Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 06-05-08, 15:01   #76
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Jante Matiz

Quote:
Originally Posted by TZN 85 BUB View Post
frumoase jetzile.....stie cineva cum pot lua legatura cu tavisor.... un numar de telefon, o adresa de mail ceva ?
am eu nr-ul lui de mobil 0742214819
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 16:31   #77
WOLFI3

Stage 4
 
WOLFI3's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 258
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Jante Matiz

Nu inteleg cum ii cu instalatia asta XENON......bec ca bec...intru la piese auto...si imi zic ca au becuri xenon ...le-am cumparat si lumineaza mai alb.....da instalatia xenon are si ceva electicitate, nu???

Hai dati-mi o cale pe care sa merg....explicati-mi si mie!!MS ANTiCIPAT)
__________________

...:::TUNING 4EVER by WOLFI3:::...

Last edited by Snapy_xxl; 06-05-08 at 16:34.
WOLFI3 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 16:13   #78
sharky-vw

Stage 5
 
sharky-vw's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 873
Member of:
[VW]
Default Re: Jante Matiz

poate este cineva interesat.....am de vanzare unset de jante cms dionysos...impecabile..nu au fost rulate,....le am de la cineva caare le-a luat pt un fiat...si nu merg........cine este interesat....0745068267...sau id mess...gabizuz
__________________
Golf MK1 '77 1.3 NZ Turbo ]Reconditionez jante , POLISH!Sablat!Indreptat!Vopsit! Materiale profesionale!

www.dubgarage.ro <<<<----lucrarile mele
sharky-vw is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 14:08   #79
renatremo

Stage 3
 
renatremo's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: Jante Matiz

sper sa va placa... mersi quick_5hifter
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00015.JPG
Views:	627
Size:	411.3 KB
ID:	608302   Click image for larger version

Name:	DSC00012.JPG
Views:	454
Size:	310.4 KB
ID:	608305   Click image for larger version

Name:	DSC00017.JPG
Views:	450
Size:	332.9 KB
ID:	608307  

renatremo is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 20:17   #80
coteschwann

Stage 5
 
coteschwann's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 325
Talking Re: Jante Matiz

Quote:
Originally Posted by WOLFI3 View Post
Nu inteleg cum ii cu instalatia asta XENON......bec ca bec...intru la piese auto...si imi zic ca au becuri xenon ...le-am cumparat si lumineaza mai alb.....da instalatia xenon are si ceva electicitate, nu???

Hai dati-mi o cale pe care sa merg....explicati-mi si mie!!MS ANTiCIPAT)
una este "bec xenon" si una este instalatie xenon:P
"bec xenon" = o ordinarie care duce in eroare lumea ca ar lumina mai bine, in realitate, este defapt un bec oarecare si care are consumul mai mare asta nu insemana ca lumineaza mai tare,plus, ca are o tenta alb-albastruie ca sa para ceea ce NU ESTE))));
instalatie xenon = sistem de lumina care functioneaza pe baza de praf de xenon al carui consum este mai mic (35w-e de bine ptr baterie) si lumineaza mai tare de 3-4 ori mai bine decat lumina halogen.
Kitul este usor de instalat, contine 2 balasturi,fire,2 x bec xenon,etc.,....lucruri pe care imi imaginez ca le stie prea multa lume,...informeaza-te inainte sa mai cumperi ceva sa nu iei teapa,cumpara ceva nemtesc si nu ai batai de cap,..evita chinezismele.mult noroc!
__________________
by you !!!
coteschwann is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 20:22   #81
coteschwann

Stage 5
 
coteschwann's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 325
Smile Re: Jante Matiz

Quote:
Originally Posted by coteschwann View Post
una este "bec xenon" si una este instalatie xenon:P
"bec xenon" = o ordinarie care duce in eroare lumea ca ar lumina mai bine, in realitate, este defapt un bec oarecare si care are consumul mai mare asta nu insemana ca lumineaza mai tare,plus, ca are o tenta alb-albastruie ca sa para ceea ce NU ESTE))));
instalatie xenon = sistem de lumina care functioneaza pe baza de praf de xenon al carui consum este mai mic (35w-e de bine ptr baterie) si lumineaza mai tare de 3-4 ori mai bine decat lumina halogen.
Kitul este usor de instalat, contine 2 balasturi,fire,2 x bec xenon,etc.,....lucruri pe care imi imaginez ca le stie prea multa lume,...informeaza-te inainte sa mai cumperi ceva sa nu iei teapa,cumpara ceva nemtesc si nu ai batai de cap,..evita chinezismele.mult noroc!
....aprox. dupa 2500 de ore praful de xenon din bec se consuma, astfel lumina va fi exact ca una halogen(alb-galbuie)...iti vei da seama ca va trebui sa schimbi becurile,deci nu cumpara doar becurile,iti trebuie si instalatia pe care nu o gasesti separat(cred eu, si daca se gaseste cred ca este cat nu face).bft!
coteschwann is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 21:33   #82
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Jante Matiz

Ce sa te feresti de chinezisme, ca toate sunt facute in China, inclusiv "Siemens" si "Bosch"
In principiu, becurile de la instalatiile xenon rezista de 2-3 ori mai mult decat un halogen... deci nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme. Si in cazul in care se arde un bec, mai bine iti iei o instalatie noua, costa aproape cat un singur bec.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 23:33   #83
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Jante Matiz

Quote:
Originally Posted by renatremo View Post
sper sa va placa... mersi quick_5hifter
LA TIIIIIIIIIIINEE AU AJUNS JANTELE DE PE CPF!!! Man, dau bine bine Cum tia zis si alex, cred...las-o putin din arcuri sport si trage-i o folie pe geamuri sa vezi ce senzatie e simpla si de bun gust . Succes daca ai planuri mai mari!!!

P.S. Cum te simti cu jantele alea??? Nu te incomodeaza? Nu iti ating? Nu deranjeaza copoi?
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 06-08-08, 10:07   #84
renatremo

Stage 3
 
renatremo's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: Jante Matiz

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
LA TIIIIIIIIIIINEE AU AJUNS JANTELE DE PE CPF!!! Man, dau bine bine Cum tia zis si alex, cred...las-o putin din arcuri sport si trage-i o folie pe geamuri sa vezi ce senzatie e simpla si de bun gust . Succes daca ai planuri mai mari!!!

P.S. Cum te simti cu jantele alea??? Nu te incomodeaza? Nu iti ating? Nu deranjeaza copoi?
Ma bucur ca v-a placut. Acum chiar arata ca un mic gigant!!! Urmeaza folie, eleron, vopsirea elementelor de franare pentru ca acum chiar se vad, toba finala Borla (cu o singura iesire)... si arcuri sport (dar care sa nu coboare garda masini pentru ca ating in spate)... ma intreb daca nu ar fi fost rosie oare arata la fel?

Cum ma simt? Destul de aiurea... sa treci de la 155 la 215... se simte... adica acum am frane... si curbele le iei cu mai multa lejeritate... insa am un singur regret... Pacat de gume si de jenti pentru ca avem niste drumuri de ... "perfecte"... In aceasta tara... cu astfel de soferi, pe aceste drumuri merita sa mergi cu caruta!!! pentru ca altfel e pacat de munca si de banii tai...

cu respect...

Last edited by renatremo; 06-08-08 at 10:13.
renatremo is offline   Reply With Quote
Old 10-08-08, 22:16   #85
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Jante Matiz

pe cat sunt gumele....215 ? hhmm..oricum.... dau super frumos ... sa le stapanesti sanatos si fara sa le zgarii , cu toate ca pe ale nasotre drumuri... e imposibil...
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 23:53   #86
mitzy

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 57
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Jante Matiz

ma ajuta si pe mine cineva??daca pun jante de 15 pe matiz mai trebuie facut chimbari??adica la arcuri amortizoare ceva??sa nu atinga la gropi etc stiti voi astep un raspuns pls
mitzy is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 11:03   #87
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Jante Matiz

Quote:
Originally Posted by mitzy View Post
ma ajuta si pe mine cineva??daca pun jante de 15 pe matiz mai trebuie facut chimbari??adica la arcuri amortizoare ceva??sa nu atinga la gropi etc stiti voi astep un raspuns pls
Poate daca citeai tot ce au scris baietii mai sus, gaseai raspunsul
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 08-09-08, 03:06   #88
bobeicaxxx

Stage 3
 
bobeicaxxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 91
Member of:
[Street Vision]
Cool Re: Jante Matiz

sa va explic cum e cu jantele pe matiz din propria experienta.... mai intai cauti sa le cumperi, nu gasesti mai nimic. pana la urma eu am gasit in germania si pe 14'' si pe 15''. dupa asta cauciucuri ca sa dea bine si sa se merite investitia trebuie ceva lat si talon mic dar nu foarte mic. /45 ar fi maximul pt. romania altfel jante sparte cauciucuri taiate etc. pagube. acum latimea cauciucurilor. daca vrei sa pui suspensii sport dupa asta sau ai deja ar fi indicat sa nu depaseasca 195 ca ating in viraj. pe spate odata ce ai pus jante pe 14 si cauciucuri pe 185 sau 195 atinge... trebuiesc modificate aripile adica evazate. se rezolva la un tinichigiu bun. indicat ar fi pentru matiz jante pe 14 cu dimensiunile cauciucurilor 185 sau 195/50sau 45. eu am pe 14'' cu 185/50/14 dimensiune de cauciuc pe care nu prea o gasesti in romania si sunt si scumpe. ma ajuns un cauciuc cat o janta. si inca ceva matizului i se potrivesc cel mai bine jante pe 14 da mult mai bine din punc de vedere estetic. nu trebuie sa fie masina mai mult roti decat masina. rotile pe care le are matizul rosu sunt foarte frumoase dar nu vin bine e ca un fel de jeep. inca o data "mai mult roti decat masina". maximul ar fi 15'' dar cu talon mic ceea ce nu se merita adica de 40 sau 35.de ce nu se merita? am un prieten care are jante pe 15 si in 2 saptamani a taiat doua cauciucuri cu talonul de 45.jante pe 15 pt expozitie nu mers zi de zi. pe 14 sunt acceptabile si vi le recomand cu placere.
bobeicaxxx is offline   Reply With Quote
Old 08-09-08, 13:54   #89
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Jante Matiz

Fara suparare, dar esti cam primul care are o asemenea parere... rotile pe 16 se incadreaza in evazarile originale, nu e ca si un Cadillac din ala care a trecut de la 15 la 22 inci... si la care roata de fata aproape ca o atinge pe cea din spate.
Dimensiunile (215/35/R16) fac roata sa fie aproape la acelasi diametru ca si cele originale.
Stabilitatea, acceleratia si mai ales franarea se imbunatatesc considerabil luand in calcul balonul foarte mic, cu ceva inrautatiri la capitolul confort.
Daca mergi cu grija, nu spargi nimic (gumele de pe Matizul rosu au buza de protectie care e foarte importanta la un eventual impact al rotii cu altceva).

In concluzie, spune-i prietenului tau ca problema nu provine de la gume pe 15 etc., ci de la sofer.
Toate cele bune!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 13:29   #90
dmitheone

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 39
Default Re: Jante Matiz

Salutare tuturor!Am achizitionat de curand un matiz si as vrea sa ii mai modific cate ceva la aspectul exterior deoarece la motor nu am probleme!
As vrea sa achizitionez un set de jante si am gasit unele 14' 6j et 38 4x114.3 gume 185/50/14 dar vreau sa stiu daca pot aparea probleme(aici ma refer sa nu atinga pe undeva) cu dimensiunea lor!Va multumesc anticipat!
dmitheone is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -