Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 11-04-09, 16:23   #1
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Question Stopuri fara plasticul rosu ???

S-a mai discutat undeva dar nu mai gasesc...imi cer scuze daca a mai fost discutia asta dar chiar nu dau de ea.....ma intereseaza cum se poate da jos plasticul ala rosu de la stopuri.....din cate am inteles acest plastic este pus pe alt plastic sau sticla nu stiu exact ce e sub el , ideea e ca cineva de pe forum , nu mai stiu exact cine, a avut un incident si si-a crapat stopul , dar fara sa il sparga de tot a crapat numai chestia aia rosie de care vorbesc si a dat-o jos....pe mine ma intereseaza cum il pot da jos....fara sa fac vreo prostie sa trebuiasca sa cumpar altu...
__________________
NEVER Drive Faster than YOUR Angel Can FLY !
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 11-04-09, 16:47   #2
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

Te legi la cap inutil...Trebuie sa spargi o bucatica, cat sa bagi un patent mic. Si dupa spargi usor usor, pana iti ramane numai plasticul transparent de sub. Astea ca astea, dar la sfarsit trebuie sa finisezi frumos ca iti dai seama ca nu e gata munca atat de usor. Si in final... unde gasesti tu becuri rosii? Atat de frana cat si de pozitii? Sunt atat de rare... Cu alea portocalii nu e bai...dar cu astea rosii gaseste-le daca poti Si alea cu leduri costa mult si nu prea am vazut pt frana (adica cu dublu filament/cu2 faze cum ar veni)

Daca tot vrei sa scoti ceva, scoate plasticele portocalii din stopuri si din semnalizarile fata. Le dai jos de pe masina si cu un pistol de lipit/ceva incins la aragaz tai usor usor si rupi cu un patent subtire...Rezultatul o sa arate ca in poza
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN0908.JPG
Views:	266
Size:	346.3 KB
ID:	868594  
banzay is offline   Reply With Quote
Old 11-04-09, 16:52   #3
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

mda...ai dreptate......da cred ca o sa ma cam chinui sa scot alea portocatii ca din cate am vazut eu plasticu ala e gros rau...dar o sa incerc....app....nu imi dai si mie un id ...mai vorbim astea.....
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 11-04-09, 17:33   #4
laurentiu NT

Stage 4
 
laurentiu NT's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

Quote:
Originally Posted by i0_nu_tz View Post
S-a mai discutat undeva dar nu mai gasesc...
Intra la sectiunea -masina mea - cielo 1996 postat de nt98adu si gasesti acolo ce te intereseaza bafta.
laurentiu NT is offline   Reply With Quote
Old 11-04-09, 17:35   #5
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

multumesc !
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 15:47   #6
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

imi cer scuze ca subiectul s-a schimbat pe marcurs...si ca de la stopuri s-a ajuns sa se vorbeasca despre semnale.....am facut primul pas si am scos platicele din semnalele fata....rezultatul este foarte tare , o sa urmeze sa le scot si pe cele de pe spate...dar momentan nu prea am timp, acum am o intrebare : nu am pus becuri portocalii in locul celor care erau si acum lumina semnalelor de pe fata este ca a unui bec normal un galbui asa, zice ceva politia ? adica pot sa le las asa sau ma sfatuiti sa pun becuri portocalii...multumesc!
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 22:18   #7
laurentiu NT

Stage 4
 
laurentiu NT's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

Quote:
Originally Posted by i0_nu_tz View Post
pot sa le las asa sau ma sfatuiti sa pun becuri portocalii...multumesc!
Parerea mea este ca cel mai bine este sa pui becuri portocalii deoarece cand se reflecta razele soarelui nu prea se observa.
laurentiu NT is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 22:38   #8
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

E 2 lei un bec... se vede mai calumea cu lumina alba noaptea, dar ziua e nasol pt. ceilalti participanti la trafic Eu le-am schimbat deocamdata doar pe spate, sa nu ma pomenesc cu vreunu calare pe mine si dupa sa zica ca nu le-a vazut
banzay is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 12:57   #9
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

azi ma voi duce sa iau becuri ...multumesc pentru sfaturi ...si cam asa e, ziua e cam nasol )
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 14:44   #10
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

am rezolvat-o si pe asta...aaa, si vroiam sa va spun ca nu am scos plasticele alea cu pistolul de lipit sau cu ceva incins....este mult mai comod sa incalziti sticla cu un feon dati pe margine unde e lipit stati 2-3 minute (depinde de feon acum aveti grija sa nu ardeti feonul ) ) si dupa cu o surubenlita dreapta fortati incet incet si merge , unde nu merge mai incalziti putin cu feonul si tot asa....e mult mai comod...mie pentru semnalele de pe fata pentru amandoua, cu tot cu incalzit desfacut scos plasticul pus silicon pus sticla mi-a luat fara exagerare 45 de minute...Bafta !

Last edited by i0_nu_tz; 16-04-09 at 14:52.
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 00:17   #11
alexzeex

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

Hai salutare, am citit tot pana acum ... si eu am scos plasticele galbene din lampile de pe fata ... am desfacut chiar si farurile si le`am facut ochelarul negru dar cu aceiasi metoda nu am reusit pe spate ( ... am facut asta acum luni de zile cu feonul am incalzit pana s`a inmuiat siliconul si am desprins dar pe spate nu vad urma de silicon... a mea e fabricata in 2007 o fi ceva schimbat ? inebunesc...
alexzeex is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 16:12   #12
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

teoretic nu are de ce sa fie ceva schimbat, nu conteaza anul, singura diferenta intre cielo e motorul si optiunile, in rest la piese si caroserie e indetinca din 95 pana in 2007.
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 17:02   #13
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

pe spate nu am incercat sa scot plasticul galben de la semnal....am scos numai pe fata....pentru ca daca as lasa cu bec alb semnalul de pe spate mi-e sa nu dau de unu "chior" si sa nu vada cand bate soarele, fiind lumina alba nu sare asa bine in ochii....asa ca le-am lasat asa cu plasticul ala cum sunt ele normale....pe fata am becuri albe dar pe spate nu risc... dar oricum se poat scoate si cele de pe spate stiu ca am citit undeva acum mult timp tot pe forum dar nu mai stiu ....poate aterizeaza cineva care a facut miscarea si ne explica ...
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 17:27   #14
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

exista becuri rosi pe led cu 2 poziti pt frana. am avut eu pe oltcit cand aveam triplele clare. sau poti sa modifici si sa t-i se aprinda cand calci frana becul de pe ceata spate. nu mergi mereu cu luminile de ceata. solutii sunt...numai ca trebuie sa gandesti.
__________________
GR-02-ZMN Oltcit Club Rally Car
OT-56-MAG Opel Vectra A SFI Stance edition
DJ-10-BID VW GOLF III Daily driven
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 22:37   #15
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Stopuri fara plasticul rosu ???

exista becuri cromate dectane care sunt cromate dar ilumineaza galben ca un bec special. am dat 25 lei pe un set de 2 becuri.
raresvintea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -