Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Ford tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 24-11-05, 12:54   #1
Soul_Keeper

Stock
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2
Default Tuning pentru Ford Mondeo Model '93

Salutare. I'm new here .
Am un Ford Mondeo din '93 cu motor de 1.6 benzina si asi vrea sa ma apuc si yo de tunning la ea.
Cu ce credeti ca as putea incepe?
Soul_Keeper is offline   Reply With Quote
Old 18-12-05, 20:31   #2
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default

pai ai putea sa incepi cu o poza posibilitati de tuning sunt multe..........acuma depinde ce vrei si tu
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 22-12-05, 21:18   #3
Rinno

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 32
Default

In primul rand tre sa sti cam ce buget esti dispus sa investesti si pe urma ............poti sti ce vei face in privinta tuningului
Rinno is offline   Reply With Quote
Old 09-01-06, 23:23   #4
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

pai..cel mai simplu si bine ar fi sa-i pui 2.5-l Duratec si ai scapat de chin, dureri de cap, manopere..tziganite de \"mecanici\" romani etc...
cauta una, da banu, ai coaja pt restul pieselor si optionalelor ce tu sigur nu le ai pe 1.6 si GATA tuning

ce zici?? suna bine??
exterior..lasa-l la urma, sau dk eshti doar cu badiuorkul in cap..mai bine NU baga in seama ce am zis mai sus..
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 06-07-06, 08:03   #5
WhiteDevil

Stage 5
 
WhiteDevil's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 668
Default Re: Tunning pentru Ford Mondeo Model '93

Motorul de 2,5 i 24 valve , v6 ti-ar fi suficient pentru aproape 180 de cai dar depinde si asta de ce masina ai , varianta combi sau limuzina !!!!
__________________
Oricine stie sa ii de-a blana dar nu oricine o simte !!!

BMW 525d 163 HP tuning in progress , e39 my love
BMW 320i 24 valve, e46 170 HP , M-paket , full option
BMW 316i compact, 102 HP , stock , 5,5l @ 120 km/h
BMW 525i , 24 valve , 220 HP chipped , 260 km/h
Peugeot 406 2.0 HDI 130 HP chipped , 4,4l/100km/h
Golf 3 2.0 GTI 150 HP low rider , chipped + internals
Ford Mondeo 1.8 TD showcar for music , extreme bass
WhiteDevil is offline   Reply With Quote
Old 26-09-06, 00:49   #6
elvislorin

Stage 2
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 67
Thumbs up Re: Tunning pentru Ford Mondeo Model '93

salutare.si eu am un mondeo 1.6 CLX din 93 m-am apucat incet de treaba de unu singur dar adevarul e ca am nevoie de ajutor.acum am intrat pe forumul asta si s-ar putea ca mesajul sa fie prea tarziu(vad ca tu ai inceput prin vara).eu i-am pus niste jenti de 15 inchi de RS, i-am vopsit un pic bordul de plastic (combinatia initiala de culori era gri deschis cu gri inchis)...din gri inchis in negru...consola centrala si tabloul cu indicatoare...apoi i-am vopsit materialul textil de la usi.era un gri-verde murdar si deprimant.am luat un spray negru si scotch pt vopsire auto si l-am facut negru.am pus niste huse negre si i-am schimbat aspectul in interior.am cumparat si o mocheta neagra ca a mea e gri si e plina de pete si gauri si vreau sa o schimb.am mai reconditionat ornamentele exterioare cu spray argintiu si lac si am schimbat emblemele cu ford.cam atat deocamdata.vreau sa montez un eleron spate de vreo 150-200 euro si sa o vopsesc in 2 culori negru-alb sau negru-portocaliu sau negru-albastru.bineinteles ca dupa ce vopsesc exteriorul o sa vopsesc si interiorul in combinatia masiniii.dak ai facut ceva la a ta si ai poze sau poti sa le faci trimitemi-le te rog la elvislorin@yahoo.com. o sa iti trimit si io niste poze dak t intereseaza.
elvislorin is offline   Reply With Quote
Old 28-11-10, 16:16   #7
cj04amb

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5
Exclamation re: Tuning pentru Ford Mondeo Model '93

Quote:
Originally Posted by Soul_Keeper View Post
Salutare. I'm new here .
Am un Ford Mondeo din '93 cu motor de 1.6 benzina si asi vrea sa ma apuc si yo de tunning la ea.
Cu ce credeti ca as putea incepe?
Salut. Am un Ford Mondeo 97 sedan, motor 2.0 16v zetech, 136CP. In primul rand trebuie sa stii ca vei gasi foarte greu elemente de tuning pentru caroserie. Ceea ce am reusit eu sa fac pana acuma sunt:
1. sistemul audio modificat complet MNC, in locasurile originale ale masinii. Singurul lucru care ma da de gol este sub-ul din portbagaj. In rest este o surpriza pentru toti cei care se urca la mine in masina cand dau drumul la muzica.
2. din pacate pentru modelul meu sedan nu s-au facut stopuri lexus style asa ca le-am innegrit cu un lac special.
3. din punct de vedere mecanic ai noroc. Se gasesc piese de tuning. Asa ca am schimbat discurile de frana cu unele dublu ventilate, am schimbat suspensia integral cu o suspensie FK. Din pacate am coborat-o numai 4 cm pe fata si 3,5 pe spate. Acuma imi pare rau ca nu am ales varianta de 6 cm pe fata si 4,5 pe spate, de mentionat fiind faptul ca original masina a avut suspensii drumuri grele, masina fiind achizitionata de primul proprietar de la repezentanta Ford din tara. Oricum diferenta este majora dupa ce i-am schimbat suspensiile si ca look si comportament pe drum.
4. I-am montat un filtru sport de aer ceea ce se poate face foarte usor.
5. Evacuarea am facut-o custom complet cu catalizator sport, intermediara Borla si finala Powerful.
6. La interior i-am schimbat cadranele de bord cu unele cu plasma ( dupa cautari foarte lungi pe net am gasit asa ceva daca va vine sa credeti) daca vrei si tu astfel de cadrane le gasesti pe www.*****************.(da-mi un mesaj pe mail ca sa-ti spun unde le gasesti)
Cam atata momentan. Urmeaza un interior de piele pe care am sa-l achizitionez de la dezmembrari - gasesti la pret bun.(undeva la 200 euro, interiorul complet), o vopsire integrala, un set de jante pe 16 sau 17 inca nu m-am hotarat. Ca si kit de caroserie ai sa gasesti un singur kit, produs de o firma din Anglia, dar mie personal nu imi place este mult prea agresiv. In schimb am gasit kituri misto in America produse pentru Ford Contour care este acelasi lucru cu Mondeo, dar inca nu stiu cum sa fac sa-l achizitionez de acolo si sa-l aduc in tara. Inca nu stiu costurile. Daca vrei mai multe detalii mai putem vb pe mail. silaghi_dorin_razvan@yahoo.com. Bafta

Last edited by cj04amb; 28-11-10 at 16:21.
cj04amb is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 11:20   #8
cartoube.com

Stage 1
 
cartoube.com's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 10
Default re: Tuning pentru Ford Mondeo Model '93

Daca ne vei trimite pe mail cateva poze cu masina, putem sa iti facem o simulare grafica si cateva preturi estimative pentru elementele de tuning.
cartoube.com is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -