2.5, varianta de dupa 2003, dar kit-ul seamana cu ce vreau eu)

Ideea e ca vreau un kit care sa largeasca putin aripile, sa nu fie exagerat ca si design, si sa nu stearga asfaltul, ca deh, traim in Romania. Am sunat si la reprezentanta Fiat din Romania, dar necioplitul de la service mi-a comunicat ca "nu crede ca imi permit" un kit de Abarth, si a refuzat sa-mi dea o serie de sasiu pe baza careia as mai fi putut cauta eventual.

Daca poate cineva sa ma ajute cu orice fel de informatii in aceasta privinta, as fi foarte recunoscator. Poate fi vorba si un kit second-hand, nu tin mortis sa fie nou nout. Daca stiti de ceva dealeri, furnizori, etc., va ascult.

Multumesc anticipat!

Last edited by Syrocc; 31-03-11 at 16:05.
Syrocc is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 18:07   #2
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

In primul rand nu e kit de abarth, e kitul de raliu S1600, si iti confirm si eu ca nu iti permiti nici kitul acesta nici cel de abarth nou, iar second hand nu gasesti in romania. Daca ai avea banii sa le cumperi ti-ai permite o masina mult mai scumpa decat un punto. Acum revino-ti cu picioarele pe pamant si cauta-ti un set de suspensii bune si niste jante frumoase.


daca nu ma crezi: Fiat PUNTO S1600 Price: 47500 EUR (iti da cadou si masina cu kitu)
__________________





Last edited by Jokerman170; 31-03-11 at 18:10.
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 19:06   #3
Syrocc

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 4
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

Mersi de informatii. Suspensiile sunt semi-sport si rigide oricum, nu prea ma tenteaza sa le schimb ca si asa, la ce drumuri avem, imi iese coloana vertebrala prin gura cand dau de cate o groapa mai de-a noastra. Iar jentile sunt cele originale de aluminiu de Sporting, 15", si imi plac foarte mult ca si aspect. Plus ca am 4x Yokohama Parada pe ele, care nu sunt chiar ieftine, dar isi merita banii.

Sugestii de alternative pentru un tuning exterior? In esenta, vreau mai mult o latire a aripilor decat niste bumpere grosolane.
Syrocc is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 19:10   #4
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

de ce vrei sa-ti latesti aripile? nu-ti incap rotile sau ce?
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 19:43   #5
Syrocc

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 4
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

Aspectul estetic. Este probabil singurul lucru care nu-mi place la cum arata Punto-ul meu. Uitandu-ma din spate sau lateral, am impresia ca partea de jos a intrat la apa. E probabil o chestie de gust, in rest iubesc masina.

In ceea ce priveste kit-ul de s1600, am gasit un fabricant in UK care face replici destul de bune, la pret ok, dar sunt pentru varianta de dupa 2003 (fiat punto MK2.5 zis si 2B)

http://www.absmotorsport.net/index.p...y-kit-grp.html

Oricum, baietii spun ca se poate monta si pe MK 2 normal, dar trebuie schimbata capota si farurile. Inca nici nu ar fi tragedie. Si arata foarte foarte bine kit-ul. Cu transport si manopera, iese undeva la 2000 EU.
Syrocc is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 01:49   #6
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

2000E nu e o suma mica deloc pt asa cv.cu banii astia ii poti lati aripile,ii cumperi niste jante pe 15 cu 9j si o faci si clean
__________________


/// E39


www.e39.ro
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 12:12   #7
Syrocc

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 4
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

Am deja jante (sau jenti, nu stiu exact care e pluralul corect) de 15 din aluminiu, cele originale de fiat sporting, si arata foarte bine, toate cu cauciucuri Yamaha Parada de 195/50/15.

In ceea ce priveste latirea de aripa, poti sa-mi dai niste sugestii? La ce te-ai referit exact. Toti importatorii de tuning exterior din Romania par sa aiba doar bumpere si spoilere/praguri, n-am vazut nimic de genu latire aripi.
Syrocc is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 17:09   #8
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

jante.
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-11, 14:07   #9
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

[QUOTE=Syrocc;4229042]Am deja jante (sau jenti, nu stiu exact care e pluralul corect) de 15 din aluminiu, cele originale de fiat sporting, si arata foarte bine, toate cu cauciucuri Yamaha Parada de 195/50/15.

In ceea ce priveste latirea de aripa, poti sa-mi dai niste sugestii? La ce te-ai referit exact. Toti importatorii de tuning exterior din Romania par sa aiba doar bumpere si spoilere/praguri, n-am vazut nimic de genu latire aripi.[/QUOT

latirea aripilor nu se cumpara,ci se face intr-un service autorizat.
cauta cateva tread-uri despre fiat punto mk2 la sectiunea masina mea si ai sa vezi in ce consta latirea aripilor.binenteles ca latesti aripile doar daca e nevoie sau pui distantiere la roti!
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-11, 14:17   #10
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

Quote:
Originally Posted by Syrocc View Post
Am deja jante (sau jenti, nu stiu exact care e pluralul corect) de 15 din aluminiu, cele originale de fiat sporting, si arata foarte bine, toate cu cauciucuri Yamaha Parada de 195/50/15.

In ceea ce priveste latirea de aripa, poti sa-mi dai niste sugestii? La ce te-ai referit exact. Toti importatorii de tuning exterior din Romania par sa aiba doar bumpere si spoilere/praguri, n-am vazut nimic de genu latire aripi.
Sunt firme care-ti pot face tot ce vrei din fibra de sticla ... de exemplu ProTuning, da click aici si arunca o privire pe topicul lor ...

Daca tu vrei s-o faci asa, fa-o asa. Important e sa-ti placa tie
In caz ca ai nevoie de piese mai rare da-mi un pm, iti pot aduce eu


Quote:
de ce vrei sa-ti latesti aripile? nu-ti incap rotile sau ce?
Jokerman170, poate vrea sa-si ia zborul cu ea, care e chestia ? E evident ca omul vrea sa aiba masina mai lata pentru ca asa-i place, ceea ce mi se pare ok.
__________________
Piese pentru masini americane si masini de lux / sport la preturi rezonabile !
0731.439.105 | fabi@americanmusclecars.ro
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 06-04-11, 14:24   #11
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

de ce te bagi aiurea ratatule? oamenii de obicei isi latesc aripile sa le incapa jante late, daca ai roti de bicicleta si masina lata cat un tanc dupa parerea ta arata bine?

Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-11, 14:42   #12
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

Quote:
Originally Posted by Jokerman170 View Post
de ce te bagi aiurea ratatule? oamenii de obicei isi latesc aripile sa le incapa jante late, daca ai roti de bicicleta si masina lata cat un tanc dupa parerea ta arata bine?
Ce te face sa crezi ca omu' nu isi pune si alte jante daca lateste aripile ? L-ai laut in primire ca si cum ar fi un prost care nu stie ce inseamna sa lateasca niste aripi.

Din cauza cunoscatorilor ca tine se duce dreaq de rapa comunitatea asta. Nu-ti mai permite sa ma faci ratat fiindca nu ne-am cunoscut face to face sa-ti faci o parere si tocmai pentru acelasi motiv nu-mi permit nici eu sa te fac ratat, tine de bunul simt !

Mai lasati aerele de super cunoscatori si luati-i incet pe cei care nu stiu, pe cei care cer doar o informatie .. nu cum ai facut tu "sigur nu-ti permiti, nu-ti intra jantele etc."

Sunt si oameni cu bani care pe langa alte masini au si un Punto, o Dacie sau un Trabant in care vor sa bage bani pentru ca aia e masina care-i inspira, doar ca atunci cand au nevoie de o informatie se gasesc cunoscatori ca tine care nu mai pot de ei si sunt ei siguri ca asa ceva nu e posibil.

Vai de tine, cunoscatorule !
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 06-04-11, 14:45   #13
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

mai intai citeste threadul inainte sa comentezi spartule, oamenii ca tine *** "comunitate" nu eu. a zis clar ca vrea sa lase jantele oem si sa lateasca aripile, acum fa pasi
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-11, 16:03   #14
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

Joker, nu fi cu obrazul gros, suferi de sindromul tourette sau de ce nu poţi să îţi expui punctul de vedere fără să te ţigăneşti aşa?
E forum, vorbim, schimbăm idei, nu ne scuipăm ca la piaţă...
DUB-R, poate dacă n-ai fi fost aşa acid nici n-ai fi primit genul ăsta de răspunsuri, ce zici?
Hai calmaţi-vă, că nu e pe bani, e doar pe orgolii, n-are rost...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 13:12   #15
jumP3rCS

Stage 5
 
jumP3rCS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 780
Member of:
[Fiat]
Default Re: Body kit Punto Abarth Rally

cateva kit-uri exterior sa iti faci o idee ! eu le-am salvat si vreau sa imi aleg unu din ele!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	picture_15564.jpg
Views:	63
Size:	70.8 KB
ID:	2037118   Click image for larger version

Name:	picture_15565.jpg
Views:	53
Size:	83.4 KB
ID:	2037119   Click image for larger version

Name:	picture_15019.jpg
Views:	57
Size:	110.9 KB
ID:	2037120  

Click image for larger version

Name:	picture_16506.jpg
Views:	61
Size:	130.7 KB
ID:	2037121  
jumP3rCS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -