Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 17-05-09, 11:45   #931
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

La Matiz se pot adauga mai mult de 5 cai, dar nu mai devine masina de mers la plimbare cu ea... devine masina de fuga cu o limita de aproximativ 20.000 km pana la inlocuirea motorului.

Castigi 2-3 cp numai prin eliminarea totala a tobelor. Adica toate noxele sa iasa direct din saxofon, sub masina cu zgomotul infernal de rigoare. Filtrul de aer sa zicem ca iti mai da 1 cp, un kit de admisie Simota inca 1-2 (poate mai mult, chiar nu stiu sigur si nu vreau sa ma hazardez).
Daca vrei sa faci un Matiz decent, compresor 0.8 si ai aproximativ 75 de cai, iar daca vrei sa consumi aproximativ 20 de litri la suta de km, iti iei un kit turbo 0.8, cu modificare in Polonia si treci cu putin peste 100 de cai putere. Toate cu intariturile de rigoare, care in timp nu se stie daca vor tine.

Aceste puteri se refera strict la motor, nu si la roata.

PS: cred ca ai dat quote gresit.

Last edited by Mustang; 18-05-09 at 07:23.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 13:58   #932
CosminCB

Stage 2
 
CosminCB's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 46
Default Re: Club MATIZ

obs. ca ai habar eu unul nu vreau sa scot untul din ea ca oricum n e masin de viteza mi sa zis ca daca mergi peste suta se da la ulei daca ii dai demaraje si o bagi la curse stric repede ambreiajul si cutia...am remarcat si eu acest lucru dupa ce am reusit sa sparg motorul ambreiajul si cutia...ma cam rupt putin la buzunar...cel mult o evacuare sport la modul sonor usor si placut

Last edited by Snapy_xxl; 18-05-09 at 09:18.
CosminCB is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 16:59   #933
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Cine ti-a zis de faza cu uleiul... nu stiu dar i-a placut sa faca misto de masina probabil. Masina merge ok pana la 120 km/h (inclusiv) - bineinteles cu treapta a V-a. Daca o tii in a patra cu 120 la ora si e supraturata, o omori... Dar nu cred ca sunt nesanatosi din astia care "omoara" in halul asta Matizurile, decat pentru cateva teste.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 17:54   #934
CosminCB

Stage 2
 
CosminCB's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 46
Default Re: Club MATIZ

sincer am avut placerea sa ii testez limitele...e slabuta masina asa ca am decis sa merg "batraneste"!

Last edited by Snapy_xxl; 18-05-09 at 09:18.
CosminCB is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 19:27   #935
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Te ai hotarat sa mergi ca mine?!sau nici asa incet
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 23:39   #936
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Numai aberati se scriu pe aicea !
Ai reusit tu sa omori motoru cutia si discu, da nu e vina masina, eu o omor zilnic Tico de 8 luni zile si nu are nici pe dracu ... sau ia cazul lui TM 32 CIP, care merge cu Tico lui in ritm barbaric cam de 2-3 ani si in afara de revizile necesare nu s'a stricat nimic la el.

Ulei bun in motor si cutie, distributia schimbata la timp, benzina buna, avans reglat calumea, amestecu bun si nu ai ce sa strici la ea, supraturat in a4a la 120, dar in a4a la 145 cum o fi ?

Si ca sa nu ziceti ca vb de TiCo , am si Matiz acuma si pe asta il fugaresc destul de tare si nu da semne ca ar ceda ceva.

Acuma daca tu cum dai cheie ii dai si talpa , e clara chestia, ca poti aveam si Mercedes AMG , ca la ritm din asta se face praf.


Curios sunt cum ai spart tu motoru si cutia ?
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 01:55   #937
CosminCB

Stage 2
 
CosminCB's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 46
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Te ai hotarat sa mergi ca mine?!sau nici asa incet
Robert nu vreau sa te copiez dar ma ajuns criza rau asa ca merg mai "incetisor" + ca sunt "curcanii" croiti pe mine!
CosminCB is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 02:02   #938
CosminCB

Stage 2
 
CosminCB's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 46
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Numai aberati se scriu pe aicea !
Ai reusit tu sa omori motoru cutia si discu, da nu e vina masina, eu o omor zilnic Tico de 8 luni zile si nu are nici pe dracu ... sau ia cazul lui TM 32 CIP, care merge cu Tico lui in ritm barbaric cam de 2-3 ani si in afara de revizile necesare nu s'a stricat nimic la el.

Ulei bun in motor si cutie, distributia schimbata la timp, benzina buna, avans reglat calumea, amestecu bun si nu ai ce sa strici la ea, supraturat in a4a la 120, dar in a4a la 145 cum o fi ?

Si ca sa nu ziceti ca vb de TiCo , am si Matiz acuma si pe asta il fugaresc destul de tare si nu da semne ca ar ceda ceva.

Acuma daca tu cum dai cheie ii dai si talpa , e clara chestia, ca poti aveam si Mercedes AMG , ca la ritm din asta se face praf.


Curios sunt cum ai spart tu motoru si cutia ?
depinde si de "noroc" avea 130000km masina a rulat pe taxi 2 ani... la 130 cu a 4 si vreo 5 parca in ea a cedat mi sa rupt o supapa a batut in piston a cioplit si chiuloasa avea ghidajele duse asa a zis mecanicul si restul de supape au fost usor strambe ambreiajul am reusit sa il termin de vreo 4 ori in 2 ani doar de 2ori din cauza mea cutia am rezolvat-o la modul ca trebuia sa trag cu 2 maini sa intre in treapta 2 iar cu a 3 oricum schimbam scotea un sunet destul de urat si oricum fara sa fie in viteza se auzea naspa
CosminCB is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 07:17   #939
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Ulei bun in motor si cutie, distributia schimbata la timp, benzina buna, avans reglat calumea, amestecu bun si nu ai ce sa strici la ea, supraturat in a4a la 120, dar in a4a la 145 cum o fi ?
Valabil in cazul Ticoului.

Matizul... poate, dar uzura este mare la 120 la ora cu treapta a patra daca se merge constant - daca se face o depasire cu a patra e altceva, dar se cere neaparat treapta a cincea la vitezele alea. Sa nu spunem de consum cu treapta a patra la viteza mai sus mentionata.

Quote:
Originally Posted by CosminCB View Post
depinde si de "noroc" avea 130000km masina a rulat pe taxi 2 ani... la 130 cu a 4 si vreo 5 parca in ea a cedat mi sa rupt o supapa a batut in piston a cioplit si chiuloasa avea ghidajele duse asa a zis mecanicul si restul de supape au fost usor strambe ambreiajul am reusit sa il termin de vreo 4 ori in 2 ani doar de 2ori din cauza mea cutia am rezolvat-o la modul ca trebuia sa trag cu 2 maini sa intre in treapta 2 iar cu a 3 oricum schimbam scotea un sunet destul de urat si oricum fara sa fie in viteza se auzea naspa
Eu nu inteleg cum ai putut sa distrugi masina in halul asta... Sa inteleg ca esti genul de persoana care merge cu urmatoarele caracteristici:
- treapta 1 - 40 la ora
- treapta 2 - 80 la ora
- treapta 3 - 120 la ora
- treapta 4 - 150 la ora
- treapta 5 - .... pana face poc

Serios acum... ori vrei sa "te lauzi" ca ai distrus un Matiz...
Ori iti place sa distrugi masinile...

Last edited by Mustang; 18-05-09 at 07:21.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 09:37   #940
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by CosminCB View Post
sunt "curcanii" croiti pe mine!
Am vazut..daca aveai vreun M5 ceva, nici nu se oprea la tine..dar asa
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 12:39   #941
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

CosminCB tu ori ai un talent iesit din comun la distrus masini sau oricum matizu tau numai aveam mult si isi dadea duhu.
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 16:12   #942
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Valabil in cazul Ticoului.

.................cu urmatoarele caracteristici:
- treapta 1 - 40 la ora
- treapta 2 - 80 la ora
- treapta 3 - 120 la ora
- treapta 4 - 150 la ora
- treapta 5 - .... pana face poc

..
la al meu matiz se cam taie alimentarea :
1-30km/h
2-65-70/km/h
3-110km/h
4-150(am mers cu ea)
5- pentru croaziera

jar manaca de un an si 4 luni si nu am schimbat nimic . doar reviziile . cum sa distrugi cutie, motor... offf
__________________
Vand jante Mak audace mirror 4x114 - 15" - 6j - et38 - 250 euro

https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...-250-euro.html
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 17:53   #943
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Bubule... eu faceam misto.
Oricum la a patra la 150 se cam da la ulei.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 17:56   #944
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Club MATIZ

Cati litri de ulei trebuie pentru un schimb?
coman razvan is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 21:47   #945
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Cam 1 jumate.
Glumesc... cred ca sunt arhisuficienti 2l-2.5l.

Oricum, Matizul merge si cu 250 g de ulei, fara sa te dai la ea.
Mustang is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -