Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-07, 18:56   #1
eisman

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 68
Default stie cineva?

Am mai dichisit si eu cate ceva pe la masina, iar acum as vrea sa umblu si pe la motor.. dar nu drastic, la modul ca as vrea sa iau din chiuloasa si sa-i schimb axa cu came, sau cel putin alte arcuri la supape. Aa..sa-i schimb si injectoarele.. Apoi vine filtru sport, dar as vrea unul bunisor..shi mai vedem. Intrebari:
1. Cat se ia din chiuloasa, astfel incat sa-i maresc compresia, dar sa pot sa merg cu ea pe strada (sa nu fie instabila)?
2. Ce axa cu came e mai buna, de la ce model de masina si de unde o procur, eventual cat m-ar costa? Dar daca-i pun una originala noua, se simte?
3. Am schimbat pompa de benzina cu una noua, ce injectoare sa-i pun? Am auzit ca de Espero 1.5 ca au debit mai mare..Sau de la alt model, dar nu vreau nici consum de Grand Cherokee.
4. De pe forum am auzit pareri impartite, privitor la filtrul sport - cum ca ajuta, cum ca nu.., in tot cazul nu vreau sa-i stric motorul. Ce fel de filtru sa iau?
5. Supape.. altfel sau stock? Arcuri supape? De la ce model?
6. Chip tuning in Craiova? Ma ajuta cu ceva? Chipul se pune dupa modificari sau inainte?
Sper sa ma ajutati cu sfaturi, mai ales cei care au facut sau au vazut la altii si stiu sigur.
Merci.
eisman is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 19:14   #2
eisman

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 68
Default Re: stie cineva?

Chiar nimeni..? Nici un mecanic pasionat de tuning?
eisman is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 23:36   #3
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: stie cineva?

1. nu pune chip k nu se merita decat in combinatie cu o evacuare completa + filtru
2. filtru daca nu ai bani de ceva bun (green, simota, k&n, etc)nu pune k sunt0
3. din chiuloasa am luat si yo si se simte.dar a facut motorul tot arbore, segmenti cuzineti vilbrochen, etc garnituri noi.
4. axa cu came am vrut sa-mi pun de 1.8 de pe un opel kadett si nu a fost sa fie m-am trezit tarziu.
5. la injectoare am auzit diverse pareri ca 2-cielo
2 nubira / leganza // dar nu cred ca merg asa am auzit ca ar da randament dar nu stiu mai multe de rampa injectoarelor daca se potrivesc
6. daca vrei spectacol pune si tu ceva sfi, ne, seh, xe chiar si ai rezolvat tot si mult mai ieftin decat modificat motor de 1,5 stock
7. pune arcuri mai tari la supape sau duble

cu altele te mai ajut pe privat daca mai ai nedumeriri bafta
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -