Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Ford tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 11-08-13, 06:35   #1
LSStefan

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 3
Default Ford Mondeo Mk4 2.2 TDCi

Va salut.
Sunt nou pe forum, deci bine v-am gasit.
In primul rand, imi cer scuze daca prin tot forum-ul se gasesc raspunsuri la intrebarile mele, dar nici nu le-am gasit cu search si mi-as dori ceva la obiect pe masina mea.
Deci, am un Mondeo mk4 2.2 tdci din 2008 175 hp. Este bine dotata, mai mi-ar trebui senzori de parcare si pilot automat(am inteles ca senzori pe la Tiriac Auto, iar pilot automat nu am gasit la dezmembrari - daca aveti sugestii, chiar va rog). As vrea sa-i maresc puterea masinii(mi s-a sugerat asta ca sa nu imi cumpar alta masina cu 200+ hp) si sa-mi pun alte jante mai mari.
Sa le luam pe rand:
- Putere: am gasit cateva site-uri unde se vand chip-uri pentru asta, unele la preturi ok, altele foarte scumpe(am gasit pe un site strain parca cu 239 E 29% putere si 26% cuplu, pare decent, cred). Vreau sa va intreb daca este vreo diferenta intre "chipare" si "softare", adica se poate softa fara chip-ul acela? Totodata, cand eram mic am auzit ca strica motorul chip-urile astea, insa ce am citit recent este ca scoate fum la turatii mari si ca ii mai scade din durata de viata a turbinei, dar neglijabil.
Voi ce sugerati pentru chip?
- Wheel size: ca un fan hip hop, normal ca visez jante de 26", insa nu prea merge. Eu momentan am 17", maximul pe care l-am vazut pe masini Ford este 18". Eu ma gandeam la 19"(sau chiar 20", poate e cam mare 20"). Careva din voi are asa ceva pe masina? Totodata cele de 19" afecteaza rau stabilitatea masinii si modul ei de sofat?

Multumesc mult pentru ajutor.
O zi buna.
Cu stima,
Stefan.
LSStefan is offline   Reply With Quote
Old 11-08-13, 07:15   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Ford Mondeo Mk4 2.2 TDCi

CHIP-pacaleste ECU(nu recomand)
Resoft-se scrie soft in ECU(facut la cine trebuie nu va cauza nimic rau)
Jante mari=mai late deci stabilitate marita.
Dar fiind mai grele si masina trage mai greu si se duc bucsile mai repede
NU exista ieftin si bun.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 11-08-13, 08:29   #3
LSStefan

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 3
Default Re: Ford Mondeo Mk4 2.2 TDCi

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
CHIP-pacaleste ECU(nu recomand)
Resoft-se scrie soft in ECU(facut la cine trebuie nu va cauza nimic rau)
Jante mari=mai late deci stabilitate marita.
Dar fiind mai grele si masina trage mai greu si se duc bucsile mai repede
NU exista ieftin si bun.
Am inteles. Deci sa ma interesez de resoftare. Ma gandesc ca sunt destule masini tip limuzina cu jante de 19", si cum a mea e si break, poate nu le distruge prea repede...? Nu?
Imi poti recomanda pe cineva pentru resoftare? Cand m-am referit mai ieftine, nu ma gandeam la 100-200 E neaparat, dar nu dau nici 600 E pentru 20 CP. Daca nu se poate, asta e, nu-i problema.

Mersi pentru ajutor.

edit: am gasit un asa numit chiptuning care de fapt ar fi o resoftare, la LVB(daca se considera reclama il sterg, scuze anticipat). ce ziceti de asta?

Last edited by LSStefan; 11-08-13 at 08:52.
LSStefan is offline   Reply With Quote
Old 20-10-13, 21:11   #4
DJ-60-LAN
Ford Driver

Stage 4
 
DJ-60-LAN's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 198
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo Mk4 2.2 TDCi

Marca: Ford
Combustibil: Diesel
Model: Mondeo (new) 2.2 TDCi 175 Cp
An: 2008 -
Putere Originala: 175 Cp
Putere Estimata: 223 Cp
Cuplu original: 400 Nm
Cuplu estimat: 492 Nm


detalii iti ofer pe privat sa nu fie considerat reclama , iar in legatura cu jantele..mai mari de 18 nu recomand pentru ca si asa ai o garda amarata de 40 iar daca pui mai mari si sa pastrezi cat de cat o corelanta intre ce ai acum si ce vrei sa pui inseamna 30 la 19` si 25 la 20` ceea ce este crima pe drumurile noastre ! Numai bine si felicitari pentru alegerea facuta la masina !
__________________
Burn rubber , not your soul ! bY ZEUS™


Red Thunder ===>> https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...ia-2002-a.html
DJ-60-LAN is offline   Reply With Quote
Old 15-12-13, 00:16   #5
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Question Re: Ford Mondeo Mk4 2.2 TDCi

Quote:
Originally Posted by DJ-60-LAN View Post
Marca: Ford
Combustibil: Diesel
Model: Mondeo (new) 2.2 TDCi 175 Cp
An: 2008 -
Putere Originala: 175 Cp
Putere Estimata: 223 Cp
Cuplu original: 400 Nm
Cuplu estimat: 492 Nm


detalii iti ofer pe privat sa nu fie considerat reclama , iar in legatura cu jantele..mai mari de 18 nu recomand pentru ca si asa ai o garda amarata de 40 iar daca pui mai mari si sa pastrezi cat de cat o corelanta intre ce ai acum si ce vrei sa pui inseamna 30 la 19` si 25 la 20` ceea ce este crima pe drumurile noastre ! Numai bine si felicitari pentru alegerea facuta la masina !
+ 50 cp din soft ?
catarsis is offline   Reply With Quote
Old 15-12-13, 09:55   #6
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo Mk4 2.2 TDCi

Este posibil, valorile sunt credibile!

Engine type : Turbo-Diesel Engine size : 2179 cm3 Cylinders : 4 Original bhp : 172 Original nm : 400 BHP increase : 41 NM gain : 77 Lb/Ft gain : 57

Astia sunt una din firmele in care am incredere foarte mare.

Asadar o varianta mai agresiva poate aduce cei 50 de cai. In acest caz, despre alte aspecte legate de resoftare, banuiesc ca se cunosc si efectele negative.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -