Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-12, 22:02   #1
CNT8

Stock
 
CNT8's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9
Default Daewoo Cielo 4x4

Salut.Am si eu un cielo din 1996 inmatriculat in 1998, full option si a-s dori si eu sa-l fac 4x4, daca stie cineva ce modificari trebuie aduse va rog sa ma contactati.Multumesc.
Nu va uitati la varsta mea.Nu conteaza.A si cand ma refer la eu ma refer la tata.

Last edited by CNT8; 14-02-12 at 22:08.
CNT8 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 22:37   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

Pai... pot sa iti fac o lista generala cu ce iti trebuie, dar incep prin a-ti spune ca trebuie taiata masina pt asa ceva, toata podeaua pe lungime, din fata pana in spate, plus pedalierul pe mijloc... pt a face loc cardanului. In spate in mod sigur nu se potriveste fix pe fix puntea de 4x4, alte modificari. Iti mai trebuie motorul masinii donatoare, cutia, planetarele fata, jambele fata cu fuzete, discuri si sistemul de franare, sistemul 4x4 complet cu puntea spate completa si planetarele spate, electronica, pompa de frana... plus multe, multe alte piese care o sa trebuiasca schimbate din cauza modificarilor. Ca sa nu mai zic ca cele 4x4 au fost turbo, prinderile jantelor in 5 prezoane (deci si alte jante, dar daca ajungi la stadiul asta deja sunt maruntis), masina nu o sa mai fie "full option" ca o sa trebuiasca sa dai afara AC-ul...
Cum probabil vectra 4x4 nu o sa gasesti, o sa iei de pe Calibra, care are alte flanse la amortizoare, pe care va trebui sa le adaptezi... si...si...si... ma abtin sa ma iau de varsta ta, dar imi permit sa ii spun tatalui tau sa-si revina la realitate, costurile sunt mult prea mari pt a modifica un Cielo si a ajunge sa se rupa caroseria din cauza la ce s-a facut...
Teoretic trebuie schimbat cam tot, mai putin usi, aripi, capota, geamuri, faruri...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 22:55   #3
CNT8

Stock
 
CNT8's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

nu conteaza tu fa-mi asa o lista frumusica te rog cu tot ce trb ca de akl se ocupa tata si caroseria se va intari substantial.Ms
CNT8 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 23:21   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

Daca e sigur 100% ca asta vrea (desi ma indoiesc), in primul rand sa-si caute un mecanic si un tinichigiu foarte bun. In al 2lea rand, mai bine aduce din Germania o Vectra 4x4 sau, in cel mai rau caz, o Calibra 4x4 si transfera de pe ele direct, iese mai ieftin decat sa ia piesa cu piesa.
- motor
- evacuare
- cutie viteze
- planetare
- ansamblul jamba, fuzeta, disc, etrier
- pompa frana (sigur e mai mare, de 22)
- suspensie (aici incluzi si flansele, daca e vorba de Calibra, si trebuie adaptate pe Cielo, nu se potrivesc)
- instalatia electrica si electronica
- tot sistemul 4x4, incluzand puntea spate completa
- taiata podeaua, modificata, rigidizata (nu doar podeaua, toata masina)
- alte jante in 5 prezoane

Pe langa toate astea, pe masura ce se modifica ceva, o sa apara diverse complicatii inevitabile. Multe din piese, inclusiv motorul, probabil vor trebui sa fie reparate, reconditionate... sunt masini destul de vechi, au o varsta si o uzura...
Cum ziceam, din Cielo nu ar mai ramane mare lucru, decat tabla exterioara.
Un alt mare dezavantaj ar fi ca masina ar intra complet in ilegalitate... nu ai voie sa faci asa ceva si, daca cu un set de jante mai mari scapi, cu asta clar nu ai sanse sa mai stai linistit cu ARR-ul.

Nu sunt expert, posibil sa imi fi scapat cate ceva... problema trebuie studiata bine inainte de a se apuca de ceva. Dar ma indoiesc ca se va intampla ceva cu ideea asta...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 23:29   #5
iviTe
Daewoo Driver

Stage 5
 
iviTe's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,259
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

Este foarte greu de realizat asa ceva si nu se merita inprimul rand sa faci asa ceva ... i`am mai zis si pe privat .. dar acuma inca "visezi"
iviTe is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 09:35   #6
CNT8

Stock
 
CNT8's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

Mecanic este tata asa ca nu avem nevoie de alti mecanici.
Si cat o sa coste o calibra max 2000 euro mare scart.
Si masina am gasit la 870 euro din germania adusa in tara.

Last edited by CNT8; 15-02-12 at 09:38.
CNT8 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 10:07   #7
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

Din ciclul "tatal meu il bate pe tatal tau", CNT8 strikes again!
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 10:34   #8
Guess_Who_rapp

Stage 2
 
Guess_Who_rapp's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 73
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

@mik-e Tatal meu a baut o data o bere singur...Who win's now?)
@CNT8 Tatal tau ori e nebun,ori n-are ce sa faca cu banii(desi nu cred),ori tu aberezi.Nu stiu de ce dar inclin spre ultima varianta.
Multa bafta.
P.S Sa-l faci si turbo.
Guess_Who_rapp is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 10:41   #9
CNT8

Stock
 
CNT8's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

Quote:
Originally Posted by Guess_Who_rapp View Post
@mik-e Tatal meu a baut o data o bere singur...Who win's now?)
@CNT8 Tatal tau ori e nebun,ori n-are ce sa faca cu banii(desi nu cred),ori tu aberezi.Nu stiu de ce dar inclin spre ultima varianta.
Multa bafta.
P.S Sa-l faci si turbo.
Nu e nebun numai ca e necesar si de alta masina sa ia alta mai are de mancat.
Deja eu am bani mei stransi vreo 80 de milioane si poate iau o calibra si modific cielo ori merg cu ambele.
Si nu aberez. In privinta de turbo mai vad cum consuma
CNT8 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 11:58   #10
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

Quote:
Originally Posted by CNT8 View Post
Nu e nebun numai ca e necesar si de alta masina sa ia alta mai are de mancat.
Deja eu am bani mei stransi vreo 80 de milioane si poate iau o calibra si modific cielo ori merg cu ambele.
Si nu aberez. In privinta de turbo mai vad cum consuma
De ce nu iti cumperi direct masina 4x4 ?
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 12:16   #11
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

Topicul asta devine circ. Nu intru in detalii, de unde ai tu 8000 lei stransi, dar modificarea unui cielo in felul asta NU o sa fie doar 2000 euro. 1000 euro ii dai din start pe masina donatoare... o sa intre multi bani in piesele schimbate la motor, evacuare, suspensii etc. Ai impresia ca o turbina e ieftina, sa o schimbi? Asta daca vrei sa fie si functionala si in stare buna... ca daca iei niste piese si le arunci la intamplare pe masina, nu ai facut nimic.
Plus tonele de complicatii...
Si da, 2000 euro sunt mare lucru, mai ales pt noi, posesorii de masini ieftine. Ai o masina de 1000 euro si 2000 ti se par nimica toata... sa fim seriosi, nu sunt bani de Monopoly.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 16:38   #12
CNT8

Stock
 
CNT8's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Topicul asta devine circ. Nu intru in detalii, de unde ai tu 8000 lei stransi, dar modificarea unui cielo in felul asta NU o sa fie doar 2000 euro. 1000 euro ii dai din start pe masina donatoare... o sa intre multi bani in piesele schimbate la motor, evacuare, suspensii etc. Ai impresia ca o turbina e ieftina, sa o schimbi? Asta daca vrei sa fie si functionala si in stare buna... ca daca iei niste piese si le arunci la intamplare pe masina, nu ai facut nimic.
Plus tonele de complicatii...
Si da, 2000 euro sunt mare lucru, mai ales pt noi, posesorii de masini ieftine. Ai o masina de 1000 euro si 2000 ti se par nimica toata... sa fim seriosi, nu sunt bani de Monopoly.
Au strans ai mei bani :P
CNT8 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 16:39   #13
CNT8

Stock
 
CNT8's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
De ce nu iti cumperi direct masina 4x4 ?
Nush imi place mult acest cielo
CNT8 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 16:41   #14
plopyyy

Stage 5
 
plopyyy's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 857
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

deja este circ,,,cu 80mil dabia pui un SFI si il faci calumea cu piese schimbate in el,,,kit ambreiaj,,,kit distributie,,,o segmetare,,,garnituri,,,o suspensie calumea,,,frane calumea,,,si cam astea is 80mil !!!
__________________
Piese Opel C20XE, SFI; fara logare cu posibilitate de vizualizare poze :
https://www.facebook.com/pages/Piese-...13263365383224
plopyyy is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 16:42   #15
plopyyy

Stage 5
 
plopyyy's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 857
Default Re: Daewoo Cielo 4x4

deja este circ,,,cu 80mil dabia pui un SFI si il faci calumea cu piese schimbate in el,,,kit ambreiaj,,,kit distributie,,,o segmetare,,,garnituri,,,o suspensie calumea,,,frane calumea,,,si cam astea is 80mil !!!


mai bine iei o vectra 4*4 sau o calibra 4*4 !!!
si ai terminat toata treaba iesi mult mai ieftin si nici nu iti bati capul !!!
plopyyy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -