Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 23-10-08, 11:46   #241
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Club MATIZ

Scuze...nu am vazut! Nu sunt cam mari pe 15? O sa mearga mult mai greoi masina...
Piulite din alea am cautat si eu si nu am gasit...prin Brasov cel putin nu sunt...
coman razvan is offline   Reply With Quote
Old 23-10-08, 12:01   #242
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

@ TZN 85 BUB - Te bagi la o intalnire Cielo locala (baieti de prin Galati, Ialomita si Buzau) daca o sa se tina?
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 23-10-08, 12:09   #243
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by Snapy_xxl View Post
@ TZN 85 BUB - Te bagi la o intalnire Cielo locala (baieti de prin Galati, Ialomita si Buzau) daca o sa se tina?
ma bag, ideea e ca am vrut sa vin weekendul trecut dar am fost sa imi iau jantele... iar weekendu asta muncesc. asa ca daca e sa ne gasim..tocmai pe 1 octombrie ajung si eu... pana atunci caut piulite , multam de invitatie si mai vb
__________________
Vand jante Mak audace mirror 4x114 - 15" - 6j - et38 - 250 euro

https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...-250-euro.html
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 23-10-08, 12:47   #244
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

Se gasesc pe site-uri sau magazine care vand jante. Da-i un search cu google, afla cat mai multe detalii despre jantele tale si suna la un magazin din asta on-line (fiindca banuiesc ca in Galati nu gasesti, nu?).
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 23-10-08, 15:06   #245
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Se gasesc pe site-uri sau magazine care vand jante. Da-i un search cu google, afla cat mai multe detalii despre jantele tale si suna la un magazin din asta on-line (fiindca banuiesc ca in Galati nu gasesti, nu?).

la jante nu prea am ce sa ma interesez....am gasit si in galati piulite separat, dar nu se potriveau ca filet cu matizu... pe buza jantei intrau bene...oricum..multam, si mai caut...
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 23-10-08, 16:23   #246
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club MATIZ

depozitul de anvelope, autosoft etc... cauta "jante" pe google. eu de autosoft am fost mereu multumit, si de produse si de servicii.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-10-08, 19:55   #247
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Club MATIZ

in speranta ca am gasit piulitele care imi trebuiesc, pe un site ...dupa ce am facut comanda, si am vorbit cu tipu.... am o alta intrebare. : toata lumea zice ca daca iti pui roti mai amri se strica caseta de directie. ce se strica mai precis, cat costa o remediere... cam la cati km se uzeaza ? adica toata lumea vorbeste de aceea caseta de directie...dar ce se strica mai concret si cat ajunge o repartie avand in vedere rotile de 15" ce vor ajunge pe matiz ... multam
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 10:53   #248
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Club MATIZ

Nu numai caseata de directie se poate srica (aceasta se strica in timp, nu in 2 saptamani! Si nu se strica atat de usor, doar daca este fortata foarte mult, viraj pe loc, de exemplu!)! Pe langa caseta se pot stica articulatiile rotilor, si ce mai e pe acolo...rotile fiind mult mai mari si probabil si mai grele! Coeficientul de frecare cu asfaltul va fi mai mare! Ar mai fi si alte inconveniente: masina o sa consume mai mult, si kilometrajul si vitezometru o sa fie data peste cap!
Sper sa nu te supere raspunsul meu!
coman razvan is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 11:52   #249
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by coman razvan View Post
Nu numai caseata de directie se poate srica (aceasta se strica in timp, nu in 2 saptamani! Si nu se strica atat de usor, doar daca este fortata foarte mult, viraj pe loc, de exemplu!)! Pe langa caseta se pot stica articulatiile rotilor, si ce mai e pe acolo...rotile fiind mult mai mari si probabil si mai grele! Coeficientul de frecare cu asfaltul va fi mai mare! Ar mai fi si alte inconveniente: masina o sa consume mai mult, si kilometrajul si vitezometru o sa fie data peste cap!
Sper sa nu te supere raspunsul meu!

la un consum mai mare ma astept.... la o virare mai grea ma astept...ideea cam la cati km cedeaza caseta... daca se poate spune asa ceva, daca se poate da un numar de km... si cam cat ajunge o astefel de remediere... banuiesc ca au fost deja cateva persoane care au stricat ceva pe la masina din cauza rotilor mai mari. multam,
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 17:50   #250
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Club MATIZ

La faza cu km si vitezometrul dat peste cap...se poate evita asta...DACA PASTREZI DIAMETRUL TOTAL AL ROTII...adica janta plus guma care o aveai pe 13...sa fie egal cu janta plus anvelopa care o sa le ai pe 15 si atunci nu o sa ti se dea nimic peste cap...concluzie...pui balon foarte mic la gume.

2) eu personal man iti recomand niste jante pe 14 cu un balon micut si o suspensie coborata...dau mult mai bine decat niste jante pe 15... (masinile mici cu forme rotunde pe jante mari au tendinta de a arata ca niste mini jeepulete...adik km najpa...) dar na...vezi tu ce faci pan la urma eu iti tin pumnii si te astept cu evolutia situatiei

Numai bine tuturor
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 20:32   #251
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Thumbs up Re: Club MATIZ

@morpheus... am gume 195/45/15... faza nasoala ...care am aflat dupa ce am luat jantele..sunt 7 J ...adica late frate..si pe fata se vede exact ca un "minijeep"... ca iese cam cu 2 cm in afara masinii. astazi cred ca am rezolvat problema piulitelor... am sunat la tavisor..cel care a avut matizu'... ala super fain modificat..si mi-a dat cel maisimplu raspuns care puteam sa il primesc... piulitele de pe nubira sunt perfecte pentru matiz cu jante de 15... adica matizu are piulitele care se desfac cu cheia de 17...nubira aceeasi marime la filet..dar se foloseste cheia de 19 exact ce imi trebuia. drept rezultat maine dimineata voi cauta prin galati piulite de nubira. ciao, si mai vorbim...sper sa reusesc sa le montez, ca de o saptamana ma plimb cu rotile in masina...
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 22:27   #252
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Club MATIZ

Nu vreau sa fiu rautacios! Dar tu chiar speri sa nu iti atinga pe nicaieri? La bracaj maxim de exemplu!
coman razvan is offline   Reply With Quote
Old 26-10-08, 02:45   #253
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Club MATIZ

Quote:
Originally Posted by coman razvan View Post
Nu vreau sa fiu rautacios! Dar tu chiar speri sa nu iti atinga pe nicaieri? La bracaj maxim de exemplu!
la maxim atinge... dar am inteles ca ar merge putin modificat la interiorul rotii... dublura aripii. dar asta pe viitor se va vedea..acum tot ce vreau e sa le vad montate. ciao,
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 26-10-08, 09:33   #254
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Club MATIZ

Monteaza-le cat mai repede sa iti vedem mini - jeepul!
p.s. Sa iti faci un thread la "Masina mea" sa ne prezinti in detaliu micul tau efect!
coman razvan is offline   Reply With Quote
Old 26-10-08, 11:49   #255
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Club MATIZ

ma nu fi rau cu baiatu )
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -