Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Fiat tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-07, 01:14   #16
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Fiat Coupe 20VT,lista de modificari si rezultatul lor

Quote:
Originally Posted by vladdaman View Post
asta e imposibil, si nu vinzi ????deci la volvo am in oras consum de 22... la fiat nu mai circul cu el acum il fac calumea ii fac motorul ca trebuie sa aiba o problema si il dau
La volvo cam ala-i consumul normal mai ales ca sunt sigur, te mai si dai la ea din cand in cand.
Ba si vand (bmw-ul-E38 si fiatul 20vt [are ceva "mods"]),insa nu crezi ca ai destule?
Bullettt nu ai mers cu versiunea turbo benzina... ...aia a fost PRIMA masina turbo cu valentze sportive IN care am mers . Si am fost de-a dreptul SOCAT -era un pic dupa '90 si nici nu stiam prea bine cam care-i comportamentul unei masini dotate cu ..."vartej"
Ca fapt divers,ca tot veni vorba,poate vrea vreunul dintre voi o Alfa 156 V6 cu piele ,climatronic,mahon,etc...Stiu ca imaginea nu-i foarte relevanta insa inca n-am apucat sa-i fac eu poze.
Seara buna tuturor,
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	front alf.jpg
Views:	74
Size:	160.3 KB
ID:	221256  
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 14-06-07 at 11:03.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 10:53   #17
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: Fiat Coupe 20VT,lista de modificari si rezultatul lor

desi offtopic in continuare, vroiam sa imi spun parerea vis a vis de gupul fiat si de fiabilitatea modelelor produse. Multa lume a ramas in minte cu informatia comform careia grupui FIAT era aproape in proceduri de faliment prin 2001-2003. De atunci s-au schimbat foarte multe si daca urmariti putin presa financiara veti vedea cateva declaratii recente ale presedintelui grupului fiat care tocmai spunea ca in momentul de fata Fiat poate chiar sa se gandeasca la investitii in alte branduri. Mai mult de atat printre declaratii se afirma chiar intentia grupului Fiat de a cumpara Chrysler si a primit oferta de a rascumpara Seat de la VAG. BMW a vrut sa cumpere Alfa Romeo de la FIAT insa au fost trimisi urgent la plimbare motiv pentru care s-au indreptat spre Volvo. Deci bani au destui italienii incat sa isi faca de cap. Legat de fiabilitate... intradevar, a existat o epoca mai putin favorabila masinilor italiene, in perioada anilor 80 cand Italia era in criza economica datorita problemelor interne (mafia and stuff). De atunci insa au trecut aproape 2 decenii, timp in care s-au facut extrem de multe lucrusi bune. Detin 2 Alfa Romeo si imi voi lua in continuare si altele tocmai pentru faptul ca sunt cu adevarat masini. La clasa din care fac parte ofera mai multa sportivitate decat majoritatea marcilor si au un caracter unic. Lucru care pentru mine inseamna totul. Pentru cei care nu stiu care sunt membrii grupului FIAT e bine sa fie totusi informati. Fiat inseamna: Automobile+Utilitare Fiat, IVECO, Lancia, Alfa Romeo, Maserati si Ferrari. Compania la randul ei este divizata in doua grupuri care produc si dezvolta motoare. Primul este Polul Fiat, Lancia, Alfa Romeo unde se fac toate motoarele diesel si motoarele pe benzina pana in 3000 cc. Al doilea Pol este Alfa Romeo, Ferrari, Maserati unde se dezvolta motoarele V6, V8, V10 si V12. Cel mai puternic motor care va intra pe platformele comune Alfa 169/Maserati Quatroporte 2 si Alfa Kamal/Maserati Kubang este un V12 aspirat de 6.8L si 720 CP, motorizare care va fi disponibila din 2010. Alfa 8C competizione/Maserati Granturismo beneficiaza de acelasi propulsor V8 450CP. Deci cred ca nu mai este cazul sa vorbim de resurse tehnologice, financiare sau de alta factura. Ar fi bine ca atunci cand este judecata o masina sa se faca cu niste argumente puternice nu doar din auzite. Alfa 75 ultima Alfa Romeo adevarata? Curios. In afara de motorizarile diesel preluate de la fiat toate celelalte motorizari sunt 100% Alfa Romeo. Motoarele TS, JTS si V6 ale casei. Exceptia este noul V6 3.2 de pe 159/Brera care este dezvoltat impreuna cu Holden dar la care se va renunta incepand cu sfarsitul lui 2008 si va fi inlocuit cu un V6 de casa facut cu ferrari si maserati. Despre Alfa 155 se poate spune ca nu este veritabila cumva? sau despre GTV? Sper sa aveti argumente care sa combata ce am spus pana acum.
__________________
Alfa Romeo 33 1.7 16V Quatrofoglio Verde
Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 11:40   #18
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Fiat Coupe 20VT,lista de modificari si rezultatul lor

alfa33, legat de afirmatia unchiului userului BULLETTT, eu cred ca aceasta se baza pe faptul ca 75 este ultima alfa construita pe reteta traditionala Alfa (de fapt solutia clasica a tuturor masinilor din partea superioara a buchetului de producatori cunoscuti pentru berlinele cu valente sportive) de pana atunci, si anume motor longitudinal fata + RWD (+transaxle-in particular), insa dupa integrarea in Fiat, rolul de marca premium-sport a fost preluat de Maserati(integrat la scurt timp dupa alfa in grup..parca in '92-'93..cam atunci cand sub sigla alfaromeo nu s-au mai produs decat masini cu motor transversal si tractiune nativ fata[+ cele cateva integrale..155, 164, 33,etc ..au fost gandite ca turisme fwd]) iar Alfa a devenit un pic mai accesibila ca pretz.

Last edited by lascarica; 14-06-07 at 11:43.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 12:00   #19
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiat Coupe 20VT,lista de modificari si rezultatul lor

cam cat ceri pe coupe ?
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 16:38   #20
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Fiat Coupe 20VT,lista de modificari si rezultatul lor

esti offtopic vladdaman,chiar daca poate eu am interes in a te informa,tot ar trebui sa ramanem rezonabili,respectandu-ne pe noi insine prin aratarea de consideratie pt niste reguli valabile pe orice forum. Deci vanzari facem numai pe bazar,de intrebat binenteles ca ma puteai intreba,insa pe aceeasi cale pe care ti-am raspuns si eu,private message.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 08:10   #21
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiat Coupe 20VT,lista de modificari si rezultatul lor

merci sorry de offtopic, dar de ce nu bagi si niste poze cu ea?
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 12:31   #22
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Fiat Coupe 20VT,lista de modificari si rezultatul lor

O sa bag dupa ce bandajez partea frontala a evacuarii...poze cu exteriorul (e stock p-afara in afara de faptul ca-i ceva mai joasa). Poti gasi poze pe site... nu se vede mare lucru,cum spuneam ..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	normal_a_legal_racing_8710.jpg
Views:	149
Size:	104.7 KB
ID:	294259  

Last edited by lascarica; 27-06-07 at 16:27.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 02:45   #23
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Fiat Coupe 20VT,lista de modificari si rezultatul lor

domnule lasacrica va invidiez pentru fiatul coupe , este masina visurilor mele , aveti dreptate domnule dreptate alfa33 in tot ce ai spus doar ca nu toti stiu istoria fiatului si din cate am vazut la cei ce au postat nu prea stiu nimic despre fiat din intamplarile recente :P , in fine deviem de la subiect fiatul coupe nu pot sa cred ca vinzi asa masina... acest fiat e o parte lancia motorul si o parte ferrari designul pininfarina , al tau este modelul cu 4 pistoane 16 valve sau 5 pistoane 20 de valve turbo ? . Eu am avut fiat de mic inainte sa ma nasc tata a cumparat un fiat 131 supermirafiori 1.6 L 105 cai putere dar cu carburator de 2.0 L apoi a urmat o serie de fiaturi si o alfa 55 care fara filtrul de aer scotea flacari pe toba acum am o bijuterie fiat 600 din `62 reconditionata de mine si de tatal meu dar mai am nevoie de cateva piese pot spune ca nu am mai vazut asa masina.... desii fiatul are o reputatie buna in lumea cunoscatorilor este un vis nu o masina iar tot ce fac italienii nu fac masini fac opere de arta eu din pacate am 17 ani mai am cv stress pe cap pana la permis iar cadou de ziua mea si practic o necesitate va fi un fiat coupe 20V Turbo sunt multe motive pentru care sunt masini foarte bune altii prefera bmw mercedes eu vreau o italianca iar daca imi permit si vreau o supermasina aleg un ferrari sau un fiat 131 abarth dar facut 100% dupa bunul plac , domnule lascarica felicitari pentru fiat pacat ca o vindeti :P masinile sunt multe sunt bune unele dintre ele bani sa avem succes cu vanzarea sper sa nu fi fost deviat de la subiect reply`ul meu dar cum am auzit de fiat coupe am facut cont si am simtit nevoia sa zic si eu ceva , chiar dak sunt mai tanar apreciez valoarea masinilor si cunosc istoria multora dar pana la urma si gusturile difera de la om la om un neamtz nu va spune nici o data ca alfa e mai buna decat bmw :P in fine succes tuturor
denver is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 02:47   #24
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Fiat Coupe 20VT,lista de modificari si rezultatul lor

ce copil ametit va rog sa ma scuzati 20V T acum am citit si eu mai bine am revenit cu un reply pentru intrebarea gresita care am puso daca are 16 sau 20 de valve :P
denver is offline   Reply With Quote
Old 02-09-07, 01:42   #25
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Fiat Coupe 20VT,lista de modificari si rezultatul lor

Nu-i problema, toti suntem neatenti/obositi cateodata.
Fiatul meu nu-i la vanzare,insa am spus ca as fi dispus a-l vinde in cazul in care exista om care sa-l aprecieze.Oricum ,la ora actuala poate un pic mai mult decat ce ai vazut tu in filmul la care faceai referire in pm. Eu daca-l dau,raman la cealalta italianca(alfa75turbo) la care am de lucrat destul de mult,insa va iesi pe strada cel tarziu in primavara...sper.Este mult mai spartana,insa cu potential mai mare legat de cursele de acceleratie si circuit,fiind mult mai usoara ,rwd si ceva mai bine echilibrata...as spune eu. Chiar daca la design nici nu se apropie de farmecul pentru unii socant al fiatului coupe.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 02-09-07, 01:56   #26
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Fiat Coupe 20VT,lista de modificari si rezultatul lor

fiatul avand fwd la demaraje este incomparabil iar alfa alfa este masina classica tractiune pe spate asta ador la o masina tractiunea pe spate care pentru unii este periculoasa dar de ce isi mai spun oare soferi daca o considera periculoasa ? hmm cred ca este problema lor oricum ambele masini sunt mortale... pentru cunoscatori daca as putea pune mana pe o alfa 75 V6 . italiencele oare cine le poate egala ? intrebare fara raspuns si cred ca va ramane asa multi ani de acum inainte desi nimeni nu recunoaste tot ce inseamna technologie noua si inovatii in industria automobilelor au fost aduse de italieni un bmw nu poate egala un fiat prin simplul fapt ca istoria fiatului este mai speciala iar ca marca de masina depaseste multe doar cand zici ca iveco apartine de fiat aia inseamna din start bani asa au iesit ei din faliment iveco.... dube , camioane ce sa o mai lalaim atata sunt tari , cei mai tari si punct. Dar eu am cam deviat de la subiect ) in fine felicitari tuturor posesorilor de masini italienesti si succes cu ele
denver is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -