Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

View Poll Results: Cum pastram topicul "Club Tico", curat sau murdar?
Curat, la subiect, on-topic, corect gramatical etc 19 82.61%
Ca acum: offtopic, mircuiala etc 4 17.39%
Voters: 23. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-11, 16:57   #1
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

Am vazut ca topicurile astea, de "club...", au devenit un fel de mirc/messenger.
Pot sterge offtopic-ul, pot sanctiona userii, dar... voi starni doar discutii, PM-uri cu jigniri... si nu vad rostul.
Votati voi cum vreti sa aveti topicul "Club Tico": curat, la subiect... sau cum este acum?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 18:59   #2
SKR*

Stage 5
 
SKR*'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,894
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

Iti dai seama ca nu o sa zica nimeni ca vrea offtopic si mIRC. (chiar daca le place sa abereze)

Si eu mi-as dori ca toti sa vorbeasca pe un ton amical si corect gramatical, dar e greu sa inveti acum astea pe cineva care nu le-a invatat acasa si la scoala.

Poate unii oameni mai cauta diverse rezolvari ale unor probleme legate de Tico prin functia search, gasesc intrebarea pusa de altcineva, iar raspunsul pe urmatoarele 3-4 pagini, strecurat printre saluturi si urari de sanatate.
Ar trebui curatat pagina cu pagina, sa ramana doar ce poate fi util pentru noi toti.
SKR* is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 19:05   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

Si eu mi-asi dori sa fie topicurile curate, ca atunci cand caut ceva sa si gasesc... dar iti dai seama ca e aproape imposibil sa iei la citit 271 pagini (doar la Club Tico, nu mai punem si Club Cielo, Espero, Matiz, Nubira si alte topicuri mari) si sa urmaresti discutiile, stergand ce este off topic (e si subiectiv... oare e, oare nu e off topic ceea ce sterg?!).
Suntem 2 moderatori pe sectiune, cu vieti personale, munca etc... nu avem timpul si rabdarea pt a face asta. Incercam ca pe viitor sa intretinem topicurile curate.
De asta v-am si rugat ca sa scrieti in aceste poll-uri ce considerati voi on si off topic, ar usura munca noastra pe viitor.

De ce sa scrie toti ca-l vor curat? Sunt useri care fac off topic, scriu ca pe mirc... nu se intampla nimic daca posteaza aici ca ei vor sa se scrie ca pe un chat. Nu voi sterge nimic de pe aceste poll-uri, pana la final (10 zile), nu voi sanctiona pe nimeni, iar rezultatele vor fii publice.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 19:28   #4
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Si eu mi-asi dori sa fie topicurile curate, ca atunci cand caut ceva sa si gasesc... dar iti dai seama ca e aproape imposibil sa iei la citit 271 pagini (doar la Club Tico, nu mai punem si Club Cielo, Espero, Matiz, Nubira si alte topicuri mari) si sa urmaresti discutiile, stergand ce este off topic (e si subiectiv... oare e, oare nu e off topic ceea ce sterg?!).
Suntem 2 moderatori pe sectiune, cu vieti personale, munca etc... nu avem timpul si rabdarea pt a face asta. Incercam ca pe viitor sa intretinem topicurile curate.
De asta v-am si rugat ca sa scrieti in aceste poll-uri ce considerati voi on si off topic, ar usura munca noastra pe viitor.

De ce sa scrie toti ca-l vor curat? Sunt useri care fac off topic, scriu ca pe mirc... nu se intampla nimic daca posteaza aici ca ei vor sa se scrie ca pe un chat. Nu voi sterge nimic de pe aceste poll-uri, pana la final (10 zile), nu voi sanctiona pe nimeni, iar rezultatele vor fii publice.
mai bine sa fie curat,sa gaseasca omu ce are nevoie si ce il intereseaza si propun pt cei care nu au mirc sa fie facut un topic la alte discutii despre tico si ar fi mai ok asa.
__________________

VDAN is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 20:13   #5
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
mai bine sa fie curat,sa gaseasca omu ce are nevoie si ce il intereseaza si propun pt cei care nu au mirc sa fie facut un topic la alte discutii despre tico si ar fi mai ok asa.
Da, de acord, poate ar trebui o sectiune unde sa fie numai offtopic... si cine are ceva de cautat.... sa caute mult si bine, daca asa s-au obijnuit...

@Geo_ZGA: tin sa-ti multumesc pentru efortul acordat cu offtopicul, si cu aceste polluri. Stiu ca nu e usor, mai ales ca timpul (putin, poate) petrecut pe forum, nu trebuie dedicat moderarii si curateniei dupa cei care nu respecta niste reguli...

Cred ca topicul Club Tico ar trebui tinut CURAT, si propun si niste warnuri pentru cei care se abat de la reguli...
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 20:14   #6
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

Eu propun ca, topicul "Club Tico sa fie exclusiv pt club si lucruri legat de el, intalniri etc
Iar pentru alte lucruri sa se faca un topic numit Offtopic unde sa se poate vb despre orice...parerea mea
georulz is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 20:36   #7
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Si eu mi-asi dori sa fie topicurile curate, ca atunci cand caut ceva sa si gasesc... dar iti dai seama ca e aproape imposibil sa iei la citit 271 pagini (doar la Club Tico, nu mai punem si Club Cielo, Espero, Matiz, Nubira si alte topicuri mari) si sa urmaresti discutiile, stergand ce este off topic (e si subiectiv... oare e, oare nu e off topic ceea ce sterg?!).
Suntem 2 moderatori pe sectiune, cu vieti personale, munca etc... nu avem timpul si rabdarea pt a face asta. Incercam ca pe viitor sa intretinem topicurile curate.
De asta v-am si rugat ca sa scrieti in aceste poll-uri ce considerati voi on si off topic, ar usura munca noastra pe viitor.

De ce sa scrie toti ca-l vor curat? Sunt useri care fac off topic, scriu ca pe mirc... nu se intampla nimic daca posteaza aici ca ei vor sa se scrie ca pe un chat. Nu voi sterge nimic de pe aceste poll-uri, pana la final (10 zile), nu voi sanctiona pe nimeni, iar rezultatele vor fii publice.
NU vreau sa fiu rautacios , insa nu ai cum sa ti un post CLEAN atata vreme cat este club tico si se vorbeste despre tico , e corect ca uneori se mai abereaza , sunt de acord sa ramana asa cum este...sunt de acord sa fie corect sau nu gramatical scris , nu toti stam sa analizam , unii poate fac mai multe odata....etc.
Insa ce nu am vazut eu pana acum , decat dupa 3...4....10 commenturi aiurea sa iti raspunda cineva clar la problema...
Am o idee poate proasta sau poate nu , hai sa facem un fel de BUNA DIMINEATZA TICO.....sau O CAFFEA CU GUST DE TICO....unde sa se ABEREZE despre orice tema legata de tico....unde sa nu stam dupa reguli decat cele legate de cei 7 ani .... asa o sa fie mai amuzant si nimeni nu tre sa isi ceara scuze sau sa se simnta crispat ca pune o intrebare....poate offtopic... cat despre PMuri...nu mereu primesti un raspuns prompt....iar ca sa dai la 12 membrii....dureaza....asa primesti raspunsuri mult mai prompte de la cel putin unu...daca nu chiar 2...3....4 membrii si poti face ceva sau poti rezolva problema in timp util...mie unu mi-a fost de folos asa cum este acum topicul....dar in fine..moderatorii tot ce vor ei vor face...ca deh....le sta in putere... numai bine si sper ca nu te-a deranjat parerea mea
__________________
Desteptul cedeaza primul , are ceva mai bun de facut....

Nu te pune cu mintea prostului pt ca te va rapune , el are mintea odihnita !!!
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 20:49   #8
Fireburn_03

Stage 5
 
Fireburn_03's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 538
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

on-topic: intalniri de la club... poze de la intalniri ... probleme organizatorice (fiindca ar fi cazul sa ne organizam si noi cumva), idei legate de ce am putea face (propuneri de excursii , stickere etc. )
off-topic: "x hai la o shaorma" , "ce mai faci lume?"

completez daca imi mai vin idei
__________________
Fireburn_03 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 20:52   #9
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

Quote:
Originally Posted by georulz View Post
Eu propun ca, topicul "Club Tico sa fie exclusiv pt club si lucruri legat de el, intalniri etc
Iar pentru alte lucruri sa se faca un topic numit Offtopic unde sa se poate vb despre orice...parerea mea
Sunt de acord cu voi..... e corect sa fie asa si asa...insa ....raman la ideea mea si vad ca nu sunt singurul....hai cu o rubrica/pagina unde sa vb si despre tico....si sa mai si glumim.... se poate face sau nu?!
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 20:55   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

Nu ma deranjeaza cu nimic parerea nimanui, atata timp cat nu este un afront personal. Dar nu este adevarat ca facem ce vrem Ca moderatori, avem obligatia (nu doar dreptul) de a mentine o oarecare ordine pe sectiune.
Sa fim corecti totusi si sa recunoastem ca sunt foarte multe posturi off topic.
Si ca sa scriem corect gramatical... nu este greu deloc, totul e sa si citim ce am scris inainte de a da click pe "submit reply". Nu dureaza mai mult de 30 secunde... toti gresim, din graba sau nestiinta, conteaza sa ne si corectam.
Unii s-au corectat dupa ce si-au vazut posturile modificate cu rosu, altii s-au simtit probabil jigniti...
Ai zis bine ca nu primesti raspuns la intrebari... poate cei care ar putea sa dea raspuns nu au timp sa intre zi de zi pe forum si intre timp apar cei cu posturile gen mirc, care lasa in urma ceea ce ai scris tu. Tinand topicul cat mai curat, e mai usor sa gasesti ceea ce te intereseaza.
Repet ceea ce am spus si la Club Cielo (puteti intra sa cititi, problemele sunt aceleasi peste tot, dar va rog nu votati decat daca sunteti in cauza): da, mi se pare corect sa se discute despre Tico pe Club Tico. Da, este corect sa puneti intrebari tehnice, nelamuriri legate de masina... dar asta nu inseamna sa mutam zona tehnica, o intreaga sectiune, pe un singur topic unde sa se amestece toate gramada.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 21:01   #11
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

De acord, sa fie CLUB TICO....club tico....ca doar dasta este club. Asteptam si pagina club tico offtopic
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 21:14   #12
Fireburn_03

Stage 5
 
Fireburn_03's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 538
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
mi se pare corect sa se discute despre Tico pe Club Tico. Da, este corect sa puneti intrebari tehnice, nelamuriri legate de masina... dar asta nu inseamna sa mutam zona tehnica, o intreaga sectiune, pe un singur topic unde sa se amestece toate gramada.
eventual se poate face trimitere la un link pe un topic nou facut din zona tehnica (dupa ce s-a cautat ca nu exista deja unul care sa raspunda la intrebarea respectiva)
Fireburn_03 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 21:17   #13
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

Quote:
Originally Posted by Fireburn_03 View Post
eventual se poate face trimitere la un link pe un topic nou facut din zona tehnica (dupa ce s-a cautat ca nu exista deja unul care sa raspunda la intrebarea respectiva)
Tie ti se pare corect sa cauti tu pe forum raspunsul pt un alt user? In conditiile in care exista functia "search" pe forum si am scris asta in regulament?
Nu zic sa nu ajutam pe cat putem, ca de asta suntem (mai mult sau mai putin) o comunitate... dar nici sa raspundem de 100 ori la aceleasi intrebari si sa facem "treaba" altuia, care e direct interesat.
Se presupune ca suntem toti majori si stim sa folosim internetul...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 21:46   #14
Fireburn_03

Stage 5
 
Fireburn_03's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 538
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Tie ti se pare corect sa cauti tu pe forum raspunsul pt un alt user? In conditiile in care exista functia "search" pe forum si am scris asta in regulament?
Nu zic sa nu ajutam pe cat putem, ca de asta suntem (mai mult sau mai putin) o comunitate... dar nici sa raspundem de 100 ori la aceleasi intrebari si sa facem "treaba" altuia, care e direct interesat.
Se presupune ca suntem toti majori si stim sa folosim internetul...
ma referea ca cel care are o problema ... la care nu a gasit un raspuns ... face un topic si pune pe club tico link catre acel topic pt a primii raspunsuri la problema sa direct pe topicul facut de el, acolo, si nu pe club tico. asta am vrut sa spun.
am fost putin ambiguu in exprimare

(in loc sa ai 14 posturi pe club tico la o problema ai unul singur. eu cred ca ar ajuta cat de cat)
Fireburn_03 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 21:59   #15
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Poll despre cum pastram topicul "Club Tico"

Sincer, pe langa cele 9999999999 de topicuri deschise aiurea, de genul "help" sau dubluri ale altora... cred ca exista cate un topic deschis pt aproape orice problema. Si nu ma refer doar pt Tico, ci si la celelalte modele Daewoo.
Da, ai si tu dreptate. Mai ales daca este un user nou, care nu stie inca "cu ce se mananca" forumul, il putem ajuta deschizand un topic.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -