Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Ford tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 30-07-10, 16:14   #1
ekyo

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3
Default Sfaturi Fiesta 1.4 TDCi Mk6

Salut... imi cer scuze daca nu am postat corect.
Detin una bucata ford fiesta 1.4 tdci si as dori sa vorbesc cu voi despre ceva modificari la motor.
In primul rand as dori sa stiu daca as putea sa ii pun intercooler si cam pe unde sa il pozitionez ( daca se poate m-am gandit sa ii fac o fanta de aer la capota si sa il pun in locul filtrului de aer, pe care sa il schimb cu unu sport).
Daca cineva si-a schimbat filtru cu unul sport sa posteze niste poze sa vad cam ce modificari intervin.
Stie careva dintre voi daca se poate pune o turbina variabila... si cam ce modificari ar fi de facut, am inteles ca mai are niste senzori.... sau daca se pote pune o inca turbina sau ceva de genu ca sa mareasca presiunea pentru traseul intercoolerului.
TIN SA PRECIZEZ CA NU STIU NIMIC DESPRE MOTOARE, DAR INTREB CA SA INVAT !!!
Si cumva se poate pune o chiuloasa de 24v pe diseel ???
ekyo is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 15:38   #2
universcomimpex

Stage 5
 
universcomimpex's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 519
Member of:
[AUDI]
Default Re: Sfaturi Fiesta 1.4 TDCi Mk6

Quote:
Originally Posted by ekyo View Post
Salut... imi cer scuze daca nu am postat corect.
Detin una bucata ford fiesta 1.4 tdci si as dori sa vorbesc cu voi despre ceva modificari la motor.
In primul rand as dori sa stiu daca as putea sa ii pun intercooler si cam pe unde sa il pozitionez ( daca se poate m-am gandit sa ii fac o fanta de aer la capota si sa il pun in locul filtrului de aer, pe care sa il schimb cu unu sport).
Daca cineva si-a schimbat filtru cu unul sport sa posteze niste poze sa vad cam ce modificari intervin.
Stie careva dintre voi daca se poate pune o turbina variabila... si cam ce modificari ar fi de facut, am inteles ca mai are niste senzori.... sau daca se pote pune o inca turbina sau ceva de genu ca sa mareasca presiunea pentru traseul intercoolerului.
TIN SA PRECIZEZ CA NU STIU NIMIC DESPRE MOTOARE, DAR INTREB CA SA INVAT !!!
Si cumva se poate pune o chiuloasa de 24v pe diseel ???
decat chiptuning,filtru aer sport mai departe nu te baga ca este un motor mic iar chipul daca te intereseaza il facem la 150e
universcomimpex is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -