Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Ford tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-07, 20:32   #1
mogre

Stock
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1
Default Ford Sierra 86 - am nevoie de sfaturi

Am un Ford Sierra din 86 pe benzina, motor de 1.6 cu carburatie si vreau sa o imbunatatesc, pt ca tin foarte mult la masina respectiva, dar nu prea stiu ce este posibil si ce nu pt acest motor. De exemplu unii imi spun ca nu merge turbo pus pe ea pt ca nu e pe injectie, in timp ce altii zic ca numai turbo merge, de nici nu mai stiu ce sa cred ...

Asa ca sunt in cautarea unei firme care sa imi spuna tot ce se poate face si evident si in ce buget.

Referitor la masina, are motorul proaspat facut, intre 5000 si 10000 km, dar carburatorul e distrus si ineaca motorul intr-una, asa ca e trasa pe dreapta pana gasesc o solutie.
mogre is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 20:30   #2
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Ford Sierra 86 - am nevoie de sfaturi

Poti pune turbo....dar iti trebuie ceva bani buni.
Iti trebuie pistoane pentru turbo, traseu de ungere al turbinei, turbina, tubulatura etc etc. Nu cred ca se merita (decat daca ai prea multi europeni si esti kiar asa indragostit de Sierra aia).
Bafta
__________________
Ford Power
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-07, 22:47   #3
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Ford Sierra 86 - am nevoie de sfaturi

Vrei o galerie de evacuare sport (serpishori) originala ?
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 11:54   #4
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Sierra 86 - am nevoie de sfaturi

Quote:
Originally Posted by bil1706 View Post
Poti pune turbo....dar iti trebuie ceva bani buni.
Iti trebuie pistoane pentru turbo, traseu de ungere al turbinei, turbina, tubulatura etc etc. Nu cred ca se merita (decat daca ai prea multi europeni si esti kiar asa indragostit de Sierra aia).
Bafta
O chestie mult mai simpla este sa ii faci swaping la motor! Adica sa iei varful gamei de atunci (2.3 v6 - cred) si sa il pui in locul motorului original! Eu am avut sierra din 84 cu motorul de 2.3 v6 si era f. misto! Sau poate se potriveste si varianta mai noua,coswort de 2 l turbo (motor mult mai agil)! Nu ar trebui sa platesti asa mult, dar este o loterie, poate dai de un motor terminat! Iti urez bafta!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 08-04-07, 21:20   #5
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Ford Sierra 86 - am nevoie de sfaturi

varfurile de atunci..pe langa scumpetea de 2.0 DOHC T, erau 2.8(150CP)/2.9(145CP)
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 10-04-07, 14:00   #6
bogdan
Vice Presedinte Speedline Motorsport

Stage 5
 
bogdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 1,211
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[FORD]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Ford Sierra 86 - am nevoie de sfaturi

si 2000 ,16V Turbo adica ,coss si o chema RS500
bogdan is offline   Reply With Quote
Old 10-04-07, 21:27   #7
smtraxx

Stage 5
 
smtraxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 676
Default Re: Ford Sierra 86 - am nevoie de sfaturi

Intra aici si documenteaza-te: http://www.pumaracing.co.uk/CVH.htm
asta potzi sa faci pana sa ajungi la turbo...daca nu tzi carbu bun..mai bine incerci prima data sa schimbi carbu...si o sa vezi imbunatatiri! Depinde ce vrei de la masina asta.
Vrei sa fie mai rapida...si vrei sa si circuli cu ea pe strada...probabil ca mai bine schimbi motorul cu unul pana in 150 de cai cum tzi sa spus mai sus.
Daca te apuci si il faci pe asta, de la schimbat interne pana la turbo o sa fie cam costisitor , si nu o sa mai fie prea viabil in oras.. o sa fie un motor de turatzii mari, si nu o sa te satisfaca - sunt sigur ca nu o sa stai tot timpul in peste 3500 ture.
Deci mai analizeaza si mai gandeste situatia. BAFTA!!
__________________
SMTraxx
smtraxx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -