Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-07, 09:02   #16
God85

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 32
Default Re: Modificare motor Daewoo Matiz

eu am un matiz cu o evacuare borla , fitru de aer si cu un ulei bun , benzina octanica si aditivi ajung d la 0-100km in 14 sec...avand in vedere ca logan
1.4 75cp ajunge in 13.7 sec eu cred k stau bine....dar o sa vina in curand chipul...atunci o sa se simta k
God85 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-07, 09:55   #17
God85

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 32
Default Re: Modificare motor Daewoo Matiz

depinde si in cati caluti vrei sa o duci...motorul e destul de mic...si nu cred k vrei sa bagi mii de euro in el...si se gasesc greu piese potrivite si mecanici care sa stie sa umble unde trebuie...eu zici sa iti faci o evacuare completa(p fiecare cilindru) sa scoti catalizatorul , un filtru de aer si dupa aia un chip(iti mai da si el pana in 15cai)...toate astea t duc lejer in 75cp(poate mai mult) dc mai usurezi si masina iti garantez k ai sa razi de un logan 1.6 90cp
God85 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-07, 10:01   #18
God85

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 32
Default Re: Modificare motor Daewoo Matiz

sorry am uitat...tot c ti-am zis t duc km in 1000 d euroi...nu cred k e f mult...si cred k s merita...bft la tuning
God85 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 20:48   #19
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Modificare motor Daewoo Matiz

mda....ai uitat de frane....macar alea pe fata sa le schimb cu ceva mai bun.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 11:06   #20
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Modificare motor Daewoo Matiz

tre schimbate franele pe fata ca ultima oara nu s-a ooprit masina....adica s-a oprit da dupa locu de intrat in parcare
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 19:32   #21
God85

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 32
Default Re: Modificare motor Daewoo Matiz

ai grija de placutele de frana sa nu fie uzate si va merge totul perfect asta dc nu ai peste 100km/h si vrei sa opresti masina brusc...eu nu am prb cu franele...dc tu vrei poti sa iti schimbi discurile si sa iti pui frane ventilate...dar costa
God85 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 21:57   #22
Andrey`

Stage 5
 
Andrey`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 507
Default Re: Modificare motor Daewoo Matiz

discuri pe spate se pot pune la matiZ ?
Andrey` is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 23:25   #23
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Modificare motor Daewoo Matiz

placutele si discurile n-au mai mult de 1000 de km si din astia 1000 s-a mers dimineaza in aglomeratie si seara la fel bara la bara..cam 9980 de km si restu am forjat io masina si da aveam peste 100 cand mi-am adus aminte ca tre sa opresc mai intai masina ca sa intru in parcare....oricum zic ca s-a oprit onorabil masina
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 09-04-07, 20:18   #24
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Modificare motor Daewoo Matiz

un filtru de aer sport imi schimba cu ceva puterea sau cuplu???
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 11-04-07, 13:37   #25
God85

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 32
Default Re: Modificare motor Daewoo Matiz

da e normal ... va trage aer mai bine... dar nu te astepta la performante fabuloase...
God85 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-07, 23:35   #26
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Modificare motor Daewoo Matiz

Quote:
Originally Posted by God85 View Post
depinde si in cati caluti vrei sa o duci...motorul e destul de mic...si nu cred k vrei sa bagi mii de euro in el...si se gasesc greu piese potrivite si mecanici care sa stie sa umble unde trebuie...eu zici sa iti faci o evacuare completa(p fiecare cilindru) sa scoti catalizatorul , un filtru de aer si dupa aia un chip(iti mai da si el pana in 15cai)...toate astea t duc lejer in 75cp(poate mai mult)
poate 5 cai in plus
moise is offline   Reply With Quote
Old 17-04-07, 23:49   #27
ZoZoRiders

Stock
 
ZoZoRiders's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1
Default sal

nush am auzit ca merg injectoarele de nubira pe matiz si ii da cv power
ZoZoRiders is offline   Reply With Quote
Old 18-04-07, 01:11   #28
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: sal

Quote:
Originally Posted by ZoZoRiders View Post
nush am auzit ca merg injectoarele de nubira pe matiz si ii da cv power
asta doar daca pui 1 de matiz si 2 de nubira
moise is offline   Reply With Quote
Old 18-04-07, 14:20   #29
tavisor

Stage 5
 
tavisor's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 404
Talking Re: sal

Quote:
Originally Posted by ZoZoRiders View Post
nush am auzit ca merg injectoarele de nubira pe matiz si ii da cv power
merg injectoare de nubira stiu cine si-a pus pe matiz,dar nu e multa performanta. a modificat sistemul de prindere de la rampa de injectoare.
tavisor is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 21:00   #30
feby

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
Default Re: Modificare motor Daewoo Matiz

Misto masinutza pot spune si chiar mi'a placut tuningul. acum am si eu o mica intrebare, pentru Bucuresti unde gasesc sistem de evacuare ( nu cel standard desigur ) si stopuri daca exista pe sistem de led'uri.
Am inteles ca prin schimbarea intregului sistem de evacuare castigi vro 7 caluti. Nu de alta insa cel original a inceput sa il cam pape rugina... misto nu ??? are vro 2 ani si juma, si tre sa incep sa schimb partea de mijloc si finala... Asa ca daca tot o sa fac o schimbare, am zis sa o fac completa si sa si castig ceva caluti.
Deasemenea unde gasesc un filtru sport pentru matiz si care ar fi cel mai bun???
Cat de stabilitate si frane am schimbat ECO'urile cu niste GT2'uri de la GY si se simte o diferenta, ce'i drept sunt cu mult mai moi si se cam infig/duc in asfalt iar consumu a crescut putin, dar siguranta mai intai de toate.
Cat de garda, deocamdata vreau sa o las asa cum e mai ales la lucrarile ( vine vara... ) din Bucuresti si ocazionalele gropi ( a se vedea calea floreasca ) cineva a avut ceva cu stadionu dinamo... ) ).
Merci mult.

p.s. Cat de faza cu viteza, eu unul sunt vitezoman iar daca imi iau ceva cu putere mai mare, si implicit viteza... urmatoru post nu va mai fi...
feby is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -