18-08-06, 15:19
|
#1
|
Stock
Join Date: Aug 2006
Posts: 6
|
merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
apropo vreau sa cumpar un R5 clasic non tuning
Last edited by werty_dany; 18-08-06 at 15:21.
|
|
|
22-08-06, 13:19
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: May 2004
Posts: 413
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
da frate merita!!! depinde ce crei de la el! daca vrei sa fuga merita daca vrei sa arate am retineri ...
|
|
|
22-08-06, 20:56
|
#3
|
Stage 1
Join Date: Aug 2006
Posts: 13
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
deci se poate sau nu?
|
|
|
23-08-06, 09:10
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: May 2004
Posts: 413
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
pai se poate, dar cum am spus si mai devreme depinde ce vrei de la el! insa R5 este o masina care te surpirnde din toate punctele de vedere!
|
|
|
19-12-06, 11:37
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 350
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
Poti pune usor un motor de 1.8 16V 136 CP. Nu-ti ramane loc de pompa de servo dar fata e usoara si poti sa duci 5.ul fara servo. Nu uita de frane...o sa ai nevoie.
__________________
Clio RS 172CP & Cilo Williams, ex-2 buc. Clio1.8 16v
|
|
|
21-12-06, 20:30
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of: [Moderators] [RR] [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
"Usor" e mult prea usor spus...depinde de perspectiva si cu toate ca vad ca ai experienta cu 16v,eu vb din experienta a 2 prieteni personali ce au avut de furca mult,mai ales cu traversa fata si gasirea unui radiator potrivit(din motive evidente de lipsa de spatiu) !
__________________
Driving a race car is like sex,all men think they're good at it ! ... Jay Leno
|
|
|
23-12-06, 18:46
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,621
Member of: [Moderators]
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
mai baieti renuntati voi la 1.4 turbo de fabrica pentru... 1.8 16v ba la 1.7 t
astept o persoana anume  care sper sa dovedeasca ca se poate si din 1.4 cel original mult mai mult decat pana acum ! si-mi doresc sa-i iasa ceea ce vrea sa faca ! ii urez si bafta cu ocazia asta
sa nu uitam ca setul original este facut sa tina cu mult peste 1.4 , 1.5 BAR .
__________________
ex. Astra Bertone TURBO
ex. Reno 5 GT TURBO
ex. Opel Calibra 2.0 16v
|
|
|
23-12-06, 19:11
|
#8
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,388
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
Quote:
Originally Posted by DnI
mai baieti renuntati voi la 1.4 turbo de fabrica pentru... 1.8 16v ba la 1.7 t
astept o persoana anume  care sper sa dovedeasca ca se poate si din 1.4 cel original mult mai mult decat pana acum ! si-mi doresc sa-i iasa ceea ce vrea sa faca ! ii urez si bafta cu ocazia asta
sa nu uitam ca setul original este facut sa tina cu mult peste 1.4 , 1.5 BAR .
|
in varianta stock nu cred ca 1,4 t face fata la 1,7 t.eu am mers cu ambele si cred ca 1,7 are potential si fiabilitate mai mare
|
|
|
27-12-06, 10:51
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of: [Moderators] [RR] [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
Fiabilitate are intr'adevar datorita aliajelor...dar inertia interna e mai mare...
DnI,nu astepta numa dupa acel anume,ca's mai multi,in diferite COLTZURI ale tzarii
|
|
|
28-12-06, 08:47
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
si investitia intr-un 1.4 este mult mai mare decat in 1.7 pentru a-l aduce de exemplu la 200cp..... la 1.4 peste 180cp cresterea investitiilor creste geometric...
__________________
samurai 4x4
|
|
|
28-12-06, 08:54
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
ce prostie am zis.... cresterea creste.... cred ca e prea dimineatza..
|
|
|
17-05-09, 13:31
|
#12
|
|
Fiat Driver
 Stage 5
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of: [Fiat]
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
pfff...si eu am o dacie.si as dao pe un R5. ma pasioneaza tare masina asta...si ma orietez la o masinuta sa ma apuc sa modific la ea(asta dupa bac) ...masina are servo? ,,,si cam in ce bani se duc niste frane pentru masina asta...ca l;a niste jante frumoase e frumos sa se vada niste discuri si etriere cat de cat frumoase  la partea interior,muzica,exterior ma pricep...asta ar fi dilema..cum se tine pe sosea
|
|
|
17-05-09, 14:42
|
#13
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2006
Posts: 490
Member of: [RENAULT] [SUBARU]
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
Quote:
Originally Posted by aleyx_oltcit
pfff...si eu am o dacie.si as dao pe un R5. ma pasioneaza tare masina asta...si ma orietez la o masinuta sa ma apuc sa modific la ea(asta dupa bac) ...masina are servo? ,,,si cam in ce bani se duc niste frane pentru masina asta...ca l;a niste jante frumoase e frumos sa se vada niste discuri si etriere cat de cat frumoase  la partea interior,muzica,exterior ma pricep...asta ar fi dilema..cum se tine pe sosea 
|
daca tu vrei sa iti pui discuri si etriere sa se vada frumos...NO COMMENT si vis-a-vis de faptul "cum se tine pe sosea" un R5 te poate surprinde si la acest fapt,in ciuda dimensiunilor si a greutatii reduse,bafta si spor!(vei avea nevoie  )
|
|
|
17-05-09, 14:56
|
#14
|
|
Fiat Driver
 Stage 5
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of: [Fiat]
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
stai ca nu vreau sa pun acuma frane brembo ..da defapt nu stiu cum arata franele lui  )..ca nu am vazut live masina ..doar din poze si imi place ..e frumoasa tare cu un potential de tuning mare ...e cineva in bacau care imi poate oferi un drive test cu masina?..platesc  mmmm...dar probabil ca etrierele curatate si vopsite ar putea da destul de bine c as anu ma mai complic...ca la mecanica nu sunt as ...
|
|
|
17-05-09, 18:50
|
#15
|
|
Renault Driver
 Stage 5
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,121
Member of: [RENAULT] [PEUGEOT] [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: merita un R5 a fi tunat ?? datim o ideie
Quote:
Originally Posted by bogdan_kwx
in varianta stock nu cred ca 1,4 t face fata la 1,7 t.eu am mers cu ambele si cred ca 1,7 are potential si fiabilitate mai mare
|
Dar parca odata ce ii schimbi unei masini motorul nu mai e aceeasi masina...Depinde de preferinte aici. Eu am preferat sa imi pastrez motorul de 1.4 desi am investit mult in el si stiu ca o sa mai investesc si mai mult in el, dar eu am ales sa scot cat mai multa putere din motorul de fabrica, adica din R5 GTT.
Bafta la toti
|
|
|
|
|