Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-08, 10:31   #16
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

mai multe s-au mai discutat si aici https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning/1714-tuning-cielo-schimbi-motorul/page-6.html

am zis si acolo si acum dau un copy-paste.

"- evacuare direct-flow diametru 50, cu ambele tobe si, cel mai important, serpi. in cazul in care masina are catalizator (sau catalizatoare, ca euro3 are 2) si sonda lambda, catalizatorul "zboara" si sonda se monteaza pe aceeasi pozitie ca inainte, dar direct pe teava. Daca totusi o vreti "euro", se monteaza cat sport... bani in plus.
Se poate renunta si la una sau la ambele tobe... dar fara tobe se pierde cuplu la turatii joase si cred ca toti care folosim masinile zi de zi prin oras nu am vrea asta. Ca sa nu mai zic de sunetul unei tevi cap-coada la drum lung... nepretuit
- chiulasa comprimata. aici nu pot spune prea multe, fiindca nu stiu exact cat se poate lua din chiulasa. oricum e vorba de cativa mm. asta trebuie facuta profi, nu la orice strungar cu experienta pe tractoare si alte unelte agricole...
- galeriile lustruite.
- admisia lustruita (nu stiu cum ii zice, e corpul de admisie cu clapeta de acceleratie si senzor). pe interior! sa nu va ganditi ca ii dati un luciu frumos ca sa arate bine pe afara
- un kit de admisie directa: filtru conic BUN (nu din targ de 50ron) cu o teava de aluminiu sau inox, ideal lustruita pe interior. dimensiunea sa fie cat cea a admisiei (aproximativ). Pe teava se prinde senzorul de aer si furtunul pt gazele carter, sau fara furtun. cu gazele carter am vazut ca unii pun breather (un filtru de aer micut )... altii pun furtunul pe admisie. nu stiu ce sa zic... logic ar fi sa nu mai fie pus pe admisie, fiindca gazele carter sunt calde. ideea unui filtru sport este sa dea voie la mai mult aer atunci cand motorul are nevoie de el... dar aerul obligatoriu sa fie rece (ca ex.: ati observat ca atunci cand motorul e rece trage mai bine). de asta, pozitionarea filtrului e importanta, dar marea majoritate stiti unde se pune. se poate face si scut de protectie pt zona filtrului, fata de motor (unele kituri au asa ceva).
- bujii "sport"
- fise bune
- injectoare mai mari (nubira, leganza, opel...)
- pompa de benzina cu debit mai mare.
Ma opresc aici, desi mai sunt multe de facut... dar poate mai completeaza si altii
p.s: cip-ul se face dupa ce terminati modificarile... altfel, dupa fiecare modificare trebuie umblat iar la el."
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 10:45   #17
webcathos

Stage 5
 
webcathos's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,335
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

Da,pana aici e bine.Cam asta e ce stiu si eu plus inca un mic amanunt pe care nu il dezvalui pana nu sunt sigur de el.
Acum ne poate spune cineva cati mm trebuie luati din chiuloasa,sau cati se pot lua maxim?
Geo defineste bujii sport...!!!???Eu din cate stiu schimbarea injectoarelor si a pompei nu este neaparat obligatorie...Cu serpisorii este mai greu,se potrivesc oare de la alta masina!!??
webcathos is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 11:10   #18
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

bujii sport ar fi cele reci, care lucreaza la temperaturi mari, cu 3-4 electrozi. ca exemplu ar fi cele iridium x, de la ngk
schimbarea injectoarelor si a pompei nu este, intr-adevar, obligatorie. dar daca tu vrei mai mult decat debitul lor, mai mult decat "pot" ele, atunci ar cam trebui facuta si asta... bine, pompa si injectoarele presupun mai multa benzina, adica un amestec mai bogat.
serpii trebuie facuti pt motoarele noastre, nu cred ca ai de la ce alta masina sa-i iei... cel mai apropiat ar fi motorul de 1.6 de kadett.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 11:47   #19
webcathos

Stage 5
 
webcathos's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,335
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

Am intrebat pentru ca am auzit diverse pareri ca se potrivesc,cum ai zis si tu de altfel,cele de la kadet si chiar Kadet GSI!!!Asha ca sa ii faci custom costa cam mult si mai bine te apuci serios de slefuit galeriile...
Hai sa facem si niste costuri aproximative sa vedem daca se merita sa bagi comparativ cu ce castigi...
webcathos is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 13:15   #20
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

evacuarea fara serpi cred ca ajunge pe la 800 ron, borla 50mm.
comprimarea chiulasei... nu stiu, sa zic 2-300 ron. o fi mult, o fi putin, am zis si eu...
kit de admisie: filtrul e cam 300ron + tubulatura + 100ron breather (daca pui). aici pun si eu intrebarea: cu breather sau cu gazele carter in admisie? gazele carter sunt destul de calde... si ma gandesc ca nu e ideal sa le bagi in admisie, dupa ce te-ai chinuit sa-i dai aer rece la filtru
bujiile sunt cam 170ron
fisele nu stiu...

eu zic ca orice martoaga in plus se merita orice castig isi merita banii, cu conditia sa nu fie ceva absurd, sume exorbitante...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 16:00   #21
mad max

Stage 5
 
mad max's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,206
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Modificari motor CIELO

Serpii pt cielo nu exista facuti gata. Se fac custom. Trebuie calculati pt motorul respectiv, nu adaptati de la alta masina. Puteti sa slefuiti la galerii cat doriti, cuplul, puterea si sunetul obtinut de la serpi nu o sa il aveti niciodata. Pret aproximativ : 1200 Ron
Chiulasa se comprima in functie de ce rezultate se doresc a fi obtinute si de compromisurile si riscurile pe care sunteti gata sa vi la asumati.
__________________
STOCK IS FOR LOOSERS. BAUBAU Racing!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti nu de teama ca le-ai putea pierde ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!!!
Everybody can buy a car, but not everybody can modify a car...
DE VANZARE CIELO GSI 16V!!! https://forum.4tuning.ro/496-anunturi...o-gsi-16v.html
mad max is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 16:48   #22
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

pai nu a zis nimeni ca fara serpi faci mare branza... eu le-am enumerat asa, ca idee, sa fie cam toate facute
serpii 1200 ron? o gramada de bani...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 17:34   #23
mad max

Stage 5
 
mad max's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,206
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Modificari motor CIELO

Atat au costat cei de pe masina mea. Cred ca am si factura daca ma chinui sa o caut. Intreaba la Borla cat costa. Acolo au fost facuti.


PS: ba a zis webcathos ca mai bine te apuci de slefuit galeriile. Pretul l-am pus pt ca omul vroia sa stie cat costa. Ca si idee ... dupa ce au fost montati serpii + evacuare sport Borla 50mm + filtru sport in carcasa K&N + chip , masina a scos pe dyno cuplu 147 nm si 89cp.
mad max is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 19:08   #24
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

Si pana la urma cati mm este recomandat sa iei din chiulasa?
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 20:11   #25
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Modificari motor CIELO

Quote:
Originally Posted by Snapy_xxl View Post
Si pana la urma cati mm este recomandat sa iei din chiulasa?
La Tico spunea cineva de 1,2 mm, deci presupun ca nici la cielo nu e cazul sa luati mai mult de 2 mm.

@Mad_Max: la ce masina ti-ai facut serpisorii?
Crezi ca vor fi mai ieftini daca vorbim de mai putini cilindri?
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 20:13   #26
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

Intreb pt ca am mai auzit si de 3,5 mm Acum, ca i-o fi sarit lu' ala pistoanele prin capota nu stiu...
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 09:58   #27
webcathos

Stage 5
 
webcathos's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,335
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

Bun,la treaba cu serpisorii am inteles!Acxum care ar fi riscurile care trebuiesc asumate daca se ia din chiuloasa...si cat ar fi cel mai bine de luat ca sa fie riscurile minime??

Geo gazele carter cel mai bine cu breather...dar exista riscul sa cam vina miros de gaze in masina...
webcathos is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 10:42   #28
webcathos

Stage 5
 
webcathos's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,335
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

Am aflat..din chiuloasa se pot lua maxim 2 mm!Dar recomandat este daca tot vrei sa faci treaba asta sa iei cam 1,4-1,5 mm ca sa nu fie probleme cu m,otorul mai mult timp.
Dupa cum ma asteptam nimeni nu mai zice nimic pe aici!!!
SPOR LA STICKERE!!!!
webcathos is offline   Reply With Quote
Old 12-03-08, 16:04   #29
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

10 caractere.... toate lipite pe un sticker frumos colorat pe luneta, ca nu mai tuneaza nimeni masinile pe aici hai ma, nu mai zice nimeni nimic? nicio idee noua?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-03-08, 20:29   #30
eisman

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 68
Default Re: Modificari motor CIELO

Am fost interesat sa iau din chiloasa, problema e ca tb sa o faca cineva care stie ce face..Motorul devine prea comprimat si va avea o durata de viata de cateva mii de km! In plus poate sa mearga total aiurea , sa nu mai poti sa o tii in relanti. Referitor la injectoare.. am pe masina injectoare de Nubira, ma incanta cum merge masina cu ele, dar din pacate ma cam rup la consum, de fapt ce sa mai ma RUP, mai ales daca o calc. Nu stiu cum sa va zic, dar am observat ca mi-a crescut top speedul pe trepte: tr I-a = 50km/h,a II-a =90-95km/h, a III-a 140km/h, la a treptele 4 si 5 nu am avut unde sa-i dau..Aaa, uitasem, avand roti cu circumferinta usor mai mare, viteza afisata de masina e cu 3,6% mai mica decat cea reala.. Bine, nu am luat in calcul eroarea vitezometrului (care e in limitele normale)
eisman is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -