Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-07, 18:22   #16
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: evacuare dubla la cielo

mie au zis ca ma costa cam 6 milioane...fara tobe si serpisori
teava de inox de 60/58 din fata pana in spate cam 6 milioane
daca cumapr de la ei totot, imi confectioneaza serpisori, saxofon, inmeriara, finala din inox 100% cu manopera montat la cheie cam un 500 euro cam 20 mil era in decembrie 2005 cand mi-o venit ideea.
asta tinand conta ca toba care o vroiam eu, gen subaru era cam 6 mil si ceva de la powerfull.si restu erau pana la 500 euro.
daca o vrei de acuma pe maine la prima ora ii cu 15% in plus.
si vezi ca s-au mutat de unde erau innainte. pe strada paralela in dreapta de cum erau pana acuma.
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 12-03-07, 12:39   #17
I5@k
Daewoo Driver

Stage 5
 
I5@k's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 383
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: evacuare dubla la cielo

dak nu...cum ai zis u(dacia wrc) la cj...k am vb cu tata si o zis k are un prieten in cj...care are multe ateliere auto...si poola mea...barosan in cj...zimi un pic ..unde ziceai k se fac astea(firma,strada) si cat ar costa...(cap-coada si numa finala)
I5@k is offline   Reply With Quote
Old 12-03-07, 12:57   #18
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: evacuare dubla la cielo

ma cauta sturimex strada fabrici nu stiu cat pe google.
si cand ajungi la locul faptei cum te uiti spre afis ii strada din spatel;e tau...paralela la nr 14 s-o mutat de 1 saptamana.
cam 6 mil te costa fata tobe teava+manopera si in 24 de ore ii gata
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 13:07   #19
I5@k
Daewoo Driver

Stage 5
 
I5@k's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 383
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: evacuare dubla la cielo

k ....ms....crek o sa optez pe cj
I5@k is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 16:40   #20
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: evacuare dubla la cielo

tu stii, dar parerea mea ii ca o teava din fata pana in spate de diametru mai mare ar fi o afarece mai buna decat 2 tevi
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 14-03-07, 18:16   #21
I5@k
Daewoo Driver

Stage 5
 
I5@k's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 383
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Talking Re: evacuare dubla la cielo

deci in legatura cu performantele ..ai dreptate k numa o teava ar face treaba mai buna..
insa tata plateste si lui asai place ...cu 2 tevi....exact k in a2a poza..
asa k...
oricum pana cand ma apuc de ea...mai e ceva timp
I5@k is offline   Reply With Quote
Old 14-03-07, 20:26   #22
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: evacuare dubla la cielo

si eu am vrut 2 tevi numa ca nu stiam cum sa fac perfect simetrica gaura pentru partea cealalta si asa ca am tras teava calumea din fata pana in spate, umpic curbata si o finala si adio :P nimic mai mult, acuma ma bate gandul la o alta treaba...sa vedem cum fac cu banii ca-s problema no1 :P
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 15-03-07, 12:44   #23
Outta Control

Stage 5
 
Outta Control's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 323
Default Re: evacuare dubla la cielo

Un prietin de-a meu a facut evacuare dubla cu 600 de mii numa teava fara toba si suna super tare, ieftina si de efect la un atelier local
Outta Control is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 21:34   #24
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: evacuare dubla la cielo

Quote:
Originally Posted by Outta Control View Post
Un prietin de-a meu a facut evacuare dubla cu 600 de mii numa teava fara toba si suna super tare, ieftina si de efect la un atelier local
imi dau seama.....
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 11:56   #25
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: evacuare dubla la cielo

Dacia, nu e cam mare diametrul de 58-60? eu zic ca e foarte mare...si nu faci nimic altceva decat sa pierzi putere, nu sa castigi. Nu ma pricep atat de bine, dar se fac niste calcule pt a determina diametrul tevii si dimensiunea tobelor. Diametrul tevii originale e de 45 mm, pt performante sporite se poate pune 50 mm, nu mai mult. Asta mi-au spus cei de la Borla.
Borla face si evacuare simpla si dubla pt Cielo. Simpla e cam 450 ron tobele cap-coada inox. Serpisorii am auzit ca ar fii cam 900 ron, dar ei sunt cei mai importanti. In principiu, cred ca fac aproape orice vrei, dar ce e mai important e ca iti pot da si sfaturi daca e bine sau nu ceea ce vrei. Sfaturi bune nu o sa le primesti de la "nea' Gica" care si-a facut scoala de mecanica pe carutu' de butelie si acum are atelier in spatele blocului.

Cu teava cap-coada, fara nici un fel de toba detentoare, nu recomand decat daca folosesti masina DOAR pt curse. Am vazut (mai ales auzit) destule masini fara tobe, doar cu teava inox, si sunetul e infernal.
Outta Constrol > si isi mai aude macar gandurile prietenul ala al tau? ca sa nu mai vorbim ca trezesti jumatate de oras din somn si mai ramai si fara talon.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 30-03-07, 22:38   #26
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: evacuare dubla la cielo

deci... teava originala de cielo ii de 38,7 interior si de 42,12 exterior, masurat cu subler digital ieri .
eu am dat peste un bolovan si am ramas fara tobe...de la locul de catalizator nu mai am tobe...si nici plasticurile ce tine schimbatorul, tot podul pedalier ii indoit, noroc ca nu m`am dat peste cap.
masina suna la 50km/h intr-a 4-a de n-am aer, nu-mi mai aud mintile....
acuma am gasit de unde sa-mi cumpar teava de inox, la 5euro+tva/kg
tevile sunt de 3,05 metrii, de diferite marimi si dimensiuni.
daca pui teava de 70mm diametrul interior din fata pana in spate, daca se poate cat mai linie dreapta...se castiga ceva putere, dar si un zgomot frumos, din ala ce te unge pe suflet, pe langa astea primesti bonus: 6puncte de la politie+amenda intre 500si 1000lei
fara rezonatorul de zgomot sau cum se numeste iti rogi moartea in interior, azi am fost cluj-turda(30km) si retur...si am crezut ca bolunzesc, de la 120km/h imi faceau loc sa ma duc :P
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -