Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Renault tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-07, 12:11   #1
z fdd

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2
Default Renault Symbol Fidji 1.4 8v

salutari ... tata are un Symbol 1.4 8v 75 CP... masina imi ramane mie peste mai putin de un an cand imi iau carnetul . am tot citit despre filtre de aer sport , despre cip tuning ... la service astia de la ranault mi-au spus ca nu recomanda filtre sport pe masina mea pt ca fortzeaza motorul ... sincer eu vreau performante mai mari (acceleratie, putere, viteza) , dar fara probleme care pot sa apara ulterior (defectiuni ale motorului) si m-ar interesa si consumul (sa ramana cat de cat stabil)... masina a dus 160 km/h fara probleme , dar parca nu ar strica mai mult. am citit in multe locuri , dar nu sunt foarte lamurit . se poate face ceva semnificativ si nu prea scump ? io stiu , 200-300 euro ? cam la cati cai se simte diferentza ? si inca ceva : ce jante merg pe a mea ? k peste tot unde am cautat imi zic : 5,5''x13'' , 5,5x14 ...... daca stie cineva .... va rog sa ma ajutati si pe mine sa incerc sa-mi formez o parere concreta ... ms anticipat
z fdd is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 10:22   #2
octav

Stage 4
 
octav's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 205
Default Re: Renault Symbol Fidji 1.4 8v

Legat de jante... pentru a-i imbunatati look-ul iti recomand jante de 15'' cel putin, 6,5x15 sau chiar si 7x15 insa sa fie 4x100. Bafta la modificari!
octav is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 10:27   #3
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Renault Symbol Fidji 1.4 8v

!NEVER EVER !! ! ! sa nu folosesti filtru sport !!! iti distrugi motorul f f usor

poti folosi chip-tuning costa in jur de 250 euro ( www.tcmturbo.ro) si iti da vreo 20 de cp ! poti sa folosesti aditiv pt marit cifra octanica ( costa maxim 20 de ron - 200 de mii de lei vechi ) si vei simti o mica diferenta !

faza cu jantele nu o suport .. sa zicem n-ai jante alum > da iti pui dar daca ai deja jante si sunt destul de frumoase incat sa nu rada lumea , alte jante nu isi au rostul ! mai bine economisesti niste bani iti faci angel-eyes cu 4 mil , iti iei stopuri cu 4 mil , iti faci o grila sport destul de ieftin ( undeva la 1.5 mil ) iti poti lua un eleron discret ( 1 - 2 mil )
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 10:28   #4
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Renault Symbol Fidji 1.4 8v

insa, daca masina ramane pe mainile tale , mai bine o vinzi !!! iti iei ceva mai puternic, mai bun, mai fiabil si cu un consum mai redus ! ca sa nu mai zic de un potential imens de tuning ! ( vezi: golf 4, astra g , peugeot 206 sau 307 )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 10:44   #5
metal_militia
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
metal_militia's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 882
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Design Team]
[SKODA]
[RENAULT]
Default Re: Renault Symbol Fidji 1.4 8v

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
!NEVER EVER !! ! ! sa nu folosesti filtru sport !!! iti distrugi motorul f f usor

poti folosi chip-tuning costa in jur de 250 euro ( www.tcmturbo.ro) si iti da vreo 20 de cp ! poti sa folosesti aditiv pt marit cifra octanica ( costa maxim 20 de ron - 200 de mii de lei vechi ) si vei simti o mica diferenta !
poti sa explici mai in detaliu de ce iti strigi motoru cu filtru de aer/admisie schimbata??
si nu iti da nimeni 20cp la motoru ala nici cu soft super racing....la 1,4 16v racing code au zis ca imi scot 9% din 98cp adica vreo 8cp si aranjaza curba de cuplu dar 20cp e imposibil...daca ai alte date te rog detaliaza
__________________
Dimensiunea maximă admisă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli !
metal_militia is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 13:51   #6
z fdd

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2
Default Re: Renault Symbol Fidji 1.4 8v

ideea cu angel-eyes , stopuri , masca ... suna bine . jantele sunt cele originale ( din otel ) si am capacele originale ... nu arata rau , e STANDARD ... nu merge linkul ala pt Chip-tuning , nu se incarca . chiar ar fi buni 20 cai , s-ar vedea diferentza . aditiv pt cifra octanica , ii mai pun ... cumpar din metro ceva care curatza si pistoanele si se pune la un plin de benzina cam la cateva mii de km si se vede diferentza . ala e cam 16 ron . cat despre alta masina ... nu cred . sincer imi place asta la dotari , e destul de confortabila si stiu cat de multa grija am avut eu de ea (polishez caroseria frecvent , interiorul il curatz cu tot felul de produse profesionale, motorul nu e forjat) , deci nu ma risc sa o vand si sa iau un golf sau altceva ... masina e foarte intretinuta , de aia ma gandeam putin la performantze si la look. stiti vreo firma care se ocupa de motor si de exterior prin bacau ? una mai ieftina totusi chestia cu filtrele de aer mi-a zis-o si ala de la service , dar fara explicatii sa ma faca si pe mine sa inteleg ...
z fdd is offline   Reply With Quote
Old 01-12-07, 09:24   #7
skoda boy

Stage 5
 
skoda boy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 411
Member of:
[SKODA]
Default Re: Renault Symbol Fidji 1.4 8v

Sunt curios....a facut cineva revizia de 15000 de km ??Cat v-a costat?Numa' bine
skoda boy is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 00:42   #8
alecs_88

Stock
 
alecs_88's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 5
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Symbol Fidji 1.4 8v

mie mi-au spus sa merg la 1 an de zile sau la 15000 km dar cum kilometrii nu au ajuns decat pe la 8000 si ceva si face un an am fost la ei(la RENAULT)pt. revizie si mi-au spus ca prima revizie costa (estimativ)undeva la 6-7 milioane...
alecs_88 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 00:48   #9
alecs_88

Stock
 
alecs_88's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 5
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Symbol Fidji 1.4 8v

zi-mi si mie te rog(eventual dak poti trimite-mi un mail pe adresa alecs_88moh@yahoo.com)de unde pot gasi un eleron cu 1-2 milioane pt un renault symbol fidji,1.4,75cp dar ceva care sa mearca cu genu' asta de masina pt ca asa cum poate stii si tu e micutza in spate si am mai ''probat ''cateva modele care mi se pareau exagerate si de prost gust...multi imi recomanda Vitanu'(targul)..desi nu m-as incumeta sa merg pana acolo...pls...ms mult dak ai timp sa rasp pe mail
alecs_88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -