Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Ford tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-10, 18:26   #1
Xxl's

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 111
Default Cromare plastic

Salutare tuturor!
Ma intereseaza sa cromez maschetele catadioptrilor din bara spate de la un Ford Fiesta.
Aceste maschete sunt - evident - de plastic. Este de notorietate faptul ca acesta operatiune de cromare a plasticului este mult mai greu de realizat - in conditiile obtinerii unei pelicule de crom care sa corespunda din toate punctele de vedere tehnice: uniformitate, aspect oglinda, elasticitate, aderenta la suprafata, mentenanta a peliculei in timp sub actiunea diversilor factori de natura chimica si mecanica, etc.
Am incercat la cateva firme de profil - din arealul Policolor-ului - dar rezultatele nu au fost satisfacatoare. Cred totusi, ca tehnologia folosita de aceste firme este destul de veche si nu au nici specializarea pe repere (componente) auto.
Va rog, daca aveti cunostinta despre firme de profil - tratamente termice si in mod special cromare/nichelare - sa-mi furnizati date de contact, poate o adresa. Ma intereseaza in special in Bucuresti.
De asemenea, orice sugestie sau idee de realizare a acestei operatiuni este binevenita!
Cu multumiri anticipate,
Xxl's is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 13:05   #2
Xxl's

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 111
Default Cromare plastic

Chiar nimeni nu poate sa-mi dea nici cea mai mica informatie?
Ca varianta, ar fi aluminiul (Al). In loc de cromare. Exista vopsea care sa contina Al in compozitia sa si sa si adere la plastic? Si sa intuneasca conditiile tehnice descrise mai sus? Vreo firma care se ocupa de asa ceva?
Astept cu viu interes parerile voastre!
Cu multumiri anticipate,
Xxl's is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 17:47   #3
Xxl's

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 111
Default Cromare plastic

Revin cu o noua varianta: exista vopsea care contine magneziu (ca aparitie este foarte aproape de aluminiu, cu o nuanta mai inchisa) si exista spray-uri cu vopsea pe baza de magneziu (asta nu cred ca e o noutate pentru nimeni ?!).
Va cer ajutorul relativ la cunostintele voastre in materie de vopsitori - in special cei care au realizat si au experienta in vopsirea plasticului - la care ati apelat in decursul timpului pentru realizarea diverselor proiecte proprii si - cel mai important - lucrarile lor "dainuie" si azi.
Pentru a-mi fi de real folos, va rog numai adrese / nr. de telefon din Bucuresti.
Cu multumiri anticipate,
Xxl's is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -