Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-10, 21:38   #1246
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Vreau sa vopsesc cate ceva la masina si vreau sa o fac singur, la spray. (stiu, suna urat)
Matizul meu e alb metalizat, din fabrica, iar in talon scrie doar: alb cassablanca. Un spray alb cassa blanca e mai galbui decat albul masinii, are cineva alte sfaturi ? Ce firma, ce cod de culoare? Aici exclud vopselurile "custom" procesate pe calculator. Multumesc.
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 21:57   #1247
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Alb polar...vopsisem eu niste capace odata si erau foarte albe! Nu suna deloc urat ca vrei sa le faci la spray, albul va iesii bine si cred ca stiu deja ce vrei sa vopsesti Incearca mai multe sprayuri si daca nimeresti unul bun incearca sa iti ajunga pentru tot, sprayurile au prostul obicei sa nu fie identice! Si sa dai neaparat o mana de lac tot spray altfel se va ingalbenii in timp!
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 22:28   #1248
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Mersi frumos de sfat. Imi asum injuraturile daca nu iese cum trebuie
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 08:21   #1249
nick_nasta

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 658
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by B-72-RZD View Post
Vreau sa vopsesc cate ceva la masina si vreau sa o fac singur, la spray. (stiu, suna urat)
Matizul meu e alb metalizat, din fabrica, iar in talon scrie doar: alb cassablanca. Un spray alb cassa blanca e mai galbui decat albul masinii, are cineva alte sfaturi ? Ce firma, ce cod de culoare? Aici exclud vopselurile "custom" procesate pe calculator. Multumesc.
alb cassablanca nu e metalizat,e vopsea alchidica (DURALCHID)e vopsea cu lac in ea.pe matiz s`au folosit alb cassablanca si alb BOREAL daca nu ma insel...mai este la spray alb 10 (alb curat) si alb 13 (alb galbui)
__________________
nick_nasta is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 16:51   #1250
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Ce ai reusit cu barile? Ai reusit sa le desfaci?
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 17:02   #1251
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Pe frigul asta nici gand. :-ss
Eu imi iau de acum ce imi trebuie, ca la ziua respectiva cand ma apuc de treaba, sa nu stau sa caut unelte prin vecini
Nu am cumparat totusi nimic, mai spune'mi o data, ce fel de cheie trebuie ?
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 17:08   #1252
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Eu nu am folosit nici o cheie, ti-am mai zis. Doar o surubelnita in cruce iti trebuie si o cheie de 10 ca are bara si doua suruburi sub far si trebuie sa dai jos si farurile! Eu iti dau un sfat! Nu te chinuii sa desfaci barile, se dau jos greu si de pus sunt si mai dificil! Incearca sa vopsesti cu ele pe masina!
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 20:35   #1253
nick_nasta

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 658
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Eu nu am folosit nici o cheie, ti-am mai zis. Doar o surubelnita in cruce iti trebuie si o cheie de 10 ca are bara si doua suruburi sub far si trebuie sa dai jos si farurile! Eu iti dau un sfat! Nu te chinuii sa desfaci barile, se dau jos greu si de pus sunt si mai dificil! Incearca sa vopsesti cu ele pe masina!
se fa usor jos bara.nu trebuie dat nici un far jos,doar ornamentele alea de sub far.in 5 min o dai jos
nick_nasta is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 21:20   #1254
t3ofil

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 27
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by nick_nasta View Post
se fa usor jos bara.nu trebuie dat nici un far jos,doar ornamentele alea de sub far.in 5 min o dai jos



cat te costa sa vopsesti barele ??
t3ofil is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 21:22   #1255
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Da asa e, nu stiu la ce ma gandeam cand am zis ca se da jos farul. Dar parerea mea e ca se da greu jos si de pus la loc e chiar mai dificil! In special suruburile alea mici de pe interiorul contraaripilor care se desfac ori cu tubulara de 8 ori cu surubelnita!
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 03:15   #1256
B0by13

Stage 2
 
B0by13's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 49
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Da asa e, nu stiu la ce ma gandeam cand am zis ca se da jos farul. Dar parerea mea e ca se da greu jos si de pus la loc e chiar mai dificil! In special suruburile alea mici de pe interiorul contraaripilor care se desfac ori cu tubulara de 8 ori cu surubelnita!
Intradevar MAI ales contraaripile si suruburile alea de pe interior sunt O DURERE de cap ) am avut deosebita neplacere sa trebuiasca sa-mi dau jos o aripa fata si din pacate nu am reusit sa umblu fara sa nu dau jos si contra aripa. Intradevar sunt de acord cu recomandarea sa vopsesti bara pe masina pe cat posibil
B0by13 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 08:33   #1257
nick_nasta

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 658
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by B0by13 View Post
Intradevar MAI ales contraaripile si suruburile alea de pe interior sunt O DURERE de cap ) am avut deosebita neplacere sa trebuiasca sa-mi dau jos o aripa fata si din pacate nu am reusit sa umblu fara sa nu dau jos si contra aripa. Intradevar sunt de acord cu recomandarea sa vopsesti bara pe masina pe cat posibil
eu am inlocuit suruburile originale care se prindeau in piulitele alea de plastic si am pus suruburi de 6 cu piulite clema speciale.in 5 min dau bara jos
nick_nasta is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 09:20   #1258
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by nick_nasta View Post
eu am inlocuit suruburile originale care se prindeau in piulitele alea de plastic...in 5 min dau bara jos
Sa inteleg ca nu ai pastrat sistemul original de prindere pentru ca era dificil nu?! Puteai sa spui de prima data asta!
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 09:24   #1259
nick_nasta

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 658
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Sa inteleg ca nu ai pastrat sistemul original de prindere pentru ca era dificil nu?! Puteai sa spui de prima data asta!
din piulitele alea de plastic se smulgea surubul...acum e stas
nick_nasta is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 17:09   #1260
B0by13

Stage 2
 
B0by13's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 49
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by nick_nasta View Post
din piulitele alea de plastic se smulgea surubul...acum e stas
intradevar ingenioasa ideea )) ma bate gandul in vara s-o aplic si eu cum se spune ai o bila alba pt o ideea foarte buna
B0by13 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -