Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Ford tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-14, 12:26   #1
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Dilema arcuri

Salut. Sper ca postez unde trebuie.
Vreau sa achizitionez un set de arcuri sport pentru masina mea (Ford Focus Mk 1 an 2002). Am gasit noi, drop 60/40 mm, la 475 RON setul, dar nu imi inspira incredere firma : FK Automotive.
Stie careva ceva despre arcuri de la FK? Sau daca are cineva montate pe masina arcuri/suspensie de la ei?
As vrea sa stiu daca sunt genul sa iti rupa rinichii pe drum, daca cedeaza repede, cum se comporta pe masina in general. Stiu ca 475 RON nu e o avere, dar pentru mine e o suma considerabila, tinand cont ca sunt 4 arcuri si atat.
Astept pareri/sfaturi de la voi. Numai bine.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 13-12-14, 11:19   #2
DogZisJim

Stage 2
 
DogZisJim's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 66
Default Re: Dilema arcuri

salutare.despre ei nu stiu multe,dar pana la urma sunt arcuri nu cred ca or sa se rupa sau altceva,eu am kit suspensie sport reglabila tot de la o firma necunoscuta TS Automotive,am 25000 km cu ea si nici o problema,cat despre duritate daca pui doar arcuri,nu o sa iti rupa rinichii sigur,daca schimbi si pui suspensia toata(si amortizoarele ) sport atunci e rigida rau,dar se tine ca un kart
__________________
Dogu' https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...1-1-6-dog.html

Stock cars?! Can't stand them!!
DogZisJim is offline   Reply With Quote
Old 14-12-14, 14:50   #3
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Dilema arcuri

FK sunt arcuri cel mult mediocre referitor la calitate, daca diferenta la H&R sau Eibach este considerabila, poti opta catre FK.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 27-04-15, 20:43   #4
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Dilema arcuri

eu am FK-uri pe Flocus-ul meu sunt multumit de ele! Nu sunt cu mult mai dure decat cele de serie...
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 30-04-15, 08:28   #5
momo

Stage 5
 
momo's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,295
Default Re: Dilema arcuri

Salut! Eu am suspensie reglabila de la TATechniks + 215/50/r16. In afara faptului ca iti rupe ficatii la propriu, asa cum a mai spus cineva mai sus, masina devine tintuita de asfalt.

Iti recomand marfa celor de la TAtechniks. E un noname, zic eu, dar e produsa in Germanica... Daca schimbi doar arcurile si ai amortizoarele de fabrica, verifica mai intai cursa amortizoarelor, sa nu ai surpriza sa-ti bata.
__________________
____________________________________
Traieste ziua de astazi ca si cum maine nu ar exista
momo is offline   Reply With Quote
Old 07-05-15, 11:32   #6
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Dilema arcuri

Multumesc pentru raspunsurile de mai sus.

Tinand cont ca telescoapele mele sunt de frumusete (sunt muci), am hotarat sa strang din c*r si sa imi iau o suspensie fixa.
M-am axat pe una de la FK Automotive (cod FKAKX078 ), care coboara 60/40 mm. E si ok la pret (costa 210 euro cu aproximatie, dar e redusa la aproximativ 180 de euro).
Daca are cineva pe masina sau are cunostinte cu suspensie fixa de la FK, il rog sa-mi spuna si mie daca este cat de cat fiabila.
Nu ma deranjeaza daca e foarte rigida, dar m-ar interesa sa stiu daca drop-ul e cat spun ei (unele suspensii fixe low-budget coboara mai mult sau mai putin decat specifica producatorul) si alte probleme intampinate.
Multumesc anticipat. Numai bine.
AnduGTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -