Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Ford tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-12, 11:15   #1
amstelutz

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 6
Cool Becuri Marsarier stanga+dreapta Ford Focus

Iata o idee pentru cei care vor sa desfiinteze stopul pentru ceata si sa puna in loc un al doilea bec pentru mersul inapoi. Eu comandat de pe ebay de pe o masina din anglia pentru ca la ei marsarierul si ceata sunt inversate fata de celelalte modelele europene de focus.

Instalatia este cat se poate de simpla.

Am taiat si apoi izolat cablurile care vin la stopul de ceata si am prelungit legatura de la stopul de marsarier pe sub bara pana in partea cealalta. Am folosit soclul de la ceata pentru a face legaturile, am montat o siguranta mai mare cu 5 amperi ca sa suporte cele 2 becuri desi nu este neaparat necesar si gata.
Stopul pt ceata l-am pastrat - just in case, desi in noiembrie am fost la verificarea ITP si nici macar nu au observat modificarea mea

Rezultatele le puteti vedea mai jos.

Costul a fost aprox 100RON cu tot cu taxele postale.

Pentru cei interesati mai am un astfel de stop - 75RON. Trimiteti PM.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	STP82280.JPG
Views:	203
Size:	1.73 MB
ID:	2403270   Click image for larger version

Name:	STP82278.JPG
Views:	158
Size:	1.96 MB
ID:	2403271   Click image for larger version

Name:	STP82279.JPG
Views:	203
Size:	1.79 MB
ID:	2403272  

amstelutz is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 13:15   #2
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: Becuri Marsarier stanga+dreapta Ford Focus

Iarta-ma ca ma bag in seama...insa DE CE ai renunta la stopul de ceata?
Chiar ti se pare o idee buna sa risti siguranta ta si a masinii tale pentru a avea un bec de dat inapoi in + ?

Poate arata mai bine asa...insa ce te faci pe o ceata densa (cum de multe ori gasim pe strazile din Romania) si te trezesti cu un TIR in spatele tau ?
__________________
For sale :
Jante :Wolfrace, MAK, TSW - orice model
Anvelope : Pirelli, Marangoni - orice dimensiune
Toate acestea, AICI
Blog auto in constructie
Mondeo - my dreamcar
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 13:30   #3
PH-93-NIM

Stage 2
 
PH-93-NIM's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 57
Member of:
[FORD]
Default Re: Becuri Marsarier stanga+dreapta Ford Focus

mai simplu lasai instalatia pentru ceata iar cand mergeai cu spatele aprindeai proiectoarele....
PH-93-NIM is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 14:18   #4
amstelutz

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 6
Cool Re: Becuri Marsarier stanga+dreapta Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dal3x View Post
Iarta-ma ca ma bag in seama...insa DE CE ai renunta la stopul de ceata?
Chiar ti se pare o idee buna sa risti siguranta ta si a masinii tale pentru a avea un bec de dat inapoi in + ?

Poate arata mai bine asa...insa ce te faci pe o ceata densa (cum de multe ori gasim pe strazile din Romania) si te trezesti cu un TIR in spatele tau ?

Siguranta mea sau a masinii mele este influentata exact 0 de faptul ca am sau nu ceata pe spate. Pe cand la mersul inapoi acest bec in plus ma ajuta foarte mult - de obicei cand bag masina in garaj, in curte sau cand parchez intr-un loc intunecos, o spun din experienta personala.

Pe de alta parte, fara sa fiu rautacios e foarte putin probabil ca pe timp de ceata vreun TIR sa mearga atat de repede incat sa ma loveasca din spate. Asta s-ar putea intampla doar daca as stationa pe carosabil. Si in acest caz fie ca ai stopuri de ceata sau nu esti o victima sigura. Am mers pe ceata cu vizibilitate minima si NICIODATA nu am fost in pericolul de a il lovi pe cel din fata pentru ca nu avea stopul de ceata aprins, desi mi s-a intamplat de multe ori sa intalnesc astfel de masini in trafic. Faimoasele Dacii 1300-1310 "cum de multe ori gasim pe strazile noastre din Romania" nici macar nu au bec de ceata si totusi inca ruleaza bine mersi si pe ceata, ploaie sau ninsoare.

In orice caz intensitatea luminii de ceata pe spate este la fel de mare ca atunci cand calci frana asa ca daca cel din spate nu ma observa cand franez si intra in mine cu siguranta nu ma va observa nici daca am acest bec aprins pe timp de ceata. Chiar si asa cand esti lovit din spate legea spune ce cel ce te loveste e vinovat pentru nerespectarea distantei regulamentare.

Una peste alta, dupa parerea mea sunt mai multe argumente pro decat contra. Daca vrei sa gasesti nod in papura sunt 1000 de lucruri in neregula cu a renunta la stopul de ceata.

Eu unul sunt foarte incantat de rezultatul obtinut, tocmai de aia am postat aici, poate se mai gasesc si altii sa sustina ideea.

Numai bine!
amstelutz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -