Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 19-12-11, 16:07   #16
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Evacuare rapida!!!

Sau mai corect gramatical... nu se intelege nimic din ce spui tu. Si ceea ce se intelege, este gresit.
Eu sunt lamurit complet ce "este" sonda Lambda, nu am nevoie de google. La fel, stiu sigur ca in orice motor pe benzina intra benzina, daca reusim sa evitam asta inseamna ca inventam motorul cu functionare pe aer
Benzina in exces inseamna depuneri pe bujii, in interiorul camerei de ardere si pe pistoane si supape, dar asta nu inseamna ca pierzi compresie, ci doar ca in timp ingreunezi functionarea motorului. In alta parte nu are unde sa se duca benzina in exces, decat pe evacuare.
Am intrat, am citit. Stiam de ele, dar nu cu denumirea asta... nu m-au convins atunci, nu m-au convins nici acum. Sunt niste filtre cu prize de aer si tubulatura, nimic mai mult. Nu vad de unde supraaspirarea si nici inventia in asta... se practica de multi ani montarea filtrelor sport (in general conice) si tubulaturilor care sa aduca aer rece din afara. La fel si protectiile termice.
Iar afirmatiile de pe site, la fel ca cele ale tale, ca un filtru ar mari puterea si ar scadea consumul cu 10-15%, sunt total nefondate. Poate in cazul unei masini vechi, cu filtrul de aer si tubulatura subdimensionate, sa apara un mic castig de putere. Sunt atat de multe variabile si atat de multe diferente intre masini/modele, incat nu vad cum ar putea garanta asa ceva pt toate.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 18:48   #17
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Evacuare rapida!!!

in legatura cu exprimarea mea si cu gramatica mea. pai tu nu vezi in ce oras stau eu ? aici asa se vorbeste gramatical. mai ales ca-s si bozgor pe deasupra. asta cu filtru sport sau supraaspirat eu n-am zis ca consuma mai putin ca nu are cum. aer mai mult = benzina mai multa. eu am zis ca castiga cativa cai in plus si zgomot mai mare. la toba sport cu catalizator bun castigi sa zicem 3 cai in plus. la cip vreo 7 cai. fara turbo n-ai cum sa castigi cai mai multi.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-02-15, 17:00   #18
Lord_Zeus

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 12
Default Re: Evacuare rapida!!!

salut baieti,haideti sa va lamuresc eu cu evacuarea,eu am pe masina evacuare cap-coada si serpisori din inox facuta la pilot power tunning,precizez ca fara filtru sport este f mare diferenta fata de cum tragea inainte de modificare,masina este euro3 si nu am avut nici un precatalizator,masina am cumparat-o de noua
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CAM00396.jpg
Views:	46
Size:	1.30 MB
ID:	3071705   Click image for larger version

Name:	CAM00398.jpg
Views:	43
Size:	1.02 MB
ID:	3071706   Click image for larger version

Name:	CAM00399.jpg
Views:	49
Size:	707.9 KB
ID:	3071707  

Click image for larger version

Name:	CAM00408.jpg
Views:	41
Size:	934.9 KB
ID:	3071708  
Lord_Zeus is offline   Reply With Quote
Old 06-02-15, 17:07   #19
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Evacuare rapida!!!

Daca e euro 3, a avut si precatalizator, si catalizator... daca nu a avut decat un catalizator, e euro 2.
edit: se vede intr-una din poze catalizatorul, masina ta a avut si precatalizator, dar ai renuntat la el cand ai schimbat galeria. E fix aceeasi configuratie cu care merg eu de 7-8 ani, singura diferenta fiind galeria, a mea e din fonta.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 09-02-15, 19:17   #20
Lord_Zeus

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 12
Default Re: Evacuare rapida!!!

crede-ma ca am fost de fata cand au dat evacuarea veche jos,nu era nici un precatalizator prima sonda da si masina este fabricatie 2006 nu are cum sa fie euro 2 in 2007 am luat-o eu.Bafta
Lord_Zeus is offline   Reply With Quote
Old 10-02-15, 17:02   #21
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Evacuare rapida!!!

Nu ai stiut la ce sa te uiti... precatalizatorul e pe galeria de evacuare, un mic "butoias". Nu exista Cielo euro 3 cu un singur catalizator.
http://www.pieseautoradacini.ro/5658...o-euro-iii.jpg
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 10-02-15, 19:31   #22
Lord_Zeus

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 12
Default Re: Evacuare rapida!!!

stiu cum arata,ti-am zis ca nu era,era direct saxofonul prins in galerie cu 3 suruburi,am si acum galeria si saxofonul vechi in portbagaj.
Lord_Zeus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -